5.00 / 1 oy

Şahin'in maksimum hızı nedir? En fazla kaç basar?

İnternette 180'le giden tırı yakalamaya çalışan şahin'in videosunu görünce nasıl ya dedim, arabada 180 kadran var ama şaka maka 160 falan gidiyor. Benim bildiğim şahin 1.6 atmosferik motor ile taş çatlasın 140-150 basar, onu da fazla uzun süre basarsa hararet yapar ve conta yakar :)

Ciddi ciddi şahin'in (belki doğan ve kartal'ın teknik verileri farklı olabilir çünkü o dönem tofaş'ın farklı segmentteki arabalarıydı) maksimum çıkabileceği hızı öğrenmek istiyorum. Ama oynanmış ve modifiye edilmiş araçların değil, fabrika çıkışında olduğu gibi bozulmamış orijinal olan şahin'lerin en fazla kaç basabildiklerini öğrenmek istiyorum.

Bu arada emoji kullandığıma falan da bakmayın, şahin türü arabalara hiç binmemiş olsam da bunca mizah konusuna rağmen şahin ve diğer tofaş marka arabalara çok saygı duyarım. O dönem piyasaya sürülmüş onlarca markanın bir çok modelinden artık sokaklarda göremezsiniz ama taksi olarak milyon kilometre çevirmiş, muhtemelen de oldukça hor kullanılmış şahin'ler bile bugün halen yollarda ve bir sorun çıkardıklarında da sanayide bir çok usta tarafından oldukça ucuz maliyetlere tekrar tamir edilebiliyorlar, yedek parça sorunları yok ve tümü de oldukça hesaplı ürünler.

Edit: 1996 yılında piyasaya çıkmış Şahin S'lerin fabrika verilerine göre maksimum hızları 165 km/s imiş. Bence hiç fena değil, videodaki aracın en az 25 yaşında olduğu düşünülürse fabrika verilerini ve beygir gücünü halen üretebiliyor demek ki.

ankarali_makalele

09.10.2020 00:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şahin'in maksimum hızı nedir? En fazla kaç basar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.