5.00 / 1 oy

Matlab'da editörü command window üstüne eklemek

Matlab'da script ve fonksiyonlarınızı yazdığınız m-file editörlerini ayrı pencerelerde kullanmak, eğer çift monitörlü bir bilgisayar kullanıyorsanız çok pratik oluyor. Böylece m-file editörü, varsa figure penceresi bir monitörde yan yana diziliyor ve diğer monitörde de command window ve içindeki workspace kullanılabilmiş oluyor. Ancak tek monitör içinde birden fazla Matlab penceresi kullanmak da bir o kadar kullanışsız olduğu için bu yazıda Matlab Command Window ekranını ikiye bölerek m-file editörünü nasıl ana matlab penceresi içine ekleyebileceğinizi göstereceğim.

Not: Özellikle zoom gibi uzaktan bağlantı programlarında matlab programının ekranını aktif duruma getirdiğinizde Matlab'ın editör ve figure ekranları ayrı pencerede açıldıklarında uzaktaki bilgisayarlar tarafından görülemiyorlar. Bunun için editörü matlab içine eklemek ek bir fayda daha sağlamış oluyor.

Matlab'da editör penceresini Matlab ana ekranına eklemek ve bu ekranda Command Window ile üst üste durabilmelerini sağlamak için:

- Editör penceresi aktif durumdayken Ctrl+Shift+D tuşlarına aynı anda basın.

Bu tuş kombinasyonu ile m-file editörü Matlab içerisine kalıcı olarak eklenmiş olacaktır ve ekleyeceğiniz yeni script ile fonksiyon m-file dosyaları da sekmeler halinde açılacaktır. Bu sayede command window ile altlı üstlü fonksiyonlarınızı ve script'lerinizi kullanabilirsiniz.

Daha önce matlab konusunda eklediğim bazı yazılar için:

bkz: Matlab'da if else ve elseif kullanımı ve örnekleri

bkz: Matlab'a Excel dosyası (xls ve xlsx) import etmek

bkz: Matlab'da sayıları ve sonuçları bölüm cinsinden göstermek

bkz: Matlab'da Tabulate fonksiyonu ile frekans (sıklık) ölçümü yapmak

bkz: Matlab'da sembolik matematiksel gösterimler (sym)

bkz: Matlab ile Türev alma işlemleri ve örnekleri

benimadimcemil

14.03.2021 11:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 31 Mart 2022 10:45
    0

    böyle bir kolaylığın mevcut olduğunu bilmek bile harika oldu teşekkürler :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Matlab'da editörü command window üstüne eklemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.