23.07.2019

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu) Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Asıl adı Alman bekçi köpeği (Almanca: Deutscher Schäferhund, İngilizce: German Shepherd Dog) olsa da bizde kullanılan yaygın adlandırması ile Alman kurt köpekleri (Alman çoban köpeği ya da Alman kurdu olarak da anılırlar); cesur, güçlü, adaleli, sadık, kendilerinden emin, çok çeşitli görevler için komutları öğrenebilme yeteneğine sahip ve sevdiklerini ölümüne savunma karakter ve özelliklerine sahip bekçi aile köpeklerdir.

alman çoban köpeği

İri, akıllı ve güçlü bir ırk oldukları için üretildikleri ilk günden bugüne kadar ciddi görevlerde kullanılmış ve K-9 gibi eğitimlere en uygun köpeklerden birisi olarak görevlerini başarıyla yerine getirmişlerdir. Görev anlamında savaş alanlarına mesaj taşımak, koruma yapmak, narkotik, silah arama, bomba arama, mayın arama gibi görevleri yıllardır başarıyla yerine getirebilmektedirler.

İş (working line alman kurdu) ve şov (show line alman kurdu) köpekleri olarak ikiye ayrılırlar. İş olarak narkotik, arama kurtarma gibi amaçlarla eğitilebilirler ancak iş köpeklerinin evde bakımı zordur. Şov line alman kurtları ise ırk standartlarına görsel olarak uyması gereken ev/aile köpekleridir, daha sosyaldirler. Yarışmaları da vardır ve yarışmanın amacı orijinale fiziken en yakın köpek olabilmektir. Yarışmalar özellikle Almanya’da büyük talep ve ilgi görmektedir.

Alman çoban köpekleri, aslen koyun sürülerini gütme konusunda başarılı köpekler olmaları amacıyla üretilmiş olsalar da zaman içerisinde eğitilebilirlikleri, güçlü yapıları, sadık olmaları ve yüksek zeka kapasiteleri fark edilerek engellilere asistanlık, arama kurtarma, polis köpekleri ve askeri birliklerde görev alan köpekler olarak kullanım tercihleri genişlemiştir. Filmlerde başarıyla rol alan Alman kurtları bile olmuştur. I am Legend, K-9, Reservoir Dogs, Downfall, The Terminator, The Hills Have Eyes gibi filmlerde de Alman kurtlarına rol verilmesi, popüler bir köpek ırkı olmalarına katkı sağlamıştır. Alman kurt köpekleri, bugün tüm dünyada en sık beslenen köpek ırklarından birisidir.

 

Alman Kurt Köpeğinin Tarihi

19. yüzyılın başlarında kuzeybatı Avrupa’da koyunları gütmek ve bekçilik yapmak amacıyla kullanılan köpekler kısaca bekçi köpeği olarak anılıyorlardı ancak Belçika, Hollanda ve Almanya’daki türleri birbirlerine benzerlikler gösterseler de birbirlerinden farklıydı. 1800’li yıllarda çapraz eşleşmeler neticesinde köpek ırklarının çeşitliliğinin çok artmış olması, 1850’li yıllarda köpek ırkı türlerinin standardize edilmesi çalışmalarına sebep olmuştur.

Dönemin ihtiyaçları göz önüne alındığında koyunlara bekçilik yapabilecek ve dışarıdan gelebilecek yırtıcı saldırılarından koruyabilecek bir köpek ırkı olmak için hızlı, güçlü, zeki ve koku alma becerisi güçlü bir köpek elde edilmesi isteniyordu. Sonuç olarak 1891 yılında Almanya’da Phylax Topluluğu (Phylax Society) standart bir Alman köpek ırkı oluşturmak amacıyla kuruldu ancak topluluktaki kararsızlıktan ve iç çatışmalardan dolayı 1894 yılında dağıldı. Bu çatışmalarda üyelerden bazıları geliştirilecek köpek genetiğinin sadece iş amaçlı olması gerektiğini savunurken diğer taraftan başka bir grup ise görünüm olarak da bu köpeğin sağlaması gereken görsel standartlar olması gerektiği görüşündeydi. Sonuç olarak bu topluluk başarısız olmuş olsa da, insanlara köpek ırklarını bağımsız bir şekilde standartlaştırmaya devam etmeleri için ilham vermiştir.

Bugün bildiğimiz Alman Çoban Köpeği'nin (halk arasında Alman Kurdu olarak da adlandırılır) ortaya çıkma serüveni 1899 yılında Max Von Stephanitz (30 Aralık 1864 - 22 Nisan 1936) isimli Berlin Veteriner Koleji öğrencisi ile başlamaktadır. Eski bir süvari olan Max von Stephanitz, ordudan ayrıldıktan sonra veterinerlik okumaya karar vermiştir. Veterinerlik tahsili boyunca hayvanların eğitilmesi, üretilmesi ve bakımı alanlarında araştırmalar yapmıştır. O dönem Almanya’da büyük baş ve küçük baş sürüleri idare edebilecek bir çoban köpeğinin üretilmesi çalışmaları Alman hükümeti tarafından da destekleniyordu. Von Stephanitz yaptığı çalışmalar ve edindiği tecrübeler neticesinde bu köpeğin sürüleri kontrol etmek ve bekçilik yapmaya ek olarak zeki, iyi huylu, eğitilebilir ve itaatkar bir köpek de olması gerektiğini düşündü. Von Stephanitz aynı zamanda Phylax Topluluğu’nun da eski üyelerinden birisiydi ve topluluk zamanlarında köpeklerin iş amaçlı kullanılmaları gerekliliği fikrinin savunucularından biriydi. Almanya'nın yerli çoban köpeklerinin zeki, güçlü ve becerikli yapılarına hayrandı, ancak onu mükemmel iş köpeği olarak tatmin eden tek bir ırk bulamamıştı.

Von Stephanitz, 1899 yılında katıldığı bir köpek gösterisinde Hektor Linksrhein isimli bir köpek gördü. Bu köpek, Von Stephanitz’in mükemmel iş köpeği tanımlamasındaki bütün kriterleri sağlamaktaydı. Hem güçlüydü, hem sadıktı, hem zekiydi, hem de görsel olarak görenleri kendine hayran bırakıyordu. Köpeği satın aldı ve adını da Horand Von Grafrath olarak değiştirdi. Aynı yıl Alman Çoban Köpeği Derneği’ni (Society for the German Shepherd Dog) kurdu ve Horand von Grafrath’ı da bu derneğe kayıtlı ilk köpek olarak yazdırdı. Irkta aranan tüm özellikleri kazandırabilmek için Horand Von Grafrath ilerleyen yıllarda çeşitli eşleştirmeler ile çok sayıda çalışmada kullanılmıştır ve 84 köpeğin babası olarak Alman kurt köpeklerinin atası olarak kabul edilmektedir.

Bu köpek ırkı, 1. Dünya savaşından 1977 yılına kadar İngiltere’de Alsatian olarak anılmıştır, sonradan adı İngiltere’de de Alman çoban köpeği olarak değişmiştir.

Alman kurtlarının genetikleri konusunda dişi çoban köpeklerinin vahşi kurtlarla çiftleşmesi sonucu ortaya çıktıkları teorileri de olsa da bu iddialar hiçbir zaman kanıtlanamamıştır. 2018 yılında yayımlanan “Bugünkü İtalyan köpek nüfusunun yerli cins evrimi için birçok model ortaya koymasına ilişkin çalışmaları” (Studies of modern Italian dog populations reveal multiple patterns for domestic breed evolution) isimli genetik çalışmada 1859 yılından hemen önce, o dönem çok yaygın bir köpek cinsi olan Fransız Berger Picard türü köpek ile beş İtalyan köpek ırkının Alman çoban köpeği ırkının ortaya çıkmasında rol oynadığı ortaya konmuştur.

 

Alman Kurtlarının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Alman kurtları, anatomik olarak beli eğimli bir köpek ırkıdır. Bu eğim, duruşu ile Alman kurt köpeklerini diğer köpek türlerinden farklılaştırmaktadır.

Çoğu alman kurdu sarıya yakın taba rengi ile siyah renklerde ya da kırmızı ve siyah renklerde olurlar. Nadir olarak komple siyah ya da  komple beyaz renklerdeki alman kurtları da nadir de olsa vardır.

alman kurdu

Orta uzunlukta çift katlı tüy yapısı ile çevrelenmiştir ve bu tüy yapısı sayesinde yağmur ve kara karşı oldukça dayanıklıdır. Tüylerinin altındaki katman sayesinde soğuğa karşı dayanıklı köpeklerdir. Kışın soğuğa tolerans gösterebilseler de yazın aşırı sıcaktan korunmaları gerekir. Kuyrukları da uzun ve tüylüdür.

Kafa bölgelerinde alınları kubbe şeklindedir ve uzun bir burun yapıları vardır. Geniş kulakları dik ve önde diğer kulağa paralel duracak şekildedir. Güçlü bir çeneye sahiptirler ve yetişkin alman kurtlarında 42 diş bulunur. Badem şeklinde koyu renkli gözleri vardır.

7 ila 10 ay arasında ergenliğe erişirler. Yılda iki kez kızışırlar ve kızışmaları 30 gün kadar sürer.

Gebelik süreleri ortalama 64 gün kadardır ancak 58 ila 70 gün arası değişebilir.

 

Alman Kurtlarının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Alman kurtları sahiplerine karşı çok ilgili, itaatkar ve sadıktırlar. Koruyuculuk ve bekçilik karakterleri çok baskın köpeklerdir, bu yüzden etrafta yabancı insanlar varken sürekli tetikte ve şüpheci tavırlarla beklerler. Evdeki diğer hayvanlarla dostça geçinebilirler ancak kendinden başka köpekler ile beraberken dominant olan karakterleri ortaya çıkar ve tanışma aşamasında agresif olabilirler. Bebeklik döneminde kendinden başka köpekler ile sosyalleştirilmiş olan alman kurtlarında bu agresiflik daha az gözlemlenir. Ancak belirli bir yaşın üzerindeyken sahiplenilmiş olan alman kurtları eğer sosyalleştirilmedilerse daha sert karakterlerde olabilirler.

alman kurt köpeği

Doberman ırkı köpeklerde olduğu gibi sert bir görünüme sahip olsalar da karakter olarak vahşi köpekler değillerdir. Ancak asosyal alman kurtlarında zaman zaman saldırganlık örnekleri gözlemlenebilir.

Akıllı ve zeki olmaları sayesinde hem kolaylıkla yeni şeyler öğrenebilirler hem de bir kere öğrendiklerini daha az tekrarla akıllarında tutarak uygulamaya devam edebilirler. Eğitilmeye oldukça istekli köpeklerdir ve verilecek görevleri de oldukça büyük bir istekle yerine getirilirler, takım oyuncusu olduklarını hissetmek ve fayda sağladıklarını bilmek isterler.

Yetişkin de olsa yavru da olsa alman kurtları, çocuklarla birlikte zaman geçirebilmeleri konusunda çok uyumlu ve zararsız köpeklerdir. İçgüdüsel olarak çocukları yetişkinlerden farklı olarak algılamaları ve çevreden gelebilecek tehlikelerden korumaları da diğer olumlu yanlarıdır. Yine de büyük sayılabilecek gövdelerinden dolayı oynarken yanlışlıkla çarpma gibi tehlikelere karşı önlem almak gereklidir.

 

Alman Kurt Köpeklerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Alman kurtlarının bakımlarının en zor kısmı tüy yapılarından kaynaklanmaktadır. Haftada bir ya da iki kez tüylerinin taranması ve ölü tüylerinden arınması sağlanmalıdır. Golden retriever cinsi köpeklerde olduğu gibi yılda iki kere tüy dökme sıklıkları artış gösterir (tüy dökme dönemleri) ve bu dönemlerde tarama sıklıkları artırılmalıdır.

Banyo konusunda alman kurtlarının sık yıkanmaya ihtiyacı yoktur, ancak uzun tüyleri koku yaparak ev sakinlerini rahatsız edebilir.

Ayak tırnakları, düzenli egzersizler neticesinde doğal yollardan aşınabilir, bu normaldir. Ancak ayak tırnakları aşınmamışsa ayda bir kere kesilmelidir yoksa yürüyüş bozukluklarına ya da ağrıya neden olabilirler.

german shepherd

Alman kurt köpeklerini sahiplenmeye karar vermeden önce anlaşılması gereken en önemli konu ise bir alman kurdu için sahibinin hayatın merkezinde olmasıdır. Sahibi bir alman kurdu için en önemli şey değil, tek önemli şeydir. Bu yüzden köpeğine ayıracak zamanı ya da gezdirecek enerjisi olmayan birinin alman kurdu sahiplenmemesi önerilir. Evde yalnız kalmaya da çok elverişli bir köpek değildir ve sürekli sahibini yanında görmek ister.

Enerji seviyesi çok yüksek bir köpek olmasa da yine de fiziksel ve mental sağlığını koruyabilmesi için düzenli olarak yürüyüş ve koşu gibi egzersizlerle yorulmalı ve bu sayede formda kalması sağlanmalıdır.

Alman kurtları için kaliteli mama kullanmak şarttır, örnek mama markaları için makalenin sonunda yazdığım markaları inceleyebilirsiniz.

 

Alman Çoban Köpeklerinin Sağlığı

Alman kurtlarının en hassas noktaları kalça çıkığı, midesi, kulakları, gözleri ve sindirim sistemleridir.

Kalça Displazisi (kalça çıkığı) en sık görülen rahatsızlıktır. Genellikle erken yaşlarda arka ayaklarda hafif topallama belirtisi ile kendisini göstermeye başlar ancak ön belirti olmadan ortaya çıkan örnekleri de gözlemlenmiştir. Köpeklerde kalça çıkığı kalıtsal olarak ebeveynlerinden geçen bir hastalık olsa da düşerek yaralanma ya da aşırı egzersiz gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık köpeğin yaşının ilerlemesi ile birlikte şiddetini artırmaktadır. Ameliyat ile düzeltilse bile köpeğin tam performans ile sağlığına kavuşması çok zordur.

Hatalı beslenmeden kaynaklı olarak mide dönmesi ve sindirim sistemi hastalıkları da gözlemlenmektedir. Alman kurtlarının sindirim sistemleri kısadır ve hassas bir yapıları vardır. Bu yüzden kaliteli mamalar kullanılmasına ve ev yemeklerinin verilmemesine itina edilmelidir. Günde iki kere mamalarının verilmesi yeterlidir. Mamalarına ek olarak sürekli ulaşabilecekleri bir yerde sağlıklı ve taze suları sürekli bulunmalıdır. Arada haşlanmış yumurta verilebilir, bu enerjilerini artırmalarını sağlamaktadır. Eğitim ve oyun aktiviteleri de yemekten hemen sonra değil, tercihen bir saat kadar sonra yapılmalıdır. Mide dönmesine karşı alınabilecek önlemler temel olarak bunlardır.

Kulak düşüklüğü durumu da alman kurtlarında gözlemlenen ve istenmeyen bir durumdur. Çoğunlukla kalıtsal olarak aktarılır.

Alman kurt köpeklerine ilişkin diğer yaygın hastalıklar ise katarakt göz bozukluğu, gündüz körlüğü (hemeralopia), tiroid hormonları hastalıkları (hipotiroidizm), kalp kası bozuklukları (kardiyomiyopati), tümör (hemanjiyosarkom), kemik rahatsızlığı (panosteitis) olarak sıralanabilir.

 

Alman Kurtlarının Beslenmesi

Alman kurtları, yaşlarına uygun kaliteli mamalarla beslenmelidir ve bu mamaların tüm besleyici öğeleri içerdiğinden emin olunmalıdır. Ailenin yediği yemeğin artıkları verilmemelidir ve bu sindirim sistemleri için dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur.

Sadece eğitim sırasında kullanmak amacıyla köpekler için üretilmiş ödül mamaları ve bisküviler kullanılabilir.

 

Alman Kurdu Eğitimi

Alman kurt köpekleri, dünyanın en zeki ve eğitilebilir köpeklerinden birisidir. Bunun yanı sıra öğrenmeye ve iş yapmaya hevesli olmaları da eğitilebilir olmalarını kolaylaştıran diğer etkenlerdir. Beyin kapasitesi olarak yüksek potansiyele sahip oldukları için onları mental olarak meşgul etmek de faydalıdır.

yetişkin alman kurdu

Profesyonel bir eğitim alan kurt köpekleri, keskin koku alma özellikleri ile birlikte polis köpekleri olarak değerlendirilebilirler. Ev köpekleri ise sahipleri ile birlikte eğitime tabi tutulurlarsa sonuçlar daha olumlu olacaktır. Böylece aynı dili konuşmuş ve birbirlerini daha iyi anlamaları sağlanmış olur.

Temel itaat gibi eğitimler verilmeden önce köpeğin eğitmeni ile iyi anlaşmaları sağlanmalıdır. Sonrasında ailedeki hiyerarşik konumunu ve beden dilini öğrenmesi sağlanır. Sonrasında temel itaat eğitimi komutları köpeğe öğretilerek gündelik yaşamda bu komutlara uymasına devam etmesi sağlanır.

Alman kurtları ceza sistemleri ile eğitilmeye karakter pek uygun köpekler değillerdir, inatlaşma durumunda saldırganlaşabilirler. Bunun yerine başarıya ödül sunularak eğitimlerin verilmesi durumunda çok olumlu geri dönüşler alınacaktır.

 

Alman Kurtları Hakkında Yanlış Bilinenler

Makale boyunca Alman kurdu olarak ifade edilmiş olsa da, bu köpeğin gerçek ismi Alman çoban köpeği’dir. Yapısal olarak kurt köpeğine benzediği için Türkiye’de Alman kurdu olarak söylenilegelmektedir. Yine de yaygın nitelendirme açısından makale boyunca Alman kurdu olarak belirtilmeye devam edecektir.

Alman kurtları çok sert görünen canlılar olsa da oldukça sevecen ve akıllı köpeklerdir. Sadece sahiplerini koruma gereksinimi hissettiklerinde sert hareketler sergileyebilirler. Bunu  haricinde eğer kötü bir eğitim almadılarsa oldukça sevimli ve dost canlılardır. Saldırgan bir tutum sergilemediğiniz sürece tanımadığınız bir alman kurt köpeğini sevmenizde de bir mahsur yoktur.

 

Alman Çoban Köpekleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

S: Alman Çoban Köpeğine apartmanda beslenebilir mi?

Y: Alman kurtları koruma iç güdüsü fazla gelişmiş köpekler oldukları için her türlü sese karşı çok dikkatlidirler. Örneğin apartman merdivenlerinden inen ya da çıkan birisinin ayak seslerini kişi daha çok uzaklardayken duyabilir ve havlayarak tepki gösterebilirler. Benzer şekilde sadece sizin kapınızın değil, komşularınızın da kapılarının çalınması demek yine köpeğiniz için alarm moduna geçmek anlamına gelmektedir. Bu havlamalar apartman sakinlerini rahatsız edeceği için anlaşmazlık çıkabilir.

 

S: Alman Kurt Köpeği soğuk havaları sever mi? Soğuk ortamda beslenebilmesi mümkün müdür?

Y: Tüy yapıları sayesinde soğuk havalara karşı dayanıklılıkları yüksektir ancak sıcak havalara karşı da yine tüylü derileri yüzünden çok toleransları yoktur.

 

S: Bahçeli bir evde Alman Kurt Köpeği beslemek istiyorum ama bahçede kulübede mi yatmalı?

Y: Alman kurtları, karakterleri gereği aile aktivitelerinde görevlendirilmek ve fayda sağlamak isterler. Bu sebeple sahibine yakın olmak isteyeceklerdir. Ancak evin içerisinde koku yapacakları için evin giriş katında kapıya yakın kısmen serin alanlarda kalmaları daha uygundur.

 

S: Alman Kurt Köpeğinin aşıları nelerdir?

Y: Köpeklerin standart aşı takvimlerini alman çoban köpekleri için de uygulayabilirsiniz.

 

 

S: Alman Kurt Köpeği alırken ya da sahiplenirken nelere dikkat edilmelidir?

Y: Alman kurtlarında kalıtsal olan hastalıklardan bahsetmiştik. Bu sebeple bir alman kurdu sahiplenmeden önce ebeveynleri hakkında bilgi edinmenizde fayda var. Ancak ebeveynleri hakkında bilgi sahibi olunamıyorsa eski sahibinden ya da barınağından bilgi isteyin.

Deri hastalıkları, parazit kontrolü gibi denetlemeleri kendi gözünüzle yapmaya çalışın. Aşılarını olduğundan emin olmak için aşı karnesini isteyin. Son olarak da veteriner hekime giderek sağlık durumu konusunda bilgi almayı unutmayın.

 

S: Alman Kurt Köpeği için mama tavsiyesi verebilir misiniz

Y: Yaşına uygun kaliteli kuru mamalar arasından seçim yapabilirsiniz. Marka olarak Acana, N&D, Orijen, Wildfield, Brit Care gibi markaları tercih edebilirsiniz.

 

S: Alman Kurt Köpeğinin tüy yapısı nasıldır?

Y: Orta uzunlukta iki katman halinde tüyleri vardır ve yılda iki kere tüy dökerler.

 

S: Alman Kurt Köpeğinin tuvalet eğitimi nasıldır?

Y: Standart tuvalet eğitimi sürecini alman kurtları için de uygulayabilirsiniz.

 

 

Künye

Enerji Düzeyi: Yüksek

Egzersiz İhtiyacı: Yüksek

Taranma İhtiyacı: Orta

Oyunculuk: Orta

Koruyuculuk: Çok yüksek

Soğuğa Dayanıklılık: Yüksek

Sıcağa Dayanıklılık: Orta-Yüksek

Eğitime Uygunluk: Çok yüksek

Ortalama Ağırlıkları: Dişiler için 25 kg – 30 kg arası, erkekler için ise 35 kg - 40 kg arası

Ortalama Omuz Yükseklikleri: Dişiler için 55 cm - 60 cm arası, erkekler için ise 60-65 cm arası

Yaşam Süresi: Ortalama 10-13 yıl arası

Bakım zorluğu: Orta

Renkleri: Yaygın olarak sarıya yakın taba rengi ile siyah ya da kırmızı siyah

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu) Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 131231 kez okundu

23.07.2019 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • A.Haliloğlu
  01.08.2021

  büyük ırk köpeklere bakmak daha da büyük bir mesuliyet ve enerji gerektiriyor. küçük boy bir köpek ırkı besliyorsanız bir şey olduğunda (örneğin parkta saldırgan bit köpek gördüğünüzde) köpeğinizi elinize alır geçersiniz ama büyük ırk bir köpeği zaptedebilmek için büyük bir enerji ve güç sahibi olmak faydanıza olur

 • alpogan
  01.08.2021

  yavruyken alsam da birbirimize iyice alışsak mı diyorum ama bir canlıya bir ömür boyu ev sahipliği yapma iddiasında olmak çok büyük bir mesuliyet. yarın bir gün bakımının olması gerektiği gibi olmaması ya da yeterince zaman ayıramayarak psikolojisini bozmak gibi sebeplerden bu mesuliyeti yerine getirememe korkusundan dolayı her seferinde vazgeçiyorum

 • esrayilmaz
  27.06.2021

  günde iki kere tüylerinin taranmasına rağmen halen evin her yerinin tüy olması durumunu bir arkadaşımda bizzat gözlemledim ve bu güzelliği sahiplenmenin bedelinin bu kadar ağır olmaması gerekliliğine ben de katıldım. inanılmaz asil, sadık ve güçlü hayvanlar ama bakımları gerçekten çok zor

 • rzgrt
  23.06.2021

  sahipleri ile gezmekte olan alman çoban köpeklerini ben de her gördüğümde hayranlıkla izliyorum ve keşke benim de bir tane olsa diyorum. ama hangisinin sahibi ile konuştuysam dediğiniz gibi tüy ve koku konusunda özellikle yazın çok muzdaripler. güzelliği kadar da bakımı zaman isteyen bir ırk

 • kanuni
  06.05.2021

  daha önce hiç köpek besleme deneyimi olmayanlar için de zaten uygun bir ırk değil, otorite ve temel itaat eğitimi çok önemli. köpeğin sahibi olduğunu ona hissettirmezseniz ev arkadaşı olursunuz ve sürekli kavga edersiniz, bu kadar enerjik bir köpek de size bu anlamda çok yorucu olur

 • TülayGeriDöndü
  06.05.2021

  apartman dairesi için fazla hareketli ve tüylü bir köpek ırkı, bahçeli bir eviniz yoksa bence hiç düşünmeyin bile. hayvana da yazık size de yazık. ben arkadaşımdaki alman çoban köpeğini çok beğenmeme rağmen kendi oturduğum ev yetmez diyerek hiç denemiyorum bile, yavruyken güzel ama çok hızlı büyüyorlar

 • dietime
  22.12.2020

  çok canlı, enerjik ve oyuncu köpekler oldukları için çocuk gibi durdan sustan hiç anlamazlar, eğer kalıtsal olarak bel ve kalça sorunları yoksa muhtemelen kendilerinde de olmaz ama sürekli olarak hareket ettirilmeleri ve pandemi döneminde evden çıkartmadan bakılamayacakları iyice anlaşılmalıdır

 • Y.Akbulut
  22.12.2020

  o zaman diyelim ki yavru bir alman çoban köpeği almak istiyorum, genetik olarak annesinde ve babasında hiçbir bel kalça sağlık problemi olmayan yavrular bulursam köpeğin kendi yetişkinliğinde de herhangi bir sağlık sıkıntısı yaşanmayacağı sonucuna varabilir miyim yoksa halen olumsuz bir olasılık var mıdır?

 • mehmet ali
  22.12.2020

  internette köpek sahiplendirme sitelerinde arada bakıyorum ben de, sürekli olarak ameliyat olması gereken alman kurtlarını sahiplendirmeye çalışıyorlar. eğer durumunuz yoksa zaten oturun oturduğunuz yerde çünkü bu operasyonlar bildiğiniz ameliyat parası ve bakım ihtiyaçları da bir ömür boyu bitmeyecek

 • mehmet eryılmaz
  22.12.2020

  ben de bir alman kurdu sahiplenmeyi çok isterim ama iki nedenden ötürü bir türlü bu adımı atamıyorum. birinci korkutan neden, bu köpeklerdeki kronik bel rahatsızlıkları. ikincisi ise tüy dökme problemleri. kışın muhtemelen üşüme gibi sorunları olmaz ama yazın evi tüye boğarlar muhtemelen

 • idilim97
  21.12.2020

  başlığa bakınca da sanki alman kurtları konusunda bilip de dikkat edilmesi gereken bir konu varmış da kimsenin haberi yokmuş gibi anlaşılıyor, bunlar hep güzide haber sitelerimizin internetteki klişe başlıklarının üzerimizde bıraktıkları etki. eğer beslemek istemiyorsanız bilmeniz gereken bir şey yok, eğer beslemek isterseniz ise her şeylerini öğrenmelisiniz çünkü sahiplendiğiniz köpek artık ailenizin bir ferdidir

 • A.Küçükdöngül
  23.11.2020

  Aslında apartmanlar evcil hayvanlara izin veren apartmanlar ve vermeyenler diye ayrılsa böylece yeni taşınan biri ya da yönetici değiştiğinde sürekli aynı sorunlar tekrarlamasa, insanlar strese girmese. Bir de tabii apartmanın bahçe düzenlemesi ve barınak ya da korunakları da buna göre düzenlense. Her şey daha kolay olmaz mıydı? Zaten fazlaca sorun çıkıyor her gün.

 • saliha
  27.10.2020

  inanılmaz asil bir görüntüsü var, alman kurtlarına (isimleri bu olmasa bile ağız alışkanlığı diyelim) ve husky'lerin kurtlara benzerliklerinden dolayı inanılmaz bir karizmaları var. ama karakter olarak bu kadar zıt olmaları da hayatın cilvesi gibi. mükemmel tek bir köpek ırkı yok, hepsinin farkı mükemmel özellikleri var

 • Hüseyin.Turan
  07.05.2020

  Alman kurtları çok karakterli köpeklerdir ve sahiplerine de hayranlık duymak isterler (doberman yazısı da vardı, çok benzer durumlar). bu yüzden köpek eğitimi konusunda uzman birisi tarafından itaat eğitimi hem köpeğe, hem de köpeğin sahibine verilmelidir. eğer alman kurduna peluş köpek muamelesi yaparsanız o da bu durumdan sıkılarak karakteri dışında davranışlar gösterebilir

 • TechMania
  07.05.2020

  bahçeli bir evi olanlar ve enerjik bir ev arkadaşına eşlik edebilecek gücü ile zamanı olanlar için mükemmel bir yoldaş. imkanım olsa mutlaka sahiplenmek isterdim çünkü her anlamda hem yardımcı, hem de çok akıllı hayvanlar. evdeki çocuklarla bile başbaşa bırakabilirsiniz ama yazıda da yazdığı gibi tek problemleri çok kalın bir tüy tabakasına sahip olmaları

 • kaanhosgor
  20.03.2020

  ilk köpek olarak seçilmeleri durumunda enerjileri ve otorite gereksinimleri ile sahiplerini yıldırmaları muhtemel hayvanlar oldukları için lütfen ilk köpeğiniz olarak alman çoban köpeklerini tercih etmeyin. ondan sonra barınaklarda bunca güzelim köpek neden var diye herkes bakıp bakıp üzülüyor

 • pakturk
  11.02.2020

  çok akıllı ama aynı zamanda da ürkütücü köpekler. apartmanda besleyebileceğimi bilsem ben de mutlaka bir tane sahiplenmek isterdim ama herkesin de dediği gibi bakamayacaksan, para&zaman&enerji üçlüsüne aynı anda yeterince sahip değilsen hiçbir köpeği sahiplenmemelisin. evde olsa arada oynardık gezerdik diye köpek sahiplenen insanlara çok kızıyorum

 • alaza_20
  08.10.2019

  ben de hep gördüğüm her yerde aşık olmuşumdur alman kurtlarına ama tüy dökme ve koku problemlerini de okuduktan sonra artık kendime güvensem de bu kadar düzenli bir zorluğu hayatımda isteyip istemediğimden iyice şüphe duydum. apartman şartlarında zaten başlı başına problem

 • Aycem Güngör
  08.10.2019

  öncelikle bir arkadaş ve aile üyesi, sonrasında ise bekçi olarak evimize hep almak istediğim ama bir türlü yeterince kendime güvenemediğim için cesaret edemediğim güzeller güzeli köpek türüdür alman çoban köpekleri. hangi hayvan türü olursa olsun kişi kendinden ve şartlarından iyice emin olmadan böyle bir adım atmamalı

 • neden_84
  06.10.2019

  bahçeli bir evim olur olmaz anında yavru olarak edineceğim köpek cinsi. kesinlikle üstüne köpek tanımam. hem zeki hem sadık hem de nasıl eğitim verirseniz o yönde kendini geliştiren ilginç karakterli bir köpek Alman kurdu. zeki demiş miydim :)

 • duyguyksl
  10.08.2019

  doberman ile birlikte en beğendiğim iki köpek ırkından birisi de alman çoban köpeğidir muhtemelen. karakteri ve duruşu ile asil bir zarafet sunmanın ötesinde fiziksel ve zihinsel becerileri ile de kendine hayran bırakan bir ırk. ama hiçbir hayvan hobi peti olmamalıdır, günde bir saat sevmek için kimsenin bu hayvanları kapalı ya da açık mekanlara hapsetmeye hakkı yoktur. zaten bu köpekler de yalnız bırakılmaya pek uygun ırklar olmadıkları için tepkilerini agresifleşerek ya da yıkıp devirerek gösterirler

 • aelita
  04.08.2019

  koruma ve bekçilik anlamında bence en doğru köpek seçimlerinden biri. Bakım konusunda ise tüylerinin uzun olması biraz düşündürücü çünkü tüy demek koku ve düzenli bakım ihtiyacı demek. bunların haricinde zeki yapısı ve eğitilebilirliği inanılmaz bir potansiyele sahip. sonuç olarak bahçeli evi olanlar düşünebilir

 • patriotic27
  24.07.2019

  Alman kurdu olarak o kadar çok söylenmiş ki çoban kurdu denince kulağıma çok garip geldi, ama orijinal adında shepherd geçtiğine göre bağlı kalmakta fayda var bence de. kurtlarla çiftleşmiş olması efsanesi de ben bildim bileli konuşulur ama genetiğinde izler bulunamadığına göre artık boşuna inanmaya gerek yok demektir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.