5.00 / 1 oy

Android uygulamasının paket adını (package name) değiştirmek

Geliştirdiğiniz Android uygulamasının paket adı (package name) bilgisini çeşitli sebeplerle değiştirmek isteyebilirsiniz (projeyi yaratırken geçici bir isim vermiş olabilirsiniz ya da Github'dan indirdiğiniz bir proje için değişiklikler yaparak farklı bir isim vermek isteyebilirsiniz) ve bu işlem de 2 dakikalık bir uğraş vermeniz ile mümkün. Bu yazıda adım adım Android uygulamasının paket afı (package name) bilgisi nasıl değiştirilir bunu paylaşacağım.

1. Sol üst kısımdaki dişli simgesine tıklayarak Android compact middle packages seçeneğini pasif hale getirin. Böylece proje görümünüz ve isimleri değişecektir.

Android compact middle packages

2. build.gradle dosyasını açın ve applicationId bilgisini değiştirmek istediğiniz proje adı ile değiştirin. Ben com.reitix.uygulama olarak değiştireceğim. applicationId yazısı değişince üst kısımda çıkan Sync Now butonuna basın.

build.gradle applicationId

3. app > manifests > AndroidManifest.xml dosyasını açın ve az önce yazmış olduğunuz paket adını package satırına yazın.

4. app > java klasörü altındaki dizin isimlerini tercih ettiğiniz paket adı sırasına göre refactor (sağ tıklayarak refactor altından rename seçeneğini seçin) edin

android refactor

5. İşlem tamam, yeni paket adınızı güzel günlerde kullanın.

utku33

28.04.2020 01:29

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Android uygulamasının paket adını (package name) değiştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.