5.00 / 1 oy

Word'de sayı doğrusu nasıl eklenir?

Gece paylaştığım örneklerden birisinde bir sayı doğrusu hazırlamam gerekti. Photoshop ile yapsam olmaz, Excel ile yapsam olmaz, ben de kesin Word'de sayı doğrusu hazırlama aracı vardır diyerek araştırma yaptım ama Microsoft Word'de direk olarak sayı doğrusu çizdirmek amacıyla hazırlanmış olan bir araç olmadığını fark edince internetten yapanlar nasıl yapmışlar diye araştırmaya başladım. Kısaca özetlemek gerekirse Word içinde sayı doğrusu hazırlamak için kullanabileceğiniz birkaç dolaylı yöntem var. Şimdi önce bunlardan kabaca bahsedeceğim, sonra da en pratik olduğunu düşündüğüm çözümü paylaşacağım.

1. MathType eklentisi kullanmak

2. Insert/Symbols (Ekle/Sembol) seçimi yaparak ok şekli çizdirmek ve bu okun içindeki noktaları elle çizmek

3. Excel'de bir grafik çizdirmek ve çizdirilen grafiği kopyalayarak Word'e aktardıktan sonra düzenleme yaparak grafiğin bir sayı doğrusu gibi görünmesini sağlamak.

Bana en pratik gelen çözüm Excel'de basit bir grafik çizdirmek oldu çünkü hem zaman olarak hazırlaması daha kolay, hem de noktaların nizami aralıklarla yerleştirildiğinden emin olabilirsiniz.

Excel'i açıyorum ve sayı doğrusunda kullanacağım sayılardan oluşan (0 ile 10 arasındaki sayılar gibi) sayılardan oluşan bir dizi üretip grafiğini çizdiriyorum, sonra hücrelerdeki sayıları silince elimde sadece eksenleri kalmış olan boş bir grafik kalmış oluyor.

excel sayı doğrusu

Sayı doğrusu dediğimiz de zaten bu grafiğin x ekseninin sayılar üzerinde çizgiler olan versiyonu. O zaman grafik alanını düzenleyelim.

x eksenine sağ tıklayarak ekseni düzenle (format axis) seçeneğini seçelim ve Axis position olarak on tick marks seçeneğini aktif hale getirelim. Tick marks başlığı altındaki major type seçeneğini de outside olarak güncelleyelim.

excel format axis

Bu aşamadan sonra grafiğimizi kopyalayarak word'den devam edebiliriz, ya da düzenlemeyi excel'de tamamladıktan sonra da word'e aktarabiliriz.

y ekseninin gridlines (vertical gridlines) seçeneklerini de görünmez yaptık mı işlem tamamdır.

excel grafik çizgilerini silmek

y eksenindeki sayıları da seçerek sildikten sonra elimizde kalan sadece bir sayı doğrusudur.

excel sayı doğrusu

Bu sayı doğrusunu kopyalayarak word'e aktarıyorum ve sınırlarını yeniden belirliyorum.

Sonuç:

sayı doğrusu

benimadimcemil

07.04.2020 15:00

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Word'de sayı doğrusu nasıl eklenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.