06.09.2013
4.00 / 1 oy

ilk Futbol Kulübü hangisidir?

Yurdumuzda kurulan ilk kulüp, 1899 yılında ingilizler tarafından kurulan "Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü" olmuş, fakat hemen kapatılmıştı. Bunu yine İngilizlerin 1902 yılında kurduğu Kadıköy Futbol Kulübü'nün açılması takip etmişti. James Lafonten tarafından kurulan Kadıköy Kulübü'nün ardından yine ingilizler Moda, Rumlar da Elpis, izmir'de Rumlar Panionios ve Aporlon, Ermeniler Dork kulüplerini açtılar.

Türkiye'nin yabancı uyruklu ilk ünlü futbolcuları, Lafonten, Komber Çeksin, Ceymis Vital, azınlıklardan da Tahtaperde Aleko ve Semiramis Efendi idi.

Türkiye'nin ilk futbol takımı ise 1905 yılında Ali Sami Yen tarafından Galatasaray Lisesi beşinci sınıf öğrencilerinden kurulan Galatasaray'dır. Bu takımı 1907'de Kadıköylü gençlerin kurduğu Fenerbahçe, Vefa Lisesi öğrencilerinin kurduğu Vefa Kulübü izledi.

Türkiye'nin ilk bayan futbol takımı, Dostlukspor adıyla kurulmuştur. ilk kadın hakem Lale Orta, bu takımda kaleci ve kaptan olarak futbol oynamıştır.

ilk Futbol Kulübü hangisidir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2508 kez okundu

06.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mmaajjesty
  23.05.2020

  siyah çoraplılar adında bir futbol kulübü kurmak da kimin aklına geldiyse artık :) demek ki o zamanlar spor takımlarına metaforik isimler verilebileceği fikri henüz kimsenin aklına gelmemiş. ben özellikle nba takımlarının isimlerini ve logolarını çok beğeniyorum, maskotlarına kadar inanılmaz bir bütün olarak bir kimlik taşıyorlar

 • dillinger
  05.04.2020

  pandemi sürecini er geç atlatacağımızı düşünüyorum ama bu kadar süre formsuz kalmış her branştan sporcunun tekrar eski formlarına kavuşmaları da doğal olarak zaman alacak. 1-2 yıl keyifsiz spor müsabakaları bizi bekliyor gibi geliyor bana. fanatizm konusunda size hak veriyorum, takımların kendi sporcuları bile karşı takımdakilerle arkadaş iken taraftarlarının düşman olması inanılmaz saçma bir durum

 • mjd
  05.04.2020

  futbol maçları bitmiş ama internetteki fanatizm tartışmaları halen bitmemiş görünüyor. onun falanca taraftar grubu diğerine küfür ediyor, o gidiyor siz de burada şunun şikesini yapmıştınız diyor. yahu insan ırkının geleceği tehlikede, belki bir daha hiç futbol karşılaşması bile yapılmayabilir. siz hala neyin kafasındasınız?

 • kara-ejder
  25.10.2014

  nasıl ya Beşiktaş'ın kuruluş yılı 1903?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.