5.00 / 1 oy

“Getiryemek” restoranlardan komisyon almıyor mu?

Covid-19 salgını sebebiyle getirilen kısıtlamalarda restoranların sadece evlere servis uygulaması ve paket servis yapmak durumunda kalmaları haliyle gelir kaybına, çıkarılan servis elemanları gibi birçok soruna da kaynak oluşturmuştu. Zaten fazlasıyla müşteri kaybeden restoranlar “yemeksepeti” ve “getiryemek” gibi hizmet sağlayıcıları ile daha çok müşteriye ulaşma çabası içine girdiler. Fakat “yemeksepeti” ve “getiryemek” gibi hizmet sağlayıcıları platformlarında bulunan restoran ve kafelere hayrına iş yapamayacakları için ticaretin gerektirdiği kurallar çerçevesinde  belli bir komisyon kesintileri ile müşteriden aldıkları ücretleri restoran ve kafelere ödeme işlemini gerçekleştiriyorlardı. 

Salgın dolayısıyla ekonominin kötüye gitmesiyle restoran ve kafelere destek olmak amacıyla önce “yemeksepeti” karantina süresince restoranlardan komisyon almayacaklarını duyurdu. Fakat karantina dönemi bitip de restoran ve kafeler tekrar hizmete açılınca “komisyon almayacağız, restoran ve kafelere desteğiz” reklamlarının asılsız olduğu bu komisyonların sadece ertelendiği haberleri etrafta ve sosyal medyada dolanmaya başladı. Bu da “yemeksepeti”ninzaten yüksek komisyon aldığı için zedelenen itibarının biraz daha zedelenmesine sebep oldu. 

10 Aralık’ta “getiryemek” de benzer bir kampanya başlatarak.”getiryemek” uygulamasına kayıtlı olan ve buradan müşterilerine hizmet sağlayan restoranlardan ve kafelerden komisyon ücreti almayacaklarını duyurdular. Fakat şikayet kayıtlarına bakarsanız restoranlar “getiryemek”in hala komisyon istediğini belirtiyor. Getiryemek’in kendilerine üye olmak isteyen restoran ve kafelerden aldıkları komisyon oranları ise hala şu şekilde olduğu iddia ediliyor:

 • “Restoran Getirsin” seçeneğinde yani restoran kendi kuryesi ile teslimat yapmak isterse komisyon oranı %10, 

 • “Getir Getirsin” seçeneğinde yani restoran “Getir”in kuryesi aracılığıyla teslimat yapmak isterse komisyon oranı %33 olarak belirlenmiştir. 

Şimdi burada “getiryemek” kurye hizmeti sağladığı için ve kuryeye belli bir maaş verdiği için komisyon almakta haklı. Fakat yanlış olan halkın iyi niyetini suistimal edip kendisi iyilik yapıyormuş adına reklam yaparak para kazanmaya çalışması. Eminim benim gibi bu komisyon olayını duyunca “yemeksepeti”nden hizmet almak yerine “getiryemek” hizmetini seçen çok fazla kişi vardır. 

İşin doğrusunu öğrenmek adına gerçekten “getiryemek”in restoran ve kafelerden salgın döneminde komisyon alıp almadıklarını bilen birileri bizleri aydınlatabilir mi lütfen. 

 

tititan666

19.12.2020 12:30

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 19 Aralık 2020 18:42
    6

    Benim bildiğim Getir Yemek hizmetinin belirli bir süre boyunca, yanılmıyorsam Ocak 2021'in sonuna kadar restoranlardan "yönlendirme hizmeti" adı altında alınan ve %10 olan komisyonunu kaldırmış olduğu. Belki belirttiğiniz kurye yani teslimat hizmeti komisyonudur. 

  • 20 Aralık 2020 00:56
    3

    Sizin bahsettiğiniz bence yeni üyelik. Normal üyeliklerde nasıl sözleşme yapılıyora aynı sözleşme devam edeceğini ve geçici olarak yapılan indirimler ya da komisyon değişikliklerinin ise sonradan uygulanacağını düşünüyorum.  

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
“Getiryemek” restoranlardan komisyon almıyor mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.