5.00 / 1 oy

Japonya’da şişmanlamak yasak mı?

Filmlerdeki Japon artist ve aktristleri geçsem de ne kadar Japan tanıdıysam hepsimi incecik olur. Henüz obezi geçtim kilolu Japon görmüş değilim. Sadece kadınlar değil erkekler de zayıf üstelik neredeyse her öğünlerinde pirinç tükettikleri halde. Evet beki bizim gibi bol yağlı ve tuzlu yapmıyorlar pirinçlerini, buharda haşlıyorlar fakat ne olursa olsun nihayetinde pirinç. 

Kilonun yanında Japonların yaşlarından daha genç göründükleri de bilinen bir gerçek. Ciltlerinin pürüzsüzlüğü mü desem bilmiyorum lakin bir ırkın tüm insanları mı hem zayıf hem de minyon olur. Tek eksikleri boylarının uzun olmaması, sağlıklı olduktan sonra varsın boyu kısa olsun insanın. 

Arkadaşlarla tartışırken biri Japonya’da boy kilo endeksinin belli bir oranı geçmesi durumunda yani artık kilo alınması başlanması durumunda devlet tarafından yaptırım uygulandığından bahsetti. Açıkçası çok mantıklı gelmedi fakat herkes zayıf olunca insanın aklına soru işareti gelmiyor değil hani. Dediğine göre özellikle kamu ve özel sektörde çalışan kişiler her yıl zorunlu olarak check-up yaptırmak durumunda. Bu zorunlu tüm vücut kontrol uygulamasını ise şirketler ve kamu kuruluşları çalışanlarını yönlendirerek yaptırıyor. Devletin belirlemiş olduğu  bel çevresi ölçüsü kadınlar için en fazla 90 santimetre, erkekler için en fazla 85 santimetre olabilirmiş. İlginç bir şekilde kadınların bel çevresi erkeklerden daha fazla belirlenmiş, muhtemelen doğum sebebiyle doğal olarak alınan kilolar sebebiyledir. Eğer ölçüm yapılan birey standart bel çevresi ölçüsünden daha fazla bir ölçüye sahipse özel olarak kilo vermek için bir kuruluşa yönlendiriliyorlarmış.  

Açıkçası internette net bir açıklama bulamadım Japonya’da kilo almanın yasak olması ile ilgili. Belki de yalan haberlerden biridir, kulaktan kulağa dolaşan, dolaştıkça daha da yanlış hale gelen. Fakat Japon tanıdığı, arkadaşı olan ya da Japonya’da yaşamış kişiler biliyorlarsa gerçeği bizleri aydınlatırlarsa sevinirim. 
 

xavi33

24.01.2021 13:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Ocak 2022 10:07
    0

    Japonya konusunda neden bu kadar gerçek olmayan bilgiye dayalı mit var ben de buna hayret ediyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Japonya’da şişmanlamak yasak mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.