06.12.2013
4.50 / 2 oy

Sevgi ile ilgili Söylenmiş Güzel Sözler

sevgi

Gençliğimizde, düşüncelerimizi oluşturan bütün konular sevgi ile ilgilidir, sonraları ise bütün sevgilerimiz, düşüncelerimiz olur.

Albert Einstein

En yüksek sevgi; Allah sevgisi, en iyi sevgi; anne sevgisi.

Alman Atasözü

İnsan, yalnızca sevdiği zaman kötülük etmez.

Anatole France

Sevmek, insanların birbirlerine bakmaları değildir, birlikte aynı yöne doğru bakmalarıdır.

Andre Gide

Sevmekten sonra en büyük mutluluk, sevgiyi itiraf etmektir.

Andre Gide

Sevgi ne kadar büyükse, acısı da o kadar büyük olacaktır.

B. Spinoza

tçinde sevgi barınan için, bütün dünya tek bir ailedir.

Budha

Sevgiyle bakılan her şey güzeldir aslında, kim dünyayı daha çok severse, o daha güzel bulacaktır.

Christian Morgenstern

Sevgi bizi zamanın yıkımından koruyan, yıkılmaz bir kaledir.

Constance Foster

Bazen sevgi sayesinde her şey birbiriyle birleşir, başka bir zamanda ise nefret yüzünden, hepsi birbirinden ayrılır gider.

Empedocles

Çocuk sevgisi; sevildiğim için seviyorum, büyüklerin sevgisi; sevdiğim için seviliyorum, olgunlaşmamış sevgi; seni, sana gereksinmem olduğu için seviyorum, olgun sevgi; seni sevdiğim için, sana gereksinmem var.

Erich Fromm

Kendine karşı sevgi, başkalarını sevebilme yetisine sahip olanlarda görülür.

Erich Fromm

Fazla iktidar hırsı yüzünden düşen melekler oldu, fazla bilgi arzusu da insanları düşürdü; fakat sevecenliğin fazlası yüzünden tehlikeye giren ne bir melek, ne de bir insan olmuştur.

Francis Bacon

İnsan, başkasına ilham ettiğinden çok kendi duyduğu sevgiyle mutlu olur.

François de La Rochefaucauld

Sevgi insanı birliğe, egoizm ise yalnızlığa götürür.

Friedrich Schiller

Hayat sevginiz, en yüksek umudunuza beslediğiniz sevgi olsun, en yüksek umudunuz da en yüksek hayat düşünceniz olsun.

Friedrich Nietzsche

Hangi acı, sevginin verdiği acıdan daha soylu daha değerlidir.

George Sand

Kimyacı; kalbinden şefkat, saygı, özlem, sabır, pişmanlık, sürpriz ve affedicilik elementlerini çıkarabilir ve bunları birleştirerek sevgi adı verilen tek bir atom haline dönüştürebilir.

Halil Cibran

Başka bir insanın mutluluğu, güvenliği ve gelişimi bizim için kendi mutluluğumuz, güvenliğimiz ve gelişimimiz kadar, önemli hale geldiğinde sevgi vardır.

Harry Stack Sullivan

Sevginin varlık nedeni, bizi mutlu kılmak değildir. Benim inancıma göre sevgi, acı çekmelerde, çilelere katlanmalarda ne kadar güçlü olduğumuzu bize göstermek için vardır.

Herman Hesse

Sevgi, dostlara saygılı olmakla güçlenir.

Hz. Ali (r.a.)

Sevdiğin kimseyi ölçülü sev, olabilir ki günün birinde düşmanın olur, düşmanına karşı da aşırı gitme, olabilir ki günün birinde dostun olur.

Hz. Muhammed (sav.)

Din, millet, vatan, namus ve devlet gibi yüce şeylere şiddetli sevgi; yüce ve büyük sevgidir, o ise hakiki insanlarda bulunur.

İ. Hakkı Bıçakçızade

Sevgi ve beceri yan yana geldiğinde, muhteşem bir eserin ortaya çıkmasını bekleyin.

John Ruskin

Sevgi, sadece anı yaşar, ne geriye dönüp eskinin iyi günlerinden bahsederek, günümüzde geçmişin güvencesini bulur, ne de yarın için yaşar.

Leo Buscaglia

Sevgi her zaman kolların açık duruşudur, sevgi için kollarınızı kaparsanız, kendiniz dışında tutacak hiçbir şey kalmadığını görürsünüz.

Leo Buscaglia

Verdikleri sevgiyi tam ölçüsünde geri almak isteyenler, ciddi düş kırıklığına uğrayacaklardır, sevgi, eşit miktarlarda ölçülüp dağıtılamaz.

Leo Buscaglia

Anladım ki Allah insanların birbirinden ayrı ayn değil, tek vücut halinde yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil; hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor. Anladım ki insanlar, kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de gerçekte onları yaşatan tek şey sevgidir. Kim severse, Allah'a yaklaşır; Allah da ona yaklaşır, çünkü o, sevgiyi yaratandır.

Lev Tolstoy

Sevgiden acılar tatlılaşır; sevgi yüzünden bakırlar, altın olur; sevgi yüzünden tortular durulur, arınır; sevgiden dertler şifa bulur; sevgi yüzünden, padişah kul kesilir.

Mevlana

Yaşamlarımızın değişik aşamalarındaki sevgi işaretleri farklılık gösterir, bağımlılık, ilgi, hoşnutluk, kaygı, sadakat, keder; ancak yürekteki sevgi hiç değişmez. Her şeye karşın, insanların birbirleriyle bağ kurma kapasiteleri vardır.

Michael Dorris

Sevginin bulunmadığı yerde, aklı da arama.

Mihayloviç Dostoyevski

Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevmez, hiçbir şey yapamayan, hiçbir şey anlamaz. Hiçbir şey anlamayan değersizdir, oysa anlayan kişi aynı zamanda sever, farkına varır, görür... Bir şeyin, aslında ne kadar bilgi varsa, daha fazla sevgi vardır.

Paracelsus

Sevgisiz bir saray, eski bir kulübeden farksızdır; içinde sevgi olan küçük bir barakaysa, ruh için bir saraydır.

Robert G. Ingersol

Sevgi, Allah'ın yarattığı şeylerin en yükseğidir; fakat sevgi sahibi olan insanın, para sahibi de olması, çok büyük bir bahtiyarlıktır.

Russell H. Conwell

Sevgi, karşılıklı verilen mutluluktur.

Sabina

Sevgi, kötülüğü yok ettiği gibi, iyiliği de yaymaktadır, katı kalpleri yumuşatmakta, insan doğasının en saf yönünü oluşturmaktadır. Sevgi, insanlığın dayandığı en büyük hakikattir.

Samuel Smiles

Duyguları en iyi şekilde sevgi sayesinde harekete geçirmek mümkündür; daha doğrusu, duygular başka şekilde harekete geçmez. Kalp, kalbe etki etmelidir, gönlü sevgiyle dolu kişinin tüm ilişkilerinde karşısındakini etkilediği görülmüştür.

Samuel Smiles

Sevgi, bilgi ve çalışmanın; ne vatanı olur, ne gümrük duvarları, ne de üniforması.

Sigmund Freud

Ben bu dünyaya kin değil, sevgi paylaşmaya geldim.

Sophokles

Yağmuru sevdiğini söylüyorsun; ama yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun. Güneşi sevdiğini söylüyorsun; ama güneş açınca gölgeye kaçıyorsun. Rüzgarı sevdiğini söylüyorsun, rüzgar çıkınca, pencereni örtüyorsun. İşte bundan korkuyorum; çünkü beni de sevdiğini söylüyorsun.

William Shakespeare

Sevgi ektiğimiz yerde, sevinç büyür.

William Shakespeare

Amaç, sevgi uğruna ölmek değil; uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır.

William Shakespeare

İçinden şöyle bir etrafına baktı mı insan, sevginin nasıl hayat verdiğini öğrenir.

Wolfgang Van Goethe

Seven iki kalp, iki mıknatıslı saat gibidir; birinde kıpırdayan bir şey ötekini de harekete geçirir; çünkü her ikisinde de etki eden şey, içlerinden geçen tek kuvvettir.

Wolfgang Van Goethe

Tabiatın tacı, sevgidir, ancak sevgi yoluyla ona yaklaşılabilir. Sevgi bütün varlıklar arasında uçurumlar yaratır, ama her şey birbiriyle kucaklaşmak ister; her şeyi bir araya çekmek için birbirinden ayırmıştır.

Wolfgang Van Goethe

Gerçek sevgi; iyilik gördüğünde artmayan ve kötülük gördüğünde eksilmeyendir.

Yahya bin Muaz

Sevgi ile ilgili Söylenmiş Güzel Sözler
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 419050 kez okundu

06.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • yabanci
  20.11.2020

  kardeşler arası sevgi orantısızlığı gibi de bir durum var bazı ailelerde. hep de en yaramaz ve söz dinlemez çocuğun daha çok ilgi görmesi ve diğer kardeşlere de sanki böyle olsalar daha çok sevilecekleri hatalı mesajı verilmiş oluyor bu tip ailelerde. çözümü nedir derseniz bilemem ama problemin tanısını çok net koyabilirim

 • aras
  20.11.2020

  insan elde etmek üzerine kafası çalışan bir canlı, yani hepimiz öyleyiz. yıllarca peşinde satın alabilmek için koştuğumuz oyuncakları bile satın aldıktan birkaç gün sonra yüzüne bakmaz oluyoruz. insan ilişkilerinde de insanlar hep beğenilmek ve daha büyük çevrelerin içinde olmak istiyor ve elde ettiğini düşününce de sevimsizleşerek bahsettiğiniz döngüyü yaratıyor

 • angelir38
  20.11.2020

  insanın kendini sevmeyenleri daha çok sevmesi, ama kendini sevmeyenlere de kendini sevdirebilmek için hep taviz vermesi gibi bir kısır döngü var. kendilerini sevdirmeye çalıştıkça aslında insanları kendilerinden daha da uzaklaştırıyorlar ve bunun farkında da değiller ama söylesen anlatsan kimse anlamaz garip bir durum

 • Korkut Kaya
  06.10.2020

  kendimizi bile sevip sevmediğimiz belli değil ki kendimizce farkında olarak ya da olmayarak en yakınımızdakileri bile cezalandırmaya çalışıyoruz. insan mutlu olabilecek yapıda bir canlı değil ben bunu anladım, ama daha da kötüsü her olumsuzluğun faturasını da başkasına kesmek istiyoruz ki suçu kendimizde aramayalım

 • doğru bir tespit yapıyorsunuz ama robotlaştığını düşünen insanların da kendilerini bu döngüden kurtarabilmek için tek yapmaları gerekenin yeterince para kazanmak olduğu yanılgısına düşmeleri gibi bir durum var maalesef. para ihtiyaçtır elbette ama mutluluğun ve hayata bağlılığın kaynağı da olamaz

 • olcayp
  30.09.2020

  herkes kendini robotlaşmış hissettiği için sadece hayatta kalmaya odaklanmış durumda. çocukken duvarına araba fotoğrafları asanlar şimdi o arabalara binenlere sövmekle meşguller, arabaların yeni çıkan modellerini bile takip etmiyorlar. hayatın tadını çıkartabilmek için endişelerinizden kurtulmanız gerekiyor, yoksa robotlaşmak kaçınılmaz

 • Yasemin.Karaca
  30.09.2020

  insan sevmek istedikten sonra hayattaki her bir şeyden de hayatın kendisinden de keyif alır. gördüğü çiçeği koklar, beğendiği arabanın detaylarını inceler, illa entelektüel keyifler olmasına gerek yoktur yani her şeyden keyif alabilir. yağmur da sevilir güneş de, ama insan mahrum kalmadan bu güzelliklerin farkına varabilirse o zaman sevmeyi öğrenmiş demektir

 • delicavit
  12.07.2020

  herkes sevilmek istiyor ama bir yandan da kendini çok kıymetli ve limited edition görerek el üstünde tutulmak istiyor. kaprisler ve sürekli gereksiz tartışmalar üretmek maalesef mutlu ve huzurlu bir sevginin bir parçası değil ve herkesin de sabrının bir sınırı var. değer verdiğiniz insanlara verdiğiniz tepkiler sizin de ne kadar sevilmeyi hak ettiğinizin en temel kriterlerindendir ve sevilmeyi hak etmek diye bir şey bu sebeple vardır

 • kuandık
  12.07.2020

  konfor kelimesi çok kritik buna ben de katılıyorum ama sürekli olarak bir saldırı durumu da söz konusu. mesela instagram'a koyduğum fotoğrafı twitter'a da koyayım ama kimse altına kötü bir şey yazamasın demek de aynı samimiyetsizliktir. kimse altına kötü bir şey yazmasa bile en azından kötü duygular beslemesinin normal olduğunu bilmek ve buna takılmamak gerek

 • nart
  12.07.2020

  olduğu gibi kabul etmeyi benimsediğiniz sürece insanları da çiçekleri de böcekleri de hayvanları da seversiniz. ama meyveden çıkan kurda ya da evinizin önünü çamur yapan yağmura kızmamak da bunun bir parçasıdır. aksi taktirde koskoca gezegende ve bunca doğa mucizesinde bu kadar konfordan feragat etmeme tavrı ile hiçbir şeyi sevmek mümkün değildir

 • Münevver71
  14.02.2020

  evrendeki bir şeye kucak dolusu sempati duymak ve değer vermek gibi bir şey ama sevgi duygusu neden vardır ya da ne işe yarar gibi sorular da bir o kadar cevapsız. faydası mı çoktur zararı mı diye tartacak olsanız daha sevgi dolu olmanın faydasını gördüm diyeni görmemişimdir ama sevgi zaten fayda beklentisi ile beslenen bilinçli bir duygu da değil ki

 • ami_white
  18.08.2019

  her markanın en büyük reklam panosu her zaman kullanıcılarıdır. Seksenlerde zengin iş adamlarının tenis şortlarının üzerine giydikleri lacoste tişörtler ya da gömleklerinin üzerine sırttan attıkları trikolar o dönem marka imajının bir başarı göstergesi olmasını sağlamıştı ve o zamanın arzu nesnesi de oydu. şimdi ise nargile kafelerde ayaklarındaki nasırlardan çorapsız ayakkabılarını sıyırmak zorunda kalan sakallı tipler tarafından giyilen bir marka olmak, her marka için tehlike işaretidir

 • arda
  18.08.2019

  lacoste kadar da sahte ürünlerden çile çeken bir marka daha yoktur herhalde, semt pazarlarındaki sahte lacoste ürünlerin önüne geçemediler ve çok da önemsemediler muhtemelen ama internette ikinci el orijinal lacoste olarak satılan çakma lacoste'ların önüne geçmezlerse marka imajları iyice yerlere düşecek. bu sadece lacoste için değil, diğer pahalo tekstil ürünleri satan markalar için de geçerli. the north face'in montları belki taklit edilemez ama Dolce&Gabbana çantalarının replikasını hazırlayan çakallar bunları haydi haydi yaparlar

 • harpoon
  18.08.2019

  morgen isimli yazara cevaben aslında neden olduğu çok belli değil mi, insanlar lacoste marka gömlek alıyorlarsa bunun lacoste olduğunu da herkese göstermek istiyorlar, siz bırakın aynı fiyata; yarı fiyata bile timsah arması olmayan bir kazağı kolay kolay satamazsınız. bu kalitesizlikten ya da vasatlıktan değil, markanın en büyük albeni faktörünün zengin göstermesi olduğunandır

 • Aykut79
  18.08.2019

  bir markaya sıcaklık duymakta ve ürünlerini kullanmak için parasını harcamakta garip bir durum yok, bu herkesin kendi tercihidir. ama diğer taraftan marka sadakati artık kraldan çok kralcı olunmasının doğal karşılandığı bir noktaya gelmiş durumda. herkes en iyi marka telefonu benim satın aldığım marka yapar diyor, ister apple ister samsung bence fark etmez, istediğini al kullan beni ilgilendirmez ama benim seçimimle neden kendininkini kıyaslıyorsun ki?

 • morgen
  18.08.2019

  konuya ben de ilgi duyan birisi olarak e-ticaret sitelerindeki kalan ürünlere ilişkin düzenlenen kampanyalardaki ürünlere bakarım, bu ürünler sezonda satılmadığı için artık yeni sezon öncesi elden çıkartılmaya çalışılan ürünlerdir. standart ve logosunu ürününe basmayan ürünlerde vasat ürünler satılmayıp sezon sonuna kalırken marka ürünlerde ise çoğunlukla bu kalan ürünlerin, arması basılmamış ürünler olduğunu görüyorum, üstelik bence logolu alternatiflerinden daha kaliteli ve şık görünmelerine rağmen insanlar nedense gösteriş yapmayı tercih edip logolu versiyonları satın almışlar

 • simurg
  01.05.2019

  niye, araba alınca logosunu göstermek için önüne 3 boyutlu logosunu koydurmak mantıklı da kıyafetlerde ben bu markayı tercih ediyorumu göstermek mi görgüsüzlük oluyor? her ikisi de seçimdir. dileyenler o markaların logusuz ürünlerini de tercih edebilirler, tabi o parayı verip de o markayı giydiğini göstermek istemeyenler varsa..

 • senol
  01.05.2019

  logolar da yıllar geçtikçe büyüdükçe büyüdü, eskiden kıyafetin göğüs hizasında bir küçük arma olurdu, o da bazı markalarda. şimdi tüm markalar arma koyar oldu, yetmezmiş gibi boyları da büyün kıyafeti kapsayacak noktaya kadar geldi. yürüyen reklam panosu tespiti bence de çok doğru, bu markaların bu kıyafetleri satın alanlara üstüne bir de para vermeleri gerek bence

 • ibrahim halil
  01.05.2019

  giyilen marka bir kıyafete verilen bir dünya para ile birlikte aslında o markanın billboard'u olabilmek için bir de üzerine para verilmesi anlamına geliyor. 25 kuruşa poşet alıp da bunun üzerinde sizin logonuz var ben sizin reklamınızı yapmak için bir de üstüne para vermem diyenler kıyafetlerindeki kocaman logoları da bantlayarak örtsünler lütfen, zira çok komik görünüyorlar :)

 • bedirhan
  01.05.2019

  arabanın itibar göstergesi olması da gidilen tatil köyünün logosunun çekilen selfie'nin arka planında gösterilmeye çalışılması da benzer örnekler. zenginin fakire gösteriş yapması zaten salakça da fakirin çıkıp 12 taksitle bakın ben de bunları yapabiliyorum demeye çalışması über salaklık

 • plasebo02
  01.05.2019

  sabahları işe giden insanların yüzlerine bakınca instagram feed'lerinde stalk yaptıklarını yüzlerinden okumak mümkün olabiliyor çünkü hemen yüzleri asılıyor, her taraflarından gıcık oldukları insanlara duydukları haset okunabiliyor. halbuki bir bilseler o insanlar da kendi hayatlarının tıpkısının aynısını yaşıyor

 • koray2222
  01.05.2019

  bence herkesi kendini mutlu göstermeye çalışmak da güzel bir kapitalizm ilüzyonu. hatta en mutlu benim yarışması düzenleyip de bir de üstüne instagram diye logo basmışlar, nasıl bir yalandan güzel yaşamlar mücadelesi inanılmaz

 • tamtam
  05.02.2019

  modern toplumun en ilginç sonuçlarından birisi, haftanın altı günü çalışan insanlara her şeyi gelecekte yapma hayali kurdurması. Çok merak ettiği kitapları alır ama okuyamaz, avrupa turu yapan arkadaşlarının instagram fotoğraflarına iç geçirerek ve gelecekte tüm bu yerleri gezeceği hayaliyle like atar, starbucks'ta en beyaz yakalının kendisi olduğunu ve gelecekteki mükemmel zengin olma projelerini anlatırken de ertesi günkü kredi kartı borcunun minimum değerinden fazlasını ödeyip ödeyemeyeceğini düşünür. sevgi de gelecekte olacaktır, insanı da doğayı da gelecekte sevecektir, bugün sevmeye ayıracak vakti de yoktur çünkü

 • omerryasarr
  28.08.2018

  yaşamın kendisini sevmek demek uçan kelebeği sevmek olduğu kadar kayanın altındak çirkin böcekleri de sevmek demektir, hayatın ve yaşamın bir bütün olduğunu anlamak ve bunu değiştiremeyeceğinizi idrak etmektir

 • bedo
  25.06.2018

  kendisinden başka hiç kimseyi sevmemek üzere programlanmış bir jenerasyon yetiştiriliyor medya, tv ve sinema aracılığıyla, herkes zengin ve ceo olmalı ama kaslı da olmalı, kimse daha başarılı olmamalı, yoksa çok acımasız olunmalı gibi

 • ramizdayı
  18.01.2018

  sevgi içimizde denince güler olduk artık ama hakikaten de öyle olduğunu farkediyor insan, kötü birisini kötü yapan nedir diye hiç düşündünüz mü, ya da neden bazı insanları hep iyi ve yardımsever olarak biliriz, işte içinde sevgi olacak

 • koksals
  22.03.2017

  "aşk sevgiden beter pişman aslında tüm sevenler" diye söylemiş pamela. katılan var mı?

 • sevgi akyüz
  02.02.2017

  Sevgi karşılıksız ise hep bir taraf üzülür digerinden habersiz. Hep bir taraf bekler digerinden habersiz.

 • cancarlo
  27.10.2016

  konuşulmadığında da anlaşılabilen en masum şeydir sevgi. bir çocuğun ailesine sevgisi de anlaşılır masum bir aşk da bir bakışta anlaşılır, çok da anlatmaya gerek yoktur yani

 • famous
  30.09.2016

  sevgi insanın gözünü kör edebilir ki bu da aslında insana hatalı kararlar verdirebilmesi durumundan çok tehlikelidir

 • melzi
  21.04.2016

  sevgi insanın besleyebileceği en karmaşık olmayan duygudur, basittir ve ifade etmesi kolaydır. ama topluluk içerisindeki insanın sevgi kavramı dış parametrelerle birlikte anlaşılmaz bir hale gelebiliyor işte

 • brogrammer
  17.03.2016

  sevgi dediğin bir bütündür ve insan sevgisi ya da hayvan sevgisi olarak ayrılamaz. ama bugünlerde para sevicilik üzerine kafayı fazla takan insanların hümanizmden nasibini almadıkları ortada, insan hiç başka bir canlının canına kıyabilir mi anlamış değilim

 • malabacak
  09.12.2015

  sevgi saygıdan doğar. saygının bittiği yerde sevgiden bahsedilemez.

 • kontkral
  30.12.2014

  en güzel sevgi ulaşılamayan sevgidir.

 • sudecan
  05.11.2014

  sev beni seveyim seni :)

 • frekans
  05.11.2014

  bence de, tek taraflı sevgi olmaz, olursa zaten sevgi olmaktan çıkar takıntı olur

 • zeffina
  30.10.2014

  sevgi sevilene daha da güzeldir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.