5.00 / 1 oy

Mangal Bittikten Sonra Nasıl Söndürülür?

Sitede barbekü ustaları olduğunu bilerek buraya yazmak istedim, o kadar ters mühürleme tarifi vermişsiniz ama biriniz de parti bittikten sonra mangalı nasıl söndürmek gerektiğini yazmamışsınız (yazdıysanız da ben görmedim) :) Neyse ki birilerine sordum da ben de öğrenmiş oldum ve benimle benzer hataları yapmamaları için insanları daha temel konularda bilgilendirmek istedim.

Kömür kullanılarak yapılan mangallarda yemek bittikten sonra kesinlikle yapılmaması gereken şey, ateşi su ya da başka bir sıvı ile söndürmeye çalışmak. Bu durumda kömürler sönünceye kadar ortalığı batırıyorsunuz ve hem ortalık çamur oluyor, hem de mangal ve kömürler berbat oluyor.

Not: Bu arada mangalı evinizin bahçesinde ya da terasında yaptığınızı varsayıyorum. Doğada zaten mangal yapmayın, ateş de yakmayın. Çok gezip yemek istiyorsanız yanınızda sandviç götürün.

Mangal bittikten sonra yapabileceğiniz iki şey var. Birincisi eğer kullandığınız mangal ya da barbekünün üzeri kapaklı ise ve kapağı kapatıldığında içinde yanan kömürlerin (odun ateşi için de muhtemelen iş görür) hava almamasını sağlıyorsa çok şanslısınız. Tek yapmanız gereken şey mangalınızın kapağını kapatmak. Bir süre sonra ateşiniz sönüyor ve hatta sönen kömürleriniz de bir sonraki mangal için tekrar yakılabilir durumda sizi bekliyor oluyor.

Eğer açık bir mangal kullanıyorsanız ya da taş fırın gibi bir düzende mangal yaptıysanız da yine hiçbir şey yapmıyorsunuz ve kömürler kendiliğinden bitinceye kadar yanıyor ve bitince de sönüyor. Elbette ateşin yanıcı bir şeye zıplamaması konusunda rüzgara vb. dikkat etmenizde fayda var.

Bu arada közün son demlerinde ateş gitmeden bir şeyler daha yapaydık iyiydi diyorsanız da közde kahve ya da közde mısır yapabileceğinizi unutmayın. Eğer ateş hafiflediyse de yelleyerek ateşi canlandırabilirsiniz ve yanma sıcaklığını artırabilirsiniz.

ozdines

03.11.2020 21:27

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Ekim 2021 00:38
    13

    bu başlığı görmemişim ben, sıkı bir mangalcı olarak ben de görüşümü yazayım. eğer içini havasız bırakma özelliği olan weber gibi bir küre barbekü tipi mangalınız varsa kapağını kapattığınızda içi havasız kaldığı için bir süre sonra tüm kömürler sönüyor ve sonra tekrar kullanabiliyorsunuz. ama bu tip bir mangalınız yoksa ya üzerine kül dökerek sönmesini bekleyin, ya da hiç dokunmayın zaten bitince kendisi söner. ama doğada ateş yakmak gibi bir hatada bulunduysanız mutlaka üzerine toprak vb. örterek tamamen söndüğüne emin olun.

    bkz: Kömürlü Mangal Olarak Karp vs Guruss vs Weber Hangisini Almalı?

    bkz: Barbekü Çeşitleri Nelerdir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangal Bittikten Sonra Nasıl Söndürülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.