12.10.2013
4.47 / 32 oy

ilk Yerli Malı Haftası

Ülkemizde yerli malı kullanımını teşvik edici ilk çalışmalar, 19. yüzyılda başladı. Cumhuriyet döneminde 1923'te izmir İktisat Kongresi'nde Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin bağımsızlığının korunması için, yerli mallar üretilmesi ve kullanılmasının önemini vurguladı.

1929'da dünyada meydana gelen ekonomik bunalımdan Türkiye'de ciddi anlamda etkilenmişti. Bu durumdan çıkış için dönemin başbakanı İsmet İnönü, yerli malı kullanımının ve tutumlu olmanın önemini anlattığı bir konuşma yaptı. Bundan sonra ülkemizde yerli mallarının kullanılması için kampanyalar düzenlenmeye başlandı.

Ülkemizde yerli malı kullanımını teşvik etmek amacıyla ilk "Yerli Malı Haftası" 4 Nisan 1929 tarihinde kutlandı. 4 Aralık 1929 tarihinde bir kararname yayınlanarak yerli malı kullanımı teşvik edildi. 1946 yılından beri 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası, 1983 yılından itibaren "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" olarak kutlanmaktadır.

yerli malı haftası

"Yerli Malı Yurdun Malı, Herkes Onu Kullanmalı" sloganıyla okullarımızda kutlanan Yerli Malı Haftası, günümüzde küreselleşmenin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle unutulmaya yüz tutmuştur.

ilk Yerli Malı Haftası
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2766 kez okundu

12.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • esenmell
  22.05.2020

  yerli malını özendirmenin yolu keşke yine çocukluktan itibaren yerli malı haftası kutlamak, kendi markalarımızın tarihçelerini öğreterek kendi başarı hikayelerimizin bir parçası olmaya özendirmek olsa. bunun yerine yabancı ürünlere ek vergi getirilerek insanlara vestel aldırmaya çalışırsanız zaten antipatik hale gelmiş olan bir markayı iyice itici hale getirirsiniz. et bulamayan adamın kapuska yediğini düşünmesi gibi ilk eline para geçiren yine et almaya gider, marka itibarı da insanların gözünde düşmeye devam eder

 • hadigari9
  12.05.2019

  çünkü bu organik olarak gelişmesi gereken bir süreç, sadece devlet destekledi diye proje olarak bir arama motoru ya da sosyal medya platformu kurmaya kalkarsanız ya yandex ya da google+ gibi başarısız olursunuz sonunda

 • elmalı
  12.05.2019

  kendi sosyal medyamızı yapalım desek kuzey kore'den farkımız kalmaz, instagram'ı kullanmayalım desek yine dünyadan kopmuş oluruz. bunun yolu bütün dünyanın kullanmak isteyeceği bir platform yani marka kurabilmek. bunu başarabilen markalarımız var. internet konusunda neden başaramayalım ki?

 • dolunay666
  12.05.2019

  neyi yanlış yaptığımızı millet olarak kabulleniriz belki de bu içerisinden geçmiş olduğumuz süreç bize bunu göstermiş olur? hindistan örneği vermek istemiyorum ben çünkü hindistan'ın yetiştirdiği dünya çapındaki yazılımcıların ülkelerine pek bir faydası olmadı bence, sadece beyin göçü ile amerikan vatandaşı oldular o kadar

 • sincom
  16.03.2019

  dünya ile teknoloji üretimi konusunda rekabet gücü açısından makas bu kadar açılmışken hangi yerli malımızı kutlayacağız tam olarak? yerli asfalt mı yerli betonarme apartman mı bizi bu ülkelerin ligine sokacak mesela?

 • totoro
  03.11.2018

  Ilkokullarda hala okutuluyor mu yapılıyor mu yerli mali yurdun mali haftası bilmiyorum Fakat ilk okul cağındaki çocuklara şimdiden asilatilmasi gerekir düşüncenin.

 • küpü
  09.01.2017

  Cocukken kutladigimiz haftalar. Keyifli olurdu cocuk akliyla yapılırdı her sey, saf masum...

 • ester
  20.12.2015

  12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanmaktadır. benim minik oluşumun okulunda kutladık bu hafta kendi çocukluğum aklıma geldi.

 • Nilay.Özsan
  31.10.2014

  yerli malına özendirmek gibi önemli bir vazife vardı tabi o zamanlar, şimdiki bilinç ise bir ürün eğer Türk malı ise kesin dandiktir demek

 • nhilist
  27.10.2014

  Hatırlıyorum da ilkokul yıllarımda ne güzel kutlardık, sınıfa yiyecekler getirir hep birlikte yerdik. ne güzel temiz günlerdi onlar...

 • jediüzzaman
  24.10.2014

  artık kutlanmamakta olan bayramdır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.