5.00 / 1 oy

Kredi Kartı Geçmeyen İşletmelerin Amacı Nedir?

Kredi kartı geçmiyor diyen işletme genellikle tuzu kuru işletmedir. Mesela çok güzel işkembe yapan ve sürekli full çeken bir restoran, bizde kredi kartı geçmiyor diyebilir. İstediğin kadar tavrını koy, eleştir, bir daha gelmeyeceğim de ama yine gidersin çünkü en iyi işletmeci orasıdır. Bir semtteki tek market de benzer bir tavır takınabilir. ne zaman yanına bir süper market zinciri açılırsa o zaman o da kredi kartı kullanmaya başlar, çünkü rekabet böyle bir şeydir.

Kredi kartları, bireyler için ödeme kolaylığı sağlayan araçlardır. En azından ödemelerini erteleme fırsatları olur, eskiden taksit de yapılabilirdi mesela kredi kartları ile ama artık sadece ödemeleri ayın belli bir gününde ertelenmiş olarak tek seferde yapabilme ve nereden ne aldığını takip edebilmene yarıyor. Ama işletmeler için kredi kartı demek, bankalara ödeyeceği komisyon, geç alacağı vadeli alacaklar ve her kredi kartı kullanımından sonra mecburen keseceği fiş ya da fatura anlamına geliyor. Büyük zincir marketler bankalardan sıfıra yakın bir kredi kartı faizi alabiliyorlarken marketler %3-5 gibi komisyonlarla çalışmak durumunda kalabiliyorlar ve bir de üzerine fiş kesince %8 de vergi ödemiş oluyorlar.

Dolayısıyla kredi kartı kullanımına izin veren işletmeler (market, restoran, her türlü mağaza) rekabet ortamının sağlıklı olduğu bir ortamda daha fazla müşteriye satış yapabilme şansına sahip olur. Kredi kartı kullanımına izin vermeyen işletmeler ise kaliteleri ya da tek olmaları dolayısıyla tekel olmaları durumunu koruyabildikleri sürece sadece nakit çalışmaya devam edebilirler. Hem tüketiciler açısından, hem de vergi gelirinden mahrum olan devlet açısından da yük oluştururlar.

H.Ünal

15.09.2020 15:00

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Şubat 2022 03:06
    4

    eğer fiş vermiyorsa elbette vergi kaçırmaktır, hem sadece nakit çalışıyor ve hem kredi kartı geçmez diyorsa tok satıcıdır ve kredi kartlarına komisyon vermek istemiyordur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kredi Kartı Geçmeyen İşletmelerin Amacı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.