5.00 / 1 oy

Excel'de Dosyada Değişiklik Yapılmasını Engellemek

Hazıdladığınız bir excel dosyasının değişikliğe uğramasını engellemek istediğiniz bir senaryo düşünelim. Örneğin excel dosyasını çalışma arkadaşkarınızla paylaştınız ve tasarımı ya da formülleri ile ilgili alanların değiştirilmesine karşı önlem almak istiyorsunuz. Excel'in bu ihtiyaç için de bir çözümü var.

1. Excel menüsünde Gözden Geçir (Review) menüsü altında Sayfayı Koru (Protect Sheet) ve Çalışmma Kitabını Koru (Protext Workbook) adında iki araç göreceksiniz. Eğer tek bir sekmeyi koruma altına almak isterseniz ilk aracı; eğer tüm Excel dosyasını koruma altına almak isterseniz de ikinci aracı seçin.

2. Aracı seçtikten sonra hangi işlemlere karşı koruma yapmak istediğinizi soran bir seçenekler ekranı gelecek. Örneğin excel sayfasını satırları ve sütunları silmeye karşı koruma altına alalım.

excel değişiklikleri engellemek

Artık herhangi bir satırı ya da sütunu silmek istediğimizde Excel buna izin vermeyecek.

excel silinmez satır sütun

Korumayı eklerken size bir parola sorulacak, ilerleyen zamanlarda korumayı kaldırabilmek için de bu parolaya ihtiyacınız olacağı için girdiğiniz parolayı unutmamaya dikkat edin.

Öz Hakiki Bumblebee

04.08.2020 00:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Dosyada Değişiklik Yapılmasını Engellemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.