5.00 / 1 oy

Çığlık (1949) Türk Filmi

Dün paylaşıldığını gördüğüm Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Korku Filmleri yazısından sonra internette yerli Türk filmleri konusunda bir araştırma yaparken varlığından haberdar olduğum bir film hakkında hem kısaca bilgi vermek, hem de bu filme ulaşmanın mümkün olup olmadığını sormak için bu başlığı açıyorum. Ben yıllardan beridir ilk Türk korku filmi olarak Drakula İstanbul'da (1953) filmini bilirdim. Bilmeyenler için 1950'lerde o günün teknolojik sınırlarına rağmen çok başarılı bir filmdir ve dünyada birçok ödül de almıştır. Bu filmi de bilmeyenler ilk Türk filmi olarak Exorcist (1973) filminin yerli uyarlaması olan Şeytan (1974) filmini gösterirler. Halbuki her ikisinden de önce hazırlanmış olduğunu öğrendiğim bir korku filmimiz varmış, 1949 yapımı Çığlık filmi.

Aydın G. Arakon tarafından yönetmenliği yapılmış olan Çığlık filminin oyuncu kadrosu ise  Muzaffer Tema, Emine Engin, Abbas Temizer, Hakki Necip, Atif Avci isimlerinden oluşuyormuş. Ama işin ilginç ve bir o kadar üzücü tarafı bu filmin kayıtlarının bugüne kadar ulaşamadığı söyleniyor. Dijital kaydı olmayan filmler için maalesef o dönemlerde böyle riskler vardı..

Bu filmin bir şekilde bir yerlerde bir kopyası bulunur da internette paylaşılırsa ve benim gözümden de kaçarsa diye bu soruyu buraya bırakıyorum, lütfen bir şekilde bu film internete düşerse linkini ya da bilgisini buraya da yazabilir misiniz.

farukeczanesiiiiii

26.01.2021 23:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 5 Kasım 2021 01:43
    3

    bkz: Streisand Etkisi Nedir? gereği filme erişim mümkün olmadığı için merak ve değer de artış göstermiş oluyor. benzer bir durum bkz: Kara Kentin Çocukları (1999) filmi için de olmuş zamanında ama artık gayet erişilebilir bir film olmasına rağmen ilgi yok gibi bir şey.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çığlık (1949) Türk Filmi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.