5.00 / 1 oy

Porsche 911'lerde kontak neden sol tarafta olur?

Kendi tarihi ve kültürü olan ürünleri seviyorum. Apple nasıl IBM'i Big Brother'a benzeterek kendine sempatik bir imaj çizmeyi başardıysa ya da 100 yıllık ayakkabı firmaları nasıl kunduracı oldukları zamanları reklam malzemesi yapıyorlarsa, bu gibi alt metinler tüketici tarafından beğeniyle karşılanmaktan da öte kendilerini bir üst kimliğin bir parçası gibi hissetmelerini de sağlamış oluyor. Konuyu dağıtmadan Porsche 911 arabalarının kontaklarının neden sol tarafta olduğunu okuyunca yabancı bir forumda okuyunca çok hoşuma gitti ve paylaşmak istedim.

porsche kontak

Eski yarışlarda (LeMans tarzı yarışlar) yarış başlamadan önce yarışçılar kendi araçlarına kadar koşar ve arabasına en hızlı ulaşıp çalıştırıp gaza basan takımlar yarışa önce başlamış olurlarmış. Porsche takımının akıllı mühendisleri de kendilerine saliseler bazında zaman kazandıracak çok mantıklı bir fikir üretmişler. Her sürücü arabasına koşarak vardığında arabasının kapısını açıp içine binip kapısını kapatıp sağ eli ile önce kontağı çevirip sonrasında da vitesi takarak arabasının kalkmasını sağlıyormuş. Bu süreçte sağ eli ile kontağı çevirip arabasını çalıştıran kişi yine sağ eli ile vitesi takmak zorunda olduğu için sürücü eğer kontağı sol eli ile çalıştıştırırsa sağ eli ile de aynı anda vitesi takıp yarışa birkaç salise önce başlayabilir diye düşünmüşler ve yarışa katılan Porsche araçlarda kontağı sol tarafa eklemişler. 911 araçlarda bu gelenek halen korunmakta ve bu sebeple de aracın kontağı direksiyonun sol tarafına konulmaktaymış. Kültürel miraslara bence güzel bir örnek.

acdcengiz

29.10.2019 15:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Porsche 911'lerde kontak neden sol tarafta olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.