5.00 / 1 oy

Oto lastiklerdeki hız kodları ne anlama gelmektedir?

Eskiden kış lastiği bile bilinmezdi, arabada dört mevsim lastik var denir yaz kış kullanılırdı. O zamanki arabalar da broadyay ya da doğan gibi arabalar, eskiden dediğim de belki 20-25 yıl öncesi zaten. Şimdi her türlü ürün hakkında alışveriş yapmak bir zorunluluk, bu da yetmezmiş gibi alacağınız şey hakkında da bilgi sahibi olmanız şart oldu. Kış lastiği bakayım bir tane sipariş vereyim gelsin dedim, bir anda kendimi tarayıcı ekranındaki onlarca sekme arasında bilgi karmaşası içerisinde hapsolmuş durumda buldum. Lastiklerde yükseklikti, yanak genişliğiydi, kalınlıktı, üretim yılıydı, desenlerdi markalardı derken bir de hız kodlarını ifade eden harfler çıkmış. Bir de yük endeksi diye bir şey var ama ona ihtiyacım olmadığını düşündüğüm için bakmadım bile.

İnternetten binek aracı için oto lastiği siparişi verecek kişilerin karşısına H, V ve T g,b, hız kodları çıkıyor. Aslında hangi harfin ne kadar hızlı araba kullanmak için müsait olduğunu gösteren bir hız endeksi tablosu var ama bizdeki e-ticaret sitelerinde zaten bu kadar geniş bir harf seçeneği yok. Yine de kima faydası olursa diye tabloyu buraya bırakıyorum.

oto lastik hız endeksleri

batuhan

19.09.2019 00:56

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Oto lastiklerdeki hız kodları ne anlama gelmektedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.