5.00 / 1 oy

Altyazılardaki Forced ifadesi ne anlama geliyor?

Bazı altyazılarda forced yazıyor, hatta ingilizce filmin ingilizce alyazılarında bile (kendi dilinde olmasına rağmen) forced yazabiliyor. Ne amaçla hazırlandıklarını ya da kimlerin neden forced altyazıları kullanmayı tercih ettiklerini henüz anlayamadım ama anladığım kadarıyla tam olarak bir çeviri değil, yakın anlam çevirisi söz konusu. en azından ingilizce filmler için hazırlanan forced altyazılarda filmdeki konuşmalar ile altyazılardaki yazılar farklı oluyor. Bu forced altyazıların ne amaçla hazırlandığını ve kimler tarafından tercih edildiklerini anlayan varsa yazabilir mi?

Osman Ambarkütük

18.03.2020 15:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Ekim 2021 12:24
    0

    doğrudan çeviri değil de dolaylı çeviri olunca forced diyorlar benim de anladığım kadarıyla. örneğin ingilizce filmlerde forced yazan altyazılar da filmdeki repliklerden farklı oluyor. Türkçe bir film için Türkçe forced bir altyazı varsa bakılabilir aslında.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Altyazılardaki Forced ifadesi ne anlama geliyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.