5.00 / 1 oy

NSFW Nedir ve Neyin Kısaltmasıdır?

Nsfw kısaltmasını bir çok internet sitesinde görmüş olabilirsiniz. Örneğin reddit'te nsfw olan konular vardır ya da bazı haber kanallarında bazı video ya da haberler için nsfw ibaresi konulur. Yabancı bir arkadaşınız size whatsapp'tan bir link atıp içine nsfw de yazmış olabilir. Nsfw kısaltmasının ne anlama gelebileceği, bu yazılardan da anlaşılabilir aslında. Nsfw ifadesi bir uyarıdır ve ingilizce Not Safe For Work kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe'ye çevirdiğimizdeki karşılığı ise İş Ortamı İçin Uygun Değil olabilir. Yani ulu orta açmayın, göreceğiniz ya da duyacağınız şeyler sakat içerikler içeriyor anlamına gelir.

Örneğin ayıp bir karikatürü iş yerinde açmamak ya da komik bir videoyu içindeki içerikten dolayı çocukların yanında açmamak gerektiği gibi durumlarda uyarı mahiyetinde üzerine nsfw ibaresi eklenir. Haber kanallarında özellikle vahşet içeren video haberlerinde de içeriğe karşı hassas olanlar izlemesin uyarısında bulunmak için yine nsfw yazılır.

Dolayısıyla bir arkadaşa ayıplı bir karikatürü whatsapp'tan göndermeden önce nsfw yazarsanız o da uluorta açmayacağını anlamış olur :)

bedirhan

16.08.2020 02:25

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
NSFW Nedir ve Neyin Kısaltmasıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.