5.00 / 1 oy

Su arıtma cihazının filtre kapağını açmak

Evde uzun yıllardır bakımını yaptırmayı unuttuğum su arıtma sistemini kendim yenilemeye ve içindeki filtreleri kendim değiştirmeye karar verdim ve sürecin her aşamasını da buradan soru açarak paylaşıyorum. Süreç denebilecek kadar zor bir durum da yok gerçi, öğrendikten sonra hepsini toplasınız değiştirmesi 5 dakikayı geçmeyecek bir işlem. Ama eve servis çağırayım deseniz günler sonrasına tarih verirler ve bir dünya da paranızı alırlar. Filtrelerinizi kendiniz değiştirmek isterseniz ise membran filtresi hariç ilk üç filtrenin toplam fiyatı 50 TL bile değil. Membran filtresi de makasına göre değişiyor ama o da 100 TL gibi bir şey olunca toplam masrafınız 200 TL'yi bile bulmuyor.

Su arıtma cihazlarının filtrelerini 4 ay gibi bir sürede değiştirmeniz gerekiyor, ben evimdeki eski metal su borularının su arıtma filtrelerindeki birkaç yıllık etkisini gördüğümde neredeyse kusacaktım. Akvaryum filtreleri bile kirlendiklerinde bu kadar kahverengi olmuyorlardır muhtemelen, kokusu da cabası. Ama içme suyu musluğundan halen berrak renkte su gelmeye devam ettiği için durumu hiç fark etmemişiz bile.

Su arıtma cihazları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı düzene sahip. Her ikisi de filtre kapaklarını açma işlemi aynı şekilde yapılsa da benimki açık sistem olduğu için buradan örnek vereceğim. Su arıtma filtrelerini değiştirmek için sipariş ettiğimde bir de içi boş raket gibi plastik bir parça var bundan da sipariş ettim, çünkü eski filtreleri sökerken ve yeni filtreleri takarken sıkabilmek için bu parça gerekliymiş. Ama ben yıllardır kapalı kalan filtre kaplarını bu plaastilk parçayla açarken bile çok zorlandım. Bunun sebebi ise plastik kaplar silindir şeklinde ve plastik açma aparatnı çevirmek için destek alacak bir şey gerekiyor. Sonunda çareyi ilk başta söktüğüm metal aksamı takmakta buldum (üç filtreyi birbirine bağlayan sağlam bir parça var) ve bu parayı tutarak destek alınca üç filtreyi de açabildim. Kapatırken de yine sızdırmaz olması için aynı yöntemle iyice sıktım.

İlk kez yaptığınızda kafanızda çok soru oluyor ama bir kere yaptıktan sonra artık dünyanın en kolay işi, bu saatten sonra su arıtmacılara hayatta para vermem.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer başlıkalar için;

bkz: Su arıtma cihazının membran filtresini değiştirmek

bkz: Su arıtma cihazından neden su gelmiyor olabilir?

bkz: Su arıtma cihazı musluğu nasıl değiştirilir?

bkz: Brita On Tap Su Arıtma Cihazı Kullananlar Tavsiye Eder misiniz?

bkz: Su arıtma cihazı damlatıyorsa çözüm burada

bkz: En kaliteli membran filtre markası hangisi?

aysuncum

24.05.2021 07:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Su arıtma cihazının filtre kapağını açmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.