5.00 / 1 oy

Biberon Isıtıcı kullanmanın zararı var mı?

Biberon ısıtıcıları, içinde su dolu bir haznesi olan ve içine konan biberon içindeki sıvıyı (süt) sıcak olarak tutmaya yarayan bir cihaz. Sütün kendisini ısıtıp biberona koymak yerine sıcak olan (kettle gibi) bir su içine biberonun kendisini koymak oldukça mantıklı geldi bana. Özellikle gece uyanan bebekleri beslemek için biberon içindeki sütü sıcak tutma özelliği çok mantıklı.

Biberon ısıtıcoı modellerine biraz bakınca farklı özellikleri olan ısıtıcıların olduğunu gördüm. Daba basit modellerin ekranında fırınlarda olduğu gibi basit bir zaman ayarı koymuşlar ve bu zaman ayarı kadar hazne içindeki su ısınarak içine konan biberondaki sütün de ısınması sağlanıyor. Biraz daha pahalı olan modellerde termostat özelliği eklenmiş ve hazne içindeki suyun sıcaklığı ölçülerek içine konan biberonun içindeki sıvının sürekli (her an hazır olacak şekilde) sıcak kalması sağlanmış. Ama bu modeller tam kettle mantığı ile çalıştıkları için içlerindeki haznedeki su buharlaştıktan sonra ne oluyor bunu anlamadım. Son olarak zaman ayarlı termostatlı biberon ısıtıcı modellerinde ise özellikle gece belli saatlerde uyanan bebekler ve çocuklar için o saatlerde ısınarak hazır hale getirilmiş biberonlar düşünülmüş.

Sütü sürekli olarak sıcak tutmak bozulmaya yol açar mı ya da ne kadar sağlıklı bir durumdur emin olamadım. Dolapta saklanmayan sütün bile kullanım ömrü azalırken saatlerce sıcak olarak hazır bekletilen sütün içindeki bakteri üremeleri daha fazla olmuş olmaz mı? Bu merakım sebebiyle biberon ısıtıcısı kullanmanın sağlıklı olup olmadığını, kullanımlarının faydalarını ve zararlarını sormak istedim. Tüm tavsiyeler ve şikayetler için cevaplarınızı beklerim.

hector1745

16.03.2020 11:23

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Biberon Isıtıcı kullanmanın zararı var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.