5.00 / 1 oy

Java için hangi IDE'yi kullanmalı? (Windows&Mac)

Java'da program geliştirme ortamı olarak (IDE-Integrated Development Environment) Eclipse kullanmayı tercih eden birisi olarak hiçbir fanatikliğim yok ve sık sık diğer IDE'lerin güncellemelerine de göz atarak acaba yeni bir şey var mı diye göz atmayı ihmal etmiyoyorum. 2000'lerin başından beri en sık kullanılan Java IDE'si olmak için 3 ortam mücadele vermişler: Eclipse, IntelliJ IDEA ve Netbeans. Bugün ise BlueJ, JGRASP, JCreator, Greenfoot, JDeveloper, MyEclipse, DrJava gibi çok daha fazla seçenek var ve bu seçeneklerden kimisi en kapsamlı IDE olmayı iddia ederken, kimisi daha hafif ve az kaynak tüketen bir IDE olmayı, kimisi ise Greenfoot gibi genç yaştaki öğrencilerin Java'yı daha kolay öğrenebilmeleri için özelleştirilmiş arayüzler ve kullanıcı deneyimleri sunuyorlar. Mac tarafında ise XCode ile Java programları hazırlamak mümkün.

Benim tavsiyem, herhangi bir dilin ya da firmanın fanatiği olmadan gelişmeleri takip etmek ve kendi kullanım tarzınıza göre en uygun olan geliştirme ortamını bulmanızdır. C# kodları derlerken Visual Studio Code kullanmak büyük bir ferahlık oldu mesela benim için, artık o hantal Visual Studio'yu zorunda kalmadan açmamayı tercih ediyorum. Ama Java tarafında da Eclipse kullanmaya devam ediyorum.

utku33

25.01.2020 00:19

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 22 Eylül 2021 06:58
    2

    eğer sadece konsol uygulaması geliştirmek için basit java kodları yazıyorsam ben de eclipse'i tercih ediyorum. ama android uygulamaları yazmak gibi daha gerekli işlemler için android studio'yu kullanıyorum. açıkçası android studio bana daha kullanışlı geliyor, otomatik tamamlama seçenekleri vb. daha kullanışlı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java için hangi IDE'yi kullanmalı? (Windows&Mac)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.