5.00 / 1 oy

Google Chrome Adres Çubuğu Yazı Boyutunu Değiştirmek

Google Chrome ayarlarına hazır girmişken (bkz: Chrome'da adresin tamamını göstermek) yıllardan beri adres çubuğunun yazı büyüklüğünü (font büyüklüğü) değiştirmek isteyip de nasıl yapacağımı bulmaya üşendiğimi hatırladım ve elim değmişken bir de bunu araştırarak nasıl yapılabileceğini buradan paylaşmak istedim.

Google Chrome'un ayarları içinde adres çubuğunda ve yer imlerinde (bookmark) yer alan yazıların yazı büyüklüklerini değiştirmek (büyütmek ya da küçültmek) için bir seçenek yok ve maalesef bu görevi yerine getiren bir tarayıcı eklentisi de yok. Yabancı forumlarda uzun süren bir araştırma sonucu Windows 10 içindeki bir ayar ile tarayıcıların adres çubuklarındaki url yazı font büyüklüklerinin nasıl değiştirilebileceğini buldum.

Windows'ta ayarlar (settings) ekranında görünüm seçenekleri (Display Settings) menüsünde Scale and layout adında bir ayar var ve bu ayarın varsayılan değeri %125 olarak belirlenmiş. Bu değeri %100 ya da %150 gibi değiştirerek ayarladığınızda tüm uygulamalarınızın boyutları ve dolayısıyla yazı büyüklükleri de değişmiş oluyor.

windows chrome url font size

bulut07

29.01.2021 04:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google Chrome Adres Çubuğu Yazı Boyutunu Değiştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.