25.07.2014
4.00 / 1 oy

Yangın Durumunda Yapılacak ilk Yardım

Yangın ve ilk Yardım

Yangınlarda süratli ve kesin kararlar almak gerekir. Yangın çok çabuk yayıldığından, derhal tehlikedeki insanları uyarıp acil yardım servislerini haberdar etmelisiniz. Panik bulaşıcı olduğu için, telaşı artırma potansiyeli olanları da sakinleştirmeniz gerekir.

yangın

Yanan binayı terk ederken, kendinizi tehlikeye atmadan başkalarının çıkmasına yardımcı olun. Çıkarken ardınızdaki kapıları kapatın. Yangın çıkışlarını ve yangın toplanma noktalarını araştırın. İşyerinizdeki tahliye usulünden haberdar olmalısınız. Eğer ziyaretçi iseniz, işyerlerinde personel tarafından verilmiş olan talimatları takip edin.    Yangınlarda DURUN, GÖZLEYİN, DÜŞÜNÜN VE TELAŞLA KOŞUŞTURMAYIN. Gaz gibi zehirli veya yanıcı maddeler, zehirli dumanlar veya elektrik çarpması gibi tehlikeler bulunabilir. Küçük bir ateş dakikalar zarfında ciddi bir yangına dönüşebilir. Sizi ilgilendiren bir tehlike varsa acil yardım servislerini bekleyin.

DİKKAT! Kesinlikle asansörleri kullanmayın

Yanan Binayı Terk Etmek

 1. Gördüğünüz ilk yangın alarmını alıştırın.
 2. Çıkarken arkanızdaki kapıları kapatın.  
 3. Koşmayın, sakin ve hızlı yürüyün.

Yangınla Mücadele

Yangının başlayıp devam edebilmesini sağlayan üç öğe vardır: Tutuşma (elektrik kıvılcımı veya yalın ateş); yakıt kaynağı yanıcı maddeler (petrol, tahta veya kumaş); ve oksijen (hava). "Ateş üçgenini" kırmak üzere bu üç öğeden herhangi birini ortadan kaldırın. Örneğin:

• Aracın kontağını kapatın (ateşleme sistemi) veya büyük dizel motorlu araçlarda yakıt deposunun düğmesini kapatın;

• Yangın yolu üzerinde, alevleri kuvvetlendirecek perde, mukavva gibi yanıcı maddeleri uzaklaştırın;

• Yanan bir odanın kapısını kapatıp oksijen kaynağını kesin; kapı eşiklerini, ıslatacağınız battaniye veya kumaşlarla kapatarak dumanı içeriye hapsedin.    

DİKKAT! Acil yardım servislerini çağırdığınızdan ve kendi güvenliğinizi tehlikeye atmadığınızdan emin olmadıkça, yangınla mücadeleye girişmeyin.

Ateş üçgeni

 • Oksijen
 • Yakıt
 • Ateşleme (Tutuşma)

Yanma için gerekli öğelerden birini ortadan kaldırmak üçgeni kırıp yangını önleyecektir.          

Yanan Kişiyi Örtmek

DİKKAT! Yanan giysileri örterken yanıcı örtüler kullanmaya kalkılmayın.

* Yanmakta olan kazazedeyi söndürmek üzere hızlı hareket edin.

* Örtüler alevleri oksijensiz bırakarak söndürür.

Elbiseleri yanmakta olan bir kazazede karşısında Yanmakta daima aynı kuralı takip etmelisiniz: DURDUR, YERE DÜŞÜR VE YUVARLA. Eğer mümkünse olan yuvarlamadan önce yaralının üzerini örtün.

Yangın Durumunda Neler Yapılmalıdır?

• Çevrenizde veya yakınınızda telaşlanıp çırpınan veya koşuşturan kazazedeyi DURDURUN; herhangi bir hareket veya esinti alevleri canlandıracaktır.

• Kazazedeyi yere düşürün.

• Eğer mümkünse, kazazedeyi bir manto, perde, (naylon veya sentetik olmayan) battaniye, halı veya diğer dokuma örtülerle sıkıca ÖRTÜN. Yün bu amaç için en uygun kumaştır.

• Kazazedeyi alevler boğulana dek yerde YUVARLAYIN. Eğer halihazırda su veya başka bir yanıcı olmayan sıvı bulunuyorsa, kazazedeyi yanan bölgesi üstte kalacak şekilde yere yatırın ve bol suyla alevleri söndürün.

Eğer kendi elbiseleriniz tutuşursa ve çevrede yardım edecek birileri yoksa, uygun bir manto veya kumaş örtüye sıkıca sarılarak yerde yuvarlanın.

Duman ve Buhar

Kapalı bir ortamdaki yangın, ortamdaki oksijeni tüketerek karbonmonoksit ve zehirli gazlar açığa çıkartır. Asla yanmakta olan veya duman dolu kapalı bir ortama girmeyin ve yangının ilerlemesine yol açabilecek kapıları açmayın. Bu işi itfaiyeye ve diğer acil yardım servislerine bırakın.

Neler Yapabilirsiniz?

• Eğer, yanmakta olan bir yerde hapsolduysanız. Pencereli bir odaya giderek kapıyı kapatın. Eğer duman dolu bir odadan geçmeniz gerekiyorsa iyice eğilerek yürüyün. Zemine yaklaştıkça duman oranı da azalır.

* Eğer, pencereden atlamak zorunda kalıyorsanız, önce ayaklarınızı çıkartıp kollarınızdan asılarak vücudunuzu yere yaklaştırdıktan sonra kendinizi bırakın.

- Pencereyi açıp yardım çağırın.

- Eğilin: Duman oranı zemine yaklaştıkça azalır

- Kapı eşiklerini battaniye veya kumaş bir örtüyle kapatarak dumanın içeri girmesine engel olun.

Yangın Durumunda Yapılacak ilk Yardım
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 16335 kez okundu

25.07.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • idilim97
  28.10.2019

  insanlar ateşten kaçabilirler ama kapalı bir ortamda dumandan kaçış yoktur, bu yüzden ilk yapılması gereken şey çocukları tahliye etmek ve ateş söndürülebilecek gibiyse cam kapı pencere ne varsa açmaktır çünkü duman zehirlenmesi çok tehlikeli bir durum. bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da çocuklar var ise onlardan da önce kendinizin duman zehirlenmesine maruz kalmamanızdır, diğer türlü onlar sizi kurtaramayabilirler çünkü

 • tamtam
  25.10.2019

  yangın için alınabilecek ilk önlem, daha yangın hiç çıkmadan önce alınandır. evinizde de olsa iş yerinizde de olsa bir yerlere yangın söndürme tüpleri koymak ve son kullanım tarihlerini de kontrol etmek gerek. kişisel eşyalarınız yandıktan sonra ne sigorta ne de para iadesi olsa da yanan eşyalarınızı geri getiremez

 • vasini
  19.09.2019

  ilk yardım konusu ilk okuldan itibaren her sene verilmeli. insan hem panik halinden kurtulmuş olur hem de olası bir durumda nasıl müdahale edeceğini özümsemiş olur. hatalar minimuma indirilir. daha çok can hayata sarılabilir.

 • auzuntac
  01.07.2019

  yangının cinsine göre müdahale edilecek şekil farklıdır. yangının neden kaynaklandığı ve nelerin yangına maruz kaldığı konuları önemlidir. su ile müdahale edilecek ya da üzeri kapatılıp oksijenle ilişkisi kesilecek olarak ayrım yapabiliriz. mutlaka önce önlem alınmalı sonra müdahale edilmeli.

 • angarali_melek
  09.05.2019

  kova ya, bildiğin kova. eski evlerde ne bir yangın algılayıcı dedektör sistemi var, ne de çekince uzayan hortumlar ya da yangın söndürücü köpükler vs. bu yüzden evinizde kova bulundurun ki banyodan ya da mutfaktan suyu ateşin yandığı yere götürebilesiniz. bir diğer opsiyon da eski bezleri ıslatıp ateşin kaynağının üzerine atmak ve hava ile temasını kesmek olabilir ama kuru kuru atarsanız ancak ateşi beslemiş olursunuz

 • bella
  22.11.2018

  öncelikle yangına maruz kalan kişiyi korunaklı ve temiz havası bol olan bir yere taşımalısınız. gerekirse yardım almalısınız taşırken baygınlık geçirdiğinde başını bir yere vurması durumunda sonradan meydana gelecek vakalara karşı korunması açısından.

 • D.Hülya82
  01.09.2018

  yanıklarda ilk yardım riskli bir durumdur. kaçıncı dereceden yanık olduğunu bilmeden uygulanan tedavi geri döndürülemez sorunlara yol açabilir. bu sebeple işi bilene bırakmakta fayda var.

 • ozdines
  22.06.2016

  üzerini bir battaniye ile örtün diye bir konuşma geçmişti fakat her yanı cayır cayır yanmış biri nasıl battaniyeye sarılır anlamış değilim.

 • pelinnn
  02.06.2016

  mesela arabaların yanıcı cisimler olduğunu düşünerek arabaları uzaklaştırmak daha büyük yangınların oluşmasını engelleyebilir. ama arabayı uzaklaştırmak için de binip gitmek gerekiyor tabi :)

 • sanem
  14.06.2015

  tek başınıza yangını söndürebilecek gibi değilseniz muhakkak yardım çağırın, bir de acil durumlarda kırınız butonu varsa onu bir zahmet kırınız

 • hasan
  13.11.2014

  ilk önce yangını söndürmek çok mantıklı olabilir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.