5.00 / 1 oy

Python'da Tuple Veri Türü ve Örnekleri

Python'da List veri türünü görmüş ve içinde çok sayıda veri saklayabildiğimizden ve List fonksiyonlarınu kullanarak liste elemanları içinde istediğimiz düzenlemeleri yapabildiğimizden bahsetmiştik. Tuple veri türü ise (Tuples çoğul anlamdadır, Tuple'ler der gibi) oldukça benzer bir kullanıma sahiptir ancak List ile Tuple veri türü arasında iki fark var:

1. Tuple veri türü içinde tanımlanmış olan veriler değiştirilemezler

2. List ile yazdığımız değişkenler içindeki değerler köşeli parantezler "[...]" ile yazılırken Tuple veri türündeki değişkenler içindeki değerler normal parantezler "(...)" ile yazılırlar.

liste=["Ocak", "Şubat", "Mart"]
tuple=("Nisan","Mayıs","Haziran")

print(liste) #['Ocak', 'Şubat', 'Mart']
print(tuple) #('Nisan', 'Mayıs', 'Haziran')

Tuple veri türündeki değişkenlerin değiştirilemez olmalarından dolayı, programın akışı esnasında değiştirmemize gerek olmayacak ve içerisinde çok sayıda değer saklayacağımız veriler için tuple veri türünü kullanabiliriz.

Not: Tuple veri türündeki değişkenleri güncelleyebilmek için değişkeni list'e dönüşütürüp güncelledikten sonra tekrar tuple'a dönüştürmek gibi bir yol mevcut. bir örneğini birazdan paylaşacağım ama List ile çalışmak varken gerekli olacağını düşünmüyorum.

m.cengiz

04.06.2020 01:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da Tuple Veri Türü ve Örnekleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.