5.00 / 1 oy

Android wrap_content nedir?

Android uygulaması geliştirirken UI ve UX projenin en önemli aşamalarından birisidir ve tasarımsal yerleşimleri yaparken de her bir component'in (buton, textView, görsel vb.) tüm ekran ölçeklerinde planladığınız gibi görünmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple activity'leri düzenlerken her bir elemanın genişliği ve yüksekliği açısından davranışını fill_parant, wrap_content ve match_content gibi seçeneklerle belirleyebiliriz.

wrap_content, bir component'in tüm içeriğini (örneğin bir textView içerisindeki tüm yazıyı) gösterebilecek kadar büyüklükte olabildiği boyutlandırma seçeneğidir. Dolayısıyla bir component'in "yeterince" yer kaplamasını tercih ettiğimiz durumlarda bu seçeneği kullanabiliriz.

Not: component'lere sabit dp değerleri ile hardcoded değerler vermemeye özen göstermelisiniz, yoksa farklı ekran seçeneklerinde ya da orientation değişimlerinde arayüz değişiklik gösterir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Android uygulamasına animasyon eklemek

bkz: Android Studio Layout Türleri ve Özellikleri

bkz: Android Studio'da uygulamaya görsel eklemek

bkz: Android Studio'da uygulama arka planına tam ekran resim koymak

bkz: Android uygulamasında üstteki barı kaldırmak

bkz: Android Studio'da styles.xml dosyası yoksa ne yapmalı?

utku33

22.08.2021 20:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Android wrap_content nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.