5.00 / 1 oy

Github'da Commit ile Push arasındaki fark nedir?

bkz: Github'da Commit Ne Demektir?

bkz: Github'da Push Ne Demektir?

Git'te ve dolayısıyla Github'da commit ve push, en sık kullanılan komutlardandır. Git ekosistemine yabancı olanlar için commit etmek ile push etmek birbirine çok yakın işlemler olmasına rağmen aslında birbirlerinden tamamen farklı işlemlerdir ve bu yazıda da bu iki komut arasındaki farkları maddeler halinde hazırladım.

- Commit işlemi, tanım olarak bir yazılım projesinin versiyonlarının kuşbakışı görünümüdür. Her bir commit, repository'de yapılan değişikliklerin bilgilerini (yazar, tarih, mesaj, içerik vb.) tutar.

- Push işlemi ise commit'i remote repository'ye gönderme işlemidir ve böylece tüm proje ekibi (ve erişim yetkisi olanlar) bu commit'e erişebilmiş olurlar.

- Commit işlemi, sadece lokal repository'de yapılan bir kaydetme işlemidir. Push işlemi ise remote repository'de gerçekleşir.

Dolayısıyla commit ve push işlemleri her ne kadar yeni geliştiriciler için birbiri ardına yapılan işlemler oldukları için birlikte algılansalar da temelde birbirlerinden çok farklı işlemlerdir.

 

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Github'da Pull Request Ne Demektir?

bkz: Linux'te Terminal ile Github'dan Program Kurmak

bkz: Android Studio'ya Github projesi import etmek

bkz: Visual Studio ile Github nasıl kullanılır?

oissende

30.08.2021 12:01

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 1 Aralık 2021 20:41
    0

    github'ın kendisi bile bu kadar çok çökerken ve erişilemez hale gelirken neden halen microsoft ürünlerinin piyasayı domine etmesi böylesine desteklenir bilen anlatabilir mi lütfen?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Github'da Commit ile Push arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.