5.00 / 1 oy

E-Nabız'dan Influenza (Grip) Aşısı Çıkıp Çıkmadığı Nasıl Öğrenilebilir?

Influenza (mevsimsel grip) aşıları Türkiye'ye sınırlı sayıda geldiği için aşı için sağlık durumu ve yaşı yüksek risk grubuna dahil olanlara verilcekmiş. Kronik hastalıklara ve geçmiş rahatsızlıklar ile yaşa bakarak da algoritmik olarak vatandaşların hangi risk grubuna dahil oldukları hesaplanmış. İnsanların hangi risk grubuna dahil olduklarını öğrenebilmeleri için bu verilerin e-devlet portalından erişilebilen e-nabız sistemine yükleneceğini öğrendim ve herkesin kendi risk grubuna bağlı olarak kendi adına çıkan grip aşısı olup olmadığını öğrenebilmesi için e-nabız sistemine giriş yapması gerekiyormuş.

E-nabız sistemine kayıt oldum ve belki yarım saat boyunca gezmediğim menü kalmadı. Ziyaretlerim, reçetelerim, raporlarım, hastalıklarım, tahlillerim, radyolojik görüntülerim, alerjilerim, acil durum notlarım, dokümanlarım, aşı takvimi derken bütün menüleri teker teker gezdim ve risk grubum ve influenza gribi aşısı ile ilgili hiçbir bilgi bulamadım. İnternette de arama yaptım ve 3 sayfa boyunca gazetelerin içi boş yazılarını teker teker okudum, arama motorlarının da artık bu içi boş sonuçları listelemeyi bırakmalarını umuyorum. Neyse sonunda tekrar e-nabız sistemini kendim incelemeye karar verdikten sonra kronik risk raporumu da buldum ve benim gibi menülerin içinde kaybolanlar için nereden erişilebileceğinin bilgisini paylaşmaya karar verdim.

Aslında iki yerde bu bilgi varmış, birincisi anasayfada mavi bir uyarı penceresi içinde bu bilgiyi yazmışlar. Bende görünen bilgi şu şekildeydi mesela:

İnfluenza (Mevsimsel Grip) Bilgilendirme

İnfluenza aşısı için öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yeniden değerlendirilecektir.

İkinci olarak da soldaki menünün aşağıya doğru devamı da varmış ama belli olmuyor ve gözden kaçıyor. Menüyü aşağı kaydırınca Covid 19 (Kronik Risk Durum Raporu) adında bir menü başlığı var. Buna tıklayarak kendi koronavirüs risk raporunuza istinaden kayıtlı kronik hastalıklarınızı görüntüleyebiliyorsunuz.

Nazan Hepcan

27.10.2020 00:28

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
E-Nabız'dan Influenza (Grip) Aşısı Çıkıp Çıkmadığı Nasıl Öğrenilebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.