5.00 / 1 oy

Günde 3 sigara içmek zararlı mıdır?

Önce yasal uyarımızı yapalım, sigara içmek her yaşta ve her adette zararlıdır. Ancak sigarayı bırakmış ya da bırakmaya çalışan insanların da en büyük hayallerinden biri, günde 3 sigara içerek zarar görmeden ve kendilerini keyif aldıkları bir şeyden tamamen koparmadan sigara içebilmeye devam etmektir. Ancak maalesef bu kulağa geldiği kadar kolay bir eylem değil.

Sigara, bilinçli olarak bağımlılık yapma özelliği güçlü ve en kısa sürede bir sonraki sigarayı yaktıracak isteği uyandıracak şekilde üretilen bir ürün. Yani sigara şirketleri sigarayı bırakabilmenizi istemedikleri gibi her gün içebildiğiniz en çok sayıda sigarayı size içirebilmek için her türlü yolu deniyorlar. Daha hafif sigaralar üretiyorlar ki doyurmadan arkasından bir tane daha yakın, sinema filmlerinde karizmatik aktör ve aktrislere her eylemden sonra birer sigara yaktırıyorlar ki psikolojik olarak sigaranın güzel görünen ve her şeyden sonra güzel giden bir tüketim ürünü olduğunu düşünün diye. Günde 3 sigara içmeyi başarabilmek için (eğer zaten sigara içen birisi iseniz) bütün bunlarla mücadele etmeniz ve size zorla sigara içirmeye çalışan arkadaşlarınızdan da uzak durabilmelisiniz Ağır gelen bir yemekten sonra ya da içkili bir sohbet esnasında keyfiniz çok yerindeyken/çok bozukken 3 sigara yasağını delmek çok olası. Kuralları olmalı, mesela kahvaltıdan sonra - öğle yemeğinden sonra ve akşam yemeğinden sonra birer sigara gibi. Hangi şartta olursa olsun dördüncü sigara yakılmayacak, ertesi günden kredi kullanılmayacak ya da bugün içilmeyen sigaranın hakkı ertesi güne sarkmayacak. Her gün 3 sigara hakkı var, kullandın kullandın.

Peki bu soruyu açma sebebime gelelim. Günde 3 sigara içmeyi başarabilmek mümkün mü demiyorum, başaranlar var. Hatta kırk yılın başı arkadaşları ile kahve içerken tek bir dal sigara içip onu yarısında söndürenler de var. Bu benim anlayabildiğim kadarıyla her vücudun genetik olarak sigaraya karşı göstermiş olduğu bağımlılık düzeyinden kaynaklanıyor, ama sigara içip de bağımlı olmama ihtimali belki binde bir, belki daha bile az. Yani sigara içen ve paket taşıyan birisi iseniz öyle olmadığınıza ve hiç olmayacağınıza emin olabilirsiniz. Ancak günde 3 sigara içmeyi başarabilirseniz, benim asıl merak ettiğim, bu 3 sigaranın zararlarından vücudun arınıp arınamayacağı. Yani günde 3 sigara içmek vücuda zararlı mıdur değil midir tek merak ettiğim bu. Konu hakkında bilimsek kaynaklı ya da hekim görüşü sunabilecek olursa güzel bir kaynak olur herkes için.

zerko

23.02.2020 11:07

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 18 Eylül 2021 00:41
    4

    sigaranın her miktarı zararlıdır ama vücudun tölere etme seviyesine bağlı olarak zararları belki az olabilir. bu da yaşa ve hareketliliğe göre değişiklik gösterir. ama o üç sigaranın bir gün dört, sora beş ve daha fazla sigaraya dönüşme tehlikesi çok fazla olduğu için en iyisi bırakınca tamamen bırakmak

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Günde 3 sigara içmek zararlı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.