5.00 / 1 oy

Youtube Video Hızlandırma Kısayolu Nedir?

Youtube'un ne kadar hayatımızın içinde olduğu ya da hayatımızdan ne getirdiği/götürdüğü konularına hiç girmeyeceğim. Youtube da her araç gibi kullanan kişinin nasıl kullandığına bağlı olarak fayda da sağlayabilir. Bıçağı bile kimisine verseniz birisine zarar vermek için kullanır, kimisi ise kütük yontarak sanat eseri yaratır. Youtube da bence böyle bir araç, içinde doğru ya da yanlış olsa da trilyonlarca saatlik bir bilgi içeriği var ve hangi içeriği ne kadar tüketmek istediğiniz de tamamen size kalmış.

Kimileri tarafından gereksiz bulunacağını bildiğim bu giriş paragrafını neden yazdım? Çünkü youtube'u eğer bir hobiniz ya da işiniz ile ilgili bir konuda kendinizi geliştirmek için kullanıyorsanız hiç de televizyon izlerken yaşadığınıza benzer bir vicdan azabı çekmenize gerek yok. Bir bilgiyi bir ansiklopedi ile bir videodan almak arasında bir fark yoktur, önemli olan kendi öğrenme şeklinizi bulabilmenizdir. Ben de youtube videolarını bu amaçla bilinçli olarak tüketmeye çalışıyorum ve sınırlı zamanda daha fazla video izleyebilmek için de videoları hızlandırma özelliğinden yararlanıyorum. Youtube'un kurulduğu günden bugüne kadar yaptığı en faydalı iyileştirme nedir derlerse de videoyu hızlandırabilme özelliğidir derim. Çünkü sınırlı zamanda bir kitabı daha hızlı okuyabilirsiniz ama bir videoyu atlamadan daha hızlı izleyebilmeniz için videonun oynatma hızını artırabilmekten başka çözümünüz yok. İşte youtube da 1.25x, 1.50x, 1.75x ve 2x olmak üzere dört farklı hızda videoları hızlı oynatabilme özelliği sunuyor. Benzer şekilde videoyu yavaşlatma seçenekleri de yine videonun sağ alt tarafındaki hız düğmesinden seçilebilir.

Peki eğer amaç zamandan kazanmak ise her videoyu açtığımda mouse ile uzun uzun videonun altındaki barın görünür olmasını bekleyip sonra iki kere tıklayarak video oynatma hızını seçmek de bir zaman kaybı değil mi? Kesinlikle! Video oynatma hızını artırmak için de klavye kısayollarını kullanarak zamandan kazanabiliriz.

Oynatma hızını artırma kısayolu: >

Oynatma hızını azaltma kısayolu: >

Benzer şekilde aşağıdaki klavye kısayolları da daha verimli bir youtube kullanım deneyimi için faydalı olacaktır:

5 saniye Geri gitme kısayolu: Sol ok tuşu

5 saniye İleri gitme kısayolu: Sağ ok tuşu

10 saniye Geri gitme kısayolu: Ctrl + Sol ok tuşu

10 Saniye İleri gitme kısayolu: Ctrl + Sağ ok tuşu

caner.bagci

20.10.2020 02:13

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Youtube Video Hızlandırma Kısayolu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.