5.00 / 1 oy

Cayma bedelleri zamanla artar mı azalır mı?

Öncelikle cayma bedelinin ne olduğunu bir anlayalım. Taahhütlü tarifeler, telefon operatörü ya da internet servis sağlayıcı gibi hizmet bazlı firmaların sıklıkla kullandıkları bir düzenli hizmet tarifesidir. Örneğin aylık 100 TL olan olan bir üyelik sistemini 12 ay üye kalma sözünüze karşılık bir indirim ile (örneğin 70 TL'ye) almanıza olanak sağlar. Bu sayede hem hizmet sağlayıcı firmalar açısından hem de müşteri açısından daha avantajlı bir alışveriş yapılmış olur.

Cayma bedeli ise, taahhüt verilerek abone olunmuş üyeliklerde taahhüt verilen tarihten daha önce ayrılma işlemi neticesinde hizmet sağlayıcı firmanın talep ettiği ödemedir. Bu ödemelerin hesaplanma mantıkları ise şu şekildedir:

Kalan süre * indirim tutarı

Bu işlemde kalan süre, taahhüt verilen üyelik süresinin sona ermesine kalan gün ya da ay sayısıdır. İndirim tutarı ise, taahhüt verilerek elde edilen indirim tutarıdır (normal ücret - indirimli ücret = indirim tutarı). Dolayısıyla bu sorunun yanıtı, taahhüt edilen tarih yaklaştıkça cayma bedeli de azalmış olacaktır. Yani 12 ay taahhüt verdiğiniz bir üyelikte hemen caymak isterseniz örnek olarak size 120 TL cayma bedeli hesaplayan hizmet sağlayıcı, taahhütünüzün sona ermesine 1 ay kala bu rakamı 12 TL olarak hesaplayacaktır.

Hasan81

03.10.2020 20:07

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cayma bedelleri zamanla artar mı azalır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.