5.00 / 1 oy

Storytel kullananlar ve tavsiyeler

Yaklaşık 10 gün kadar önce sesli kitap okuyan bir uygulama olup olmadığını sormuştum, sonrasında da yabancı story tel uygulaması ile tanıştım. Storytel konusunda bilgisi olmayanlar için, yabancı olması sizi uzaklaştırmasın çünkü içerisinde oldukça geniş sayılabilecek bir Türkçe sesli kitap arşivi var, henüz denememiş olsam da sanırım farklı dillerde de sesli kitaplar dinlemek mümkün bu uygulama ile. Önceden yerli bir uygulama olan Seslenen Kitap isimli bir uygulamayı da satın alarak bünyelerine katmışlar ve görebildiğim kadarıyla da kitap okuma servislerinin spotify'ı diyebileceğim kadar yaygn bir kullanım ağı oluşturmayı başarmışlar. Kötü haber vermek istemezdim ama elbette bunca çabanın bir bedeli de olmalı, Storytel uygulaması ücretli bir yazılım ve aylık ücreti 30 TL. İnternetten kayıl olmak isteyen kullanıcılar için ise bir kampanya yapmışlar ve aylık ücretleri 25 TL olarak görünüyor. Ödeme sistemi olarak da google pay kullanılabilir.

Kendi açımdan neden böyle bir uygulama için istekli ve ödeme yapma niyetinde olan bir müşteri olduğumu açıklamam gerekirse, kitap okuma alışkanlığını azalan zamandan dolayı kaybetme endişesi yaşayan; buna karşın yolda ya da bilgisayar başında yeterince verimli olmayan artık zamanlarını değerlendirmek isteyen birisiyim. Bir yere gidip gelirken müzik dinlemek ya da radyoda haberleri dinlemek yerine (arabada kitap okuyamıyorum çünkü kitap okuyunca yol tutuyor ve midem bulanıyor) birisinin bana kusursuz bir tonlama ve diksiyon ile kitap okuması fikri çok hoşuma gitti ve zaten aklıma gelen bu arayış ile Storytel'in varlığını keşfetmiş oldum. Uygulama ve internet sitesinde hediye kartı özelliği de eklemişler, çok da mantıklı olmuş.

Her ay kitaplara 50 TL üzerinde para harcayan birisi olarak her istediğim kitabı bulabileceğimden emin olmasam da sürekli okumak (dinlemek) isteyeceğim kitapları burada bulabileceğimi düşündüğüm için ben bu uygulamaya ayda 25 TL vermeyi çok bulmuyorum. Ayrıca uygulamayı incelemek ve 14 gün boyunca ücretsiz olarak denemek isteyenler için de deneme özelliği de eklemişler. Kitap okumayı sevenler ve zaman yönetimi açısından yeterince kitap okuyamadığı için üzülenler, ya da cep telefonlarından/bilgisayarlarından kulaklık ile kitap dinlemek isteyenler için tam aradıkları uygulama.

Not: Bir reitix üyesi olarak bu uygulama incelemesini kendi sınırlı zamana dayanan tecrübelerim ile yaptım ve bu yazıda herhangi bir reklam/ücret menfaatim yoktur. Zaten herhangi bir link de bırakmadım. Uygulamanın hiç mi kötü özelliği yok diye eleştirmediğimi söyleyenler olursa diye de iki eleştirimi belirteyim. Birincisi uygulama sanki biraz fazla şarj tüketiyor, günde yarım saat dinlemenin bana batarya azalma maliyeti yaklaşık %25 kadar oldu, telefondan telefona ya da işletim sistemine değişir mi bilemiyorum. İkinci eleştirim ise her bir kitap bir çok alt bölümden oluşur ve daha sonra bir kitabınızda istediğiniz bir yeri açıp tekrar okuyabilirsiniz. Storytel'de bu özellik varsa bile bulamadım, tüm kitap seslendirmeleri 5/8/10 (kitabının kalınlığına göre) saatlik ses dosyaları olarak görünüyor, uygulamayı kapattıktan sonra geri açtığımda beni bıraktığım yerden devam ettiriyor ama bölüm bölüm nerede olduğumu takip edememiş oluyorum.

denci

01.10.2019 09:28

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Storytel kullananlar ve tavsiyeler

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.