14.11.2017
5.00 / 1 oy

Gelmiş Geçmiş En Efsane 10 Cep Telefonu

Gelmiş Geçmiş En Efsane Cep Telefonları

90’lı yılların ortalarında başlayan cep telefonu furyası, ilk başlarda kemere takılan bir kılıf ile bu yeni teknolojinin hem el altında erişimi kolay bir cihaz olmasını, hem de herkeste olmadığı için bakın benim cep telefonum var görgüsüzlüğünü yapmaya olanak sağlayarak başladı. 20 yılı aşkın sürede önce küçülerek, daha sonra da tekrar büyüyerek farklı bir evrimleşme süreci yaşadı ve geçmişinde bir çok efsane cep telefonu modeli ve milyonlarca hatıra bıraktı.

 

Nokia 5110

Nokia 5110

1998 yılında bir döneme damgasını vurmuş olan Nokia tarafından üretilmiş ve rekor satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır. Değiştirilebilir ön kapağı ile “telefonumdan sıkıldım” diyenler için de çözüm üretmeyi başarmış, hatta çakma kapak üreticileri ve satıcıları ile yan sanayi üretimi gibi bir yan sektörün daha gelişmesini sağlamıştır. Ele tam oturan mükemmel boyutu, uzun süre giden şarjı ve dönemi için yüksek denebilecek teknolojisi ile Nokia 5110, gelmiş geçmiş en efsane cep telefonları listemin olmazsa olmazıdır.

 

Alcatel One Touch Easy

Alcatel One Touch Easy

1998 yılı, cep telefonları için oldukça yaratıcı ve üretken bir yıl olmuş. Cep telefonlarının sadece iş adamları için değil, herkes için bir ihtiyaç olduğunun farkedilmesi ile birlikte kadınlar için renk alternatifi de sunarak hesaplı cep telefonları üretmeyi hedefleyen Alcatel firması, tek tuş ile her alana erişim sağlayabilen One Touch Easy modeli ile birlikte oldukça geniş kitlelere ulaşmayı başardı ve efsane cep telefonları listesinde olmayı da sonuna kadar haketti.

 

Nokia 8110

Nokia 8110

Kapaklı cep telefonu ailesinin en klasik modellerinden birisi olarak 1998 yılında satışa sunulmuş ve sadık kullanıcı kitlesi ile uzun yıllar aynı tasarımını koruyarak farklı model isimleri altında geliştirilmeye devam etmiştir. Tuş kilidi ile uğraşmak istemeyenler için ya da katlayarak ceplerinde daha az yer kaplamasını tercih edenler için mükemmel bir seçenekti.

 

iPhone 4

iPhone 4

2010 yılında Steve Jobs tarafından tanıtılan son iPhone olması özelliği de taşıyan iPhone 4, Apple kullanıcıları tarafından da en stabil ve kullanışlı model olarak adlandırılmaktadır. Bugün halen kullanılmaya devam eden iPhone 4, mükemmel boyutu ve kullanışlı yapısı ile yeri zor doldurulabilir olarak görünüyor.

 

Nokia 3310

Nokia 3310

Antensiz cep telefonu mu olur derken Nokia firması tarafından 2000 yılında piyasaya sürülmüştür. Cep telefonlarının küçüğünün makbul sayıldığı bu dönemde rakiplerine göre hem ucuz, hem de polifonik melodi gibi teknolojileri ile birlikte kaliteli bir alternatifti. Hem ön hem de arka kapağının değiştirilebiliyor olması da kişiselleştirilebilir cep telefonu tasarımına imkan tanıyarak uzun yıllar kullanılan bir efsane olmasını sağladı. Yakın zamanda yeni nesil bir versiyonu üretilmiş olsa da orjinal versiyonunun yerini doldurabilmesi elbette çok zor.

 

Ericsson 337

Ericsson 337

Cep telefonlarının lüks, faturalarının kabarık olduğu 1995-1996 yıllarında Ericsson 388’e nazaran daha hesaplı ancak mesajlaşma gibi teknolojik araçlardan mahrum olarak üretilmiş olan efsane cep telefonu. Bugünlerde takoz olarak alay edilmesine bakmayın, döneminin en küçük cep telefonlarından birisiydi.

 

Samsung Galaxy Note 2

Samsung Galaxy Note 2

Güncel olarak nitelendirilebilecek Samsung cep telefonu model ailesinin bir üyesi olarak Samsung Note 2, 2012 yılında üretilmiş ve 40 milyonu aşan satış rakamlarına ulaşmıştır. Kalemin kaybolmasını engelleyen cebi ile ve kattığı kullanışlı yetenekler ile birlikte büyük de bir ekrana sahip olarak tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına cevap vermeyi başarmış ve en efsane cep telefonları listesine girmeyi kesinlikle haketmiştir.

 

Ericsson 688

Ericsson 688

Ericsson henüz Sony ile birleşmemiş ve sektöründeki lider firmalardan birisi. 688 modeli ise sağlam yapısı ve kabarık etiketi ile onun amiral gemisi görevini üstlenen üst segment cep telefonu modeli idi. Dönemi hatırlayanlar ise takoz niyetine kullanılabiilir olması ile sıklıkla adını ansalar da 20 yıl öncesi için dönemin şartlarını anlamak adına ibretlik bir örnek.

 

Panasonic g500

Panasonic g500

Toplantıda telefonunuzun sesini kısmak ancak acil aramalarınızı da bir şekilde cebinizden hissedebilmek mi istiyorsunuz? O zaman cep telefonunuzun ses çıkarmadan titreyerek size bildirimleri hissettirmesi mükemmel olmaz mıydı? Hey gidi yıllar, bugünün cep telefonlarının standart özelliklerinin bazıları, elbette dönemin cep telefonlarının yenilikleriydi.

 

Ericsson T10

Ericsson T10

Kapaklı cep telefonlarının ciddi talep gördüğü yıllarda renk seçeneklerinin de eklenmesi ile birlikte ciddi bir alternatif olmuş ve yüksek satış rakamlarına ulaşarak efsane telefon statüsü kazanmayı haketmiştir.

Gelmiş Geçmiş En Efsane 10 Cep Telefonu
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 767 kez okundu

14.11.2017 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • dilek.koptekin
  dilek.koptekin
  2.9.2018

  panasonic sevenler derneğinin son üyelerinden olarak benim için de ekran renklerini değiştirebiliyor olmak ve gürültülü mekanlarda titreşimi sayesinde telefonum çaldığında duyabiliyor olmak çok özgün ve yaratıcı gelmişti, hey gidi

 • afrasyab
  afrasyab
  2.9.2018

  alcatel'in çok ucuz olduğunu hatırlıyorum, o zaman telefonun küçük olması daha iyi olduğunu gösterirdi, nokia 8xxx serisinin de business olmasını sağlayan iki sebep hem küçük olmaları hem de malzeme kalitelerinin daha üst seviyelerde olmasıydı

 • optmcnmkibby
  optmcnmkibby
  2.9.2018

  yılan oyunu da yanılmıyorsam ilk olarak 5110 ile çıkmıştı, zamanının en dayanıklı telefonları da ericsson 388 ile nokia 5110'du, yerlere düşseler de arka cepte unutulsalar da bana mısın demeden canavar gibi çalışmaya devam ederlerdi

 • dietime
  dietime
  2.9.2018

  nokia 5110'u efsane yapan faktör zamanının fiyat performans ürünü olmasıdır, aynı dönemin bir üst kalitedeki ürünü de 6110'du ve kızıl ötesi özelliği vardı onda, ama 5110'un ön kapağı değiştirilebildiği için masaya koyduğunuzda farklı farklı telefonlarla geziyor hissi de uyandırmış oluyorsunuz

 • lockam
  lockam
  1.6.2018

  samsung note 8 de ilerki yıllarda bu listede ben de varım diyecek, hem çok performanslı hem de teknolojisi ile bir önceki nesle fark atıyor, tasarımı da bence bu janrada gelmiş geçmiş en iyi telefon olmaya aday

 • bruksel
  bruksel
  21.4.2018

  Samsung Note 8 cikali üstüne telefon ve teknoloji tanımam. Imkani olan herkes alıp kullanmalı.

 • riddle
  riddle
  18.4.2018

  Nokia 6110 , 5110'dan üst modeli olması itibarıyla çok daha kaliteli ve efsane bir modeldi ama herkeste ucuz olduğu için 5110 olması onu daha yaygın ve hatırlanır, dolayısıyla da efsane yapmış

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz