5.00 / 1 oy

Yandex Mail 5.5.4 Error: send AUTH command first hatası

Yıllardır doğru ve sorunsuz çalıştığını bildiğim ve ASP.NET ile kodlanmış bir web uygulamasında mail gönderme fonksiyonunu yerine getiren bir yerde bir anda 5.5.4 Error: send AUTH command first hatası almaya başladım (log'lardan takip etmem sayesinde yakalamış oldum). Çalıştığını bildiğim yandex mail gönderme ayarları da şu şekilde: C# ile Mail Göndermek (Yandex Mail Ayarları)

AUTH dediği için belli ki bir yetkilendirme sorunu söz konusu ve haliyle önce Yandex mail'in izinlerini kontrol ettim. smtp ayarları içinde mail gönderilmesini engelleyecek bir ayar değişikliği gözlemleyemeyince bu sefer web mail'den bakayım problemi belki oradan yakalayabilirim dedim, bir de baktım web maile de tarayıcı üzerinden giremiyorum. Meğerse hata, benden habersiz olarak yandex mail'in şifresinin değiştirilmesiymiş (ortak kullanılan mail hesabı olunca olmaması gereken böyle sorunlar olabiliyor).

Yandex'te mevcut şifreyi görebilmek mümkün olmadığı için ben de mecburen Yandex Connect'ten şifreyi tekrar değiştirdim ve yeni şifreyi ASP.NET'e de girerek problemin çözülmesini sağlamış oldum. Eğer yandex mail'de yazılım ile (php, python ya da başka bir dil de olsa sunucudan dönen hata kodu aynı olduğu için aynı hatayı alırdık) mail gönderirken AUTH hatası alıyorsanız siz de önce tarayıcıdan mail hesabına giriş yapmayı deneyin, eğer giriş yapamıyorsanız hatanızın kaynağını bulmuşsunuz demektir.

mbologlu

29.12.2020 04:57

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yandex Mail 5.5.4 Error: send AUTH command first hatası

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.