14.09.2016
5.00 / 1 oy

iOS 10 ile Gelen Yenilikler

iOS 10 Kullanılabilir Cihazlar Hangileri

Eğer iPhone 5, iPad 3, iPad Mini 2, 6. jenerasyon iPod ya da üstü model cihazlara sahipseniz, yeni iOS 10 güncellemesini siz de cihazııza kurabilirsiniz.

iOS 10'da Gelen Yenilikler

iOS 10

1. Daha Hızlı Kamera Açılışı

iOS 10'da kameranızı artık çok daha hızlı açabilirsiniz. Ayrıca ekranın kilitli olduğu durumda da ekranı parmağınızla sola kaydırırsanız kameranız hemen aktive olacaktır.

 

2. Kaldırılması Mümkün Olmayan Uygulamaların Kaldırılabilmesi

Apple'ın sıklıkla eleştirilen ve bazı uygulamaların kaldırılmasını engelleyen engel artık iOS 10'da bulunmuyor. 

 

3. İşlevsel Kilit Ekranı

ios 10 Kilit Ekranı

Apple, Samsung'un tanıttığı yeni telefon modellerinden birazcık esinlenmiş gibi görünüyor. Ekran kilidi aktif iken telefon ekranını sola doğru kaydırdığınızda kameranın hemen aktif duruma geçtiğini zaten söylemiştik. Benzer şekilde telefon ekranını sağa doğru kaydırdığınızda da dolu dolu bir bildirim arayüzü ile karşılaşıyorsunuz. Bu alandan sıklıkla kullandığınız ve bildirim aldığınız (haberler, haritalar, sosyal medya vs.) uygulamalara hızlı heçiş imkanı sunulmuş.

 

4. Sağlık Uygulamaları

ios 10 Sağlık Uygulamaları

2017 tanıtımında Apple Watch ve iPhone 7'nin sağlık durumunuzla ilgili takip işlevselliklerine ne kadar kafa yorduklarına zaten tanık olmuştuk. Nabız ölçümü gibi özelliklere ek olarak Apple, uyku bozuklukları konusunda da kullanıcılarına daha zengin ve kullanışlı uygulamalar sunmaya gayret etmişe benziyor. Ek olarak sağlık uygulamasının Apple Watch ile telefonunuz arasında senkronize veri taşıması özelliği ve spor uygulamaları ile birlikte sağlıklı ölçümler yapabilmeniz de mümkün.

 

5. Geliştirilmiş Siri

ios 10 Siri

Siri'nin ilk geliştirildiği dönemlerde Steve Jobs sağlığı pek yerinde olmamasına rağmen bu akıllı yazılım ile bir dönem kafa yormuş ve Siri'ye "senin cinsiyetin ne?" ya da çeşitli saldırgan argümanlar ile biraz yüklenmiş. Henüz ilk dönemlerinde Siri bu kadar gelişmiş olmasa da Steve Jobs'ı ikna etmişe benziyor. Siri, iOS 10 ile birlikte daha da gelişmiş ve iletişim konusunda size artık daha çok yardımcı olabiliyor. Örneğin artık Siri'den bir uygulamayı açarak belirli işlevleri yapmasını sesli olarak istediğinizde Siri bu görevleri sizin yerinize gerçekleştirebiliyor. Bu geliştirme İngilizce olarak mümkün olsa da Türkçe Siri ne zaman aktif olacak ya da nasıl kullanılabilecek henüz bir fikrimiz yok.

 

6. Fotoğraf Albümleri

ios 10 fotoğraf

Fotoğraflarınızı artık yüz ve mekan tanıma özelliği ile birlikte telefon defterinizdeki arkadaşlarınız ile eşleştirebilir ve hatta GPS özelliği sayesinde hangi fotoğrafın nerede çekildiğini dahi görebilirsiniz. Ek olarak gruplandırma yaparak albüm yaratma şansınız da artık var.

 

7. Mesajlaşma

ios 10 mesajlaşma

Şahsen benim iOS 10'da en beğendiğim özellik mesajlaşma oldu çünkü Apple bildiğimiz text mesajlaşmasını çok ileri bir boyuta taşımış. SMS'lerin WhatsApp gibi uygulamalar yanında ücretli ve görsel açıdan yavan kalmasına çözüm olarak çok daha zengin mesajlaşma özellikleri artık iOS 10 ile mümkün. Örneğin yazdığınız uzun bir metin alanı içerisinde iOS 10 yazıları analiz ederek uygun kelimelere kendi belirlediği emoji'leri otomatik olarak öneriyor. Ayrıca tepkilerin daha somut olarak iletilebilmesi için çeşitli arka plan aktiviteleri de bu alandan gönderilebiliyor. Son olarak ise, artık elinizle (parmak hareketleri ile) yazdığınız mesajları iOS 10 otomatik olarak algılıyor ve bunu mesaj alanına aktarıyor.

 

8. Harita

ios 10 harita

Google Analytics mi daha iyi yoksa Apple Haritalar Uygulaması mı sorusu çok zamandır Google'ın bariz üstünlüğünden dolayı sorulmaz olmuştu ancak Apple'ın iyi bir yazılım şirketi olduğu, yeni haritalar uygulaması ile bir kez daha herkes tarafından farkedildi. Yeni haritalar uygulaması ile artık çok daha hızlı ve işlevsel olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

9. Siyah Tema

3. parti uygulamalar ile iOS 10 öncesi Apple telefonlarda yapılması çabalanan siyah ve gözü yormayan tema artık standart olarak işletim sistemine dahil edilmiş ve pusula ile saat gibi uygulamalarda bu emayı kullanmak mümkün hale gelmiş.

 

10. Kaldırarak Uyandırma

ios 10 Kaldırarak Uyandırma

Artık iPhone'unuzu uyandırmak için kaldırıp dik konuma getirmeniz yeterli. Ayrıca biriken bildirimleri de tek bir hareketinizle toplu olarak temizlemeniz artık mümkün.

 

11. Su Uyarısı

ios 10 Su Uyarısı

Evet, iPhone 7 su geçirmez özelliğe sahip ama iOS 10 kurulabilir olan iPhone 5 ve iPhone 6 su geçirmez telefonlar değiller. Apple, eski iPhone kullanıcılarını da düşünerek olası su hasarları için tehlike durumunda uyarılar sunuyor.

iOS 10 ile Gelen Yenilikler
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1746 kez okundu

14.09.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • erdal kocak
  27.02.2019

  cihaz piyasaya çıkar çıkmaz zaten anlamsız sağlamlık testi kanallar hemen garip deneylerine başlarlar, artık telefonun üzerinden tırla geçen mi ararsınız yoksa lav silahıyla yakan mı ararsınız bekleyin görün

 • serhat63
  27.02.2019

  tanıtımlarda bahsetmedikleri şeyler de bunlar zaten, insanlar dünyalar kadar para verdikleri ürünleri koruyabilmek için onlara kılıflar ve koruyucular da almak zorundalar ama orijinal koruyucular bile kısa bir süre sonra hem deforme oluyorlar hem de kullanım deneyiminin keyfini düşürmüş oluyorlar

 • a77
  27.02.2019

  daha kavisli telefon ekranları ile tam uyumlu olarak takılıp kullanılabilen bir ekran koruyucusu bile yapılamamışken fold için bu tip problemleri nasıl aşacaklar çok merak ediyorum

 • simurg
  27.02.2019

  teknoloji bir ihtiyaçtan ziyade kullanım kolaylığı sağlayan ve bu kolaylık sayesinde kendini bir ihtiyaçmış gibi hissettiren şeyler oluyor, eğer satın aldığım bir teknolojinin en az 5 yıl güncel olarak kalacağına emin olabilseydim belki düşünürdüm ama her yıl daha iyisini yaptık, öncekileri çöpe atın diyen bir endüstrinin tüketicisi olmak çok yorucu

 • efes
  27.02.2019

  ben halen katlanabilir bir telefona ihtiyacım olduğunu zannetmiyorum, olsaydı zaten düzenli olarak hem tablet hem de telefon kullanan birisi olurdum, tabletin halen gereksiz bir araç olduğu fikrindeyim

 • hamdi
  26.02.2019

  bakalım apple cephesinden de samsung fold gibi bir katlanabilir telefon hamlesi gelecek mi, apple'ın ürünleri her ne kadar daha pahalı olsa da bir yanım halen yaşattığı kullanım deneyimini çok seviyor ve evi arabayı sat apple al diyor :)

 • zozdogan
  12.12.2018

  iOS 12 çıkmış artık takip etmemekten haberim bile yok, eskiden olduğu gibi acaba şu özellik gelecek de artık bunları yapabilecek miyim heyecanım da kalmamış, halen ihtiyaç olduğu bile tartışılabilir hatta

 • Necdet64
  20.04.2018

  Apple yazılım güncelllemeleri ile gerçekten fayda sağlayacak geliştirmeler yaptığında çok hoşuma gidiyor, örneğin bilgisayardan yaptığınız kopyalama işlemini iphone telefonunuzdan ya da ipad tabletinizden yapıştırabilmek çok kullanışlı ama ne zaman ki emojilerin tanıtıldığı güncellemeler geliyor, insan ben bu cihaza mı bu kadar para verdim diye hayıflanmak istiyor. Her güncelleme ile telefonun yavaşlıyor olması da tuzu biberi

 • ester
  15.09.2016

  bu özelliklerden hangileri samsung ve android işletim sisteminde yok ben de bunu anlamadım. herkes güvenlik kasarken telefonu kaldırarak açmak ne kadar güvenli olabilir ki?

 • doğanateş
  15.09.2016

  samsung eski kulllanıcılarını hiç düşünmezken apple yine 3 yıllık kullanıcılarına bile özel olduklarını hissettirmiş, sonra da neden apple diyorlar

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.