5.00 / 1 oy

3D Printer Cura Vazo Modu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

3 boyutlu baskılar için kullandığımız dilimleme (Slicer) programlarında vazo modu adı verilen bir özellik var. Vazo modu özelliğinin ne olduğı, ne amaçla kullanıldığını, nasıl seçenekler arasında aktif hale getirildiği ve baskı için uygulandığı ile ilgili kısa bir yazı hazırlamak istedim.

Vazo Modu Nedir?

Vazo modu, tasarımı sadece baskı almak ve bir nevi önizleme olarak çıkartmak için kullanılan bir özellik. Örneğin içi boş bir cisim basmak istiyorsunuz ama hem baskı süresini daha kısa tutmak, hem de filament tüketimini azaltmak istiyorsunuz. Vazo modunda bu stl dosyasını basarsanız, tasarım dosyasındaki dış çeper katman kalınlığı kaç olursa olsun tek bir katman olarak basacak ve çok ince bir çıktı almanızı sağlayacaktır. Ne kadar ince baskı alabilirim derseniz de bu değer, Cura'da tanımlı cihazınızın nozzle kalınlığı kadar oluyor.

 

Cura'da Vazo Modunu Aktif Hale Getirmek

Cura'da baskı alırken kullanabileceğiniz ama ilk kurulumda pasif olarak gelen çok sayıda baskı özelliği var, vazo modu da bu özelliklerden birisi olduğu için Setting Visibility seçenekleri arasından vazo modunu bularak aktif hale getirmek gerekiyor.

Cura'da vazo modunu aktif etmek için Özel Modlar (Special Modes) altında Spiral Dış Çevre (Spiralise Outer Contour) özelliğini aktif hale getirmek gerekiyor.

cura vase mode

Cura'da Vazo Modunda Nasıl Baskı Alınır?

Cura'da vazo modunda baskı almak istediğimiz modeli yüklüyoruz ve baskı özellikleri (print settings) arasında en aşağıda Special Modes altında Spiralise Outer Contour özelliğini bularak aktif hale getiriyoruz.

cura Spiralise Outer Contour

 

 

cuneytsaglam

15.05.2020 11:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
3D Printer Cura Vazo Modu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.