6.7.2016
5.00 / 1 oy

Zaman Ayarlı Fotoğraf Çekmek

Zaman Ayarlı Fotoğraf Çekimi (Self-Timer) Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçı kendini çekmek istediğinde zaman ayarlı çekimi kullanmaktan daha kolay bir yöntem yoktur. Zaman ayarlı çekimde, deklanşöre basıldığında perdenin açılması 10 saniye veya buna yakın bir süre geciktirilir. Böylece fotoğrafçı daha önceden ayarlamış olduğu kareye girebilir ve fotoğrafını çekeceği insanların arasına katılabilir.

Self-Timer

Bu tarz bir çekim için fotoğraf makinesi sehpaya veya benzeri bir düzleme oturtulmalıdır. Tripod kullanmak ise en uygun seçenek olacaktır. Kadraj fotoğrafçının da kareye bir noktadan katılacağı hesaba katılarak belirlenmelidir. En önemlisi de fotoğrafçı çekim sırasında fotoğraf makinesinin arkasında olmayacağından odaklamanın doğru yapıldığından emin olmalıdır. Bazen fotoğrafı çekilen grubun değil de arka planın odaklanması gibi hatalarla karşılaşılabilir. Bunu önlemek için fotoğraf makinesinin doğrultusunu iyi ayarlamak gerekir. Otomatik odaklama dışında, eğer varsa elle odaklama yapmak tercih edilebilir. Zaman ayarlı çekim uzun poz sürelerinin verildiği gece çekimlerinde de kullanılır. Şehrin rengarenk ışıklarının süslediği, araç farlarının uzun çizgiler yarattığı, sokaklardaki insanların hareketlerinin dalgalanan bir tül gibi yansıdığı bu fotoğraflar ayrı bir dikkat ve özen gerektirir. Uzun poz süreleri ile çalışılan fotoğraflarda dijital fotoğraf makinesinin titremesi fotoğrafta istenmeyen etkilerin oluşmasına neden olur. Bunu önlemek zaman ayarlı çekim kullanabilirsiniz. Perde 10 saniye sonra açılacağından, makinenin titremesi geçmiş olacaktır.Zaman ayarlı çekime geçmek için menüden self-timer seçeneğini veya fotoğraf makinesinin üstünde bulunan düğmelerden bu moda ayrılanı kullanabilirsiniz.

Zaman Ayarlı Fotoğraf Çekmek
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1454 kez okundu

6.7.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • talha
  talha
  16.8.2018

  eskiden selfie yokken insanların fotoğraf makinelerinin ve telefonlarının zamanını ayarlayıp koşup yerine geçerek fotoğraf çektirdiği eylemdir. şimdiki nesil bilmez tabii.

 • kadie17
  kadie17
  16.5.2018

  kadrajı iyi ayarladıktan sonra 10 saniye sonra arka arkaya 5 kare de fotoğraf çektirirseniz en azından birisi güzel çıkar, hem de selfie gibi kol bacak ile bölünmez

 • Veysel79
  Veysel79
  7.4.2018

  Bir zamanlar en sevdiğim özellikti. Hâlâ da aslında geniş açılı fotograf cekmek icin en ideal yontem.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz