5.00 / 1 oy

javascript:void(0) ne anlama gelmektedir?

Özellikle menülerde link olmaması amacıyla href altında aşağıdaki gibi href değerleri olarak javascript:void(0) yazıldığını görüyorum. Bunun html ya da javascript tarafından özel bir yorumlanması mı var da boş bırakmak ya da # koymak yerine bu şekilde kullanılıyor?

<a href="javascript:void(0)">Anasayfa</a>

 

mbologlu

29.07.2019 14:52

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 30 Temmuz 2019 20:20
    29

    Tarayıcıya o linke tıklanması durumunda hiçbir tepki vermemesini sağlayan komut olarak düşünebilirsiniz. Buna pseudo-url adı veriliyor.

    javascript:void(0) yerine onclick="return false" da kullanabilirsiniz. Ancak href="#" yazdığınızda ve tıkladığınızda içerisinde bulunduğunuz sayfaya tekrar yönlendirme yapacak (en azından sayfayı en yukarı kaydıracak) bir link olacağı için aynı olmaz. void anahtar sözcüğünü, değer döndürmeyen bir fonksiyon olarak düşünebilirsiniz. Sadece href="javascript:" yazarsanız da yine işlevi olmayan ve tıklandığında herhangi bir işlem yapmayan bir linkiniz olur ancak eski tarayıcılar href="javascript:void(0)" olmaması halinde maalesef hata verebiliyorlar.

  • 26 Mayıs 2022 11:09

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
javascript:void(0) ne anlama gelmektedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.