5.00 / 1 oy

Excel'de Kendi Şablonumuzu (Template) Eklemek

Excel'de şablonların (template) kullanım amaçlarını ve Excel içindeki binlerce hazır şablonu nasıl kullanabileceğimize ilişkin hazırladığım yazı için bkz: Excel'de Şablon (Template) Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda ise kendi ihtiyaçlarımız için her seferinde tekrar tekrar hazırlamak zorunda kaldığımız tasarımları nasıl şablonlaştırabileceğimizi ve bir kere hazırlayıp her istediğimizde istediğimiz kez kullanabileceğimizi göreceğiz.

Örnek olarak her yıl tekrar tekrar hazırladığımız bir masraflar listesi tablomuz olduğunu düşünelim ve bu tabloyu bir kere hazırladıktan sonra şablon haline getierek her yıl nasıl yeniden hazırlamaya gerek kalmadan çağırıp kullanabileceğimize bir bakalım.

- Aşağıdaki gibi bir tablo hazırladım, siz de şablon haline getirmek istediğiniz tabloyu hazırlayabilirsiniz. Bu tablodaki değerler her yıl sıfırdan girileceği için şu an yazmamıza ihtiyaç yok, formülleri ise toplam ve yüzde olan sütunlara ekledim ve şablonlarda bu şekliyle hazır vaziyette duruyor olacak.

excel masraflar şablonu

- Excel şablonları, xltx uzantılı excel dosyalarıdır. Bu yüzden excel dosyamızı şablon haline getirmek için farklı kaydet (save as) dedikten sonra format olarak xlsx yerine xltx uzantısını seçeceğiz.

excel save as template xltx

- Dosya uzantısını değiştirdiğinizde dosyanın saklanacağı dizinin otomatik olarak değiştiğini fark edeceksiniz, Documents klasörü altında Custom Office Templates klasörünü değiştirmeden kaydedin.

- Şimdi yeni ve boş bir excel dosyası yaratarak az önce eklediğimiz şablonu uygulayalım. Bunun için Yeni (New) seçeneğini seçtiğimizde Personel (Kişisel) şablonlar arasında az önce kaydettiğimiz şablonu görebilir ve çift tıklayarak yeni excel dosyamıza uygulayabiliriz.

Öz Hakiki Bumblebee

25.07.2020 02:22

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Kendi Şablonumuzu (Template) Eklemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.