07.09.2013
4.51 / 47 oy

Xml'in Kullanım Alanları Nelerdir?

XML hakkında şimdiye kadar söylediklerimiz XML konusuna açıklık getirse de XML teknolojisinin önemini anlamak için en etkili yol XML'in gerçek iş senaryolarında nasıl kullanıldığına bakmaktır. Şunu aklınızda bulundurun. Bir teknolojinin önemini anlamak için mutlaka o teknolojinin kullanım alanlarını ve nasıl kullanıldığını iyi kavramanız gerekir. İşte XML teknolojisinin "ne" olduğunu anlamak için "nasıl" kullanıldığını da iyi bilmek gerekir.

XML teknolojisi daha önce de açıkladığımız gibi verinin saklanması ve taşınmasında kullanılan bir işaretleme dilidir.

XML'in en büyük avantajı Busines To Busines (B2B) uygulamalarında ortaya çıkmaktadır. Çünkü birlikte çalışan firmalar ve ortaklar kullandıkları veriyi bir şekilde paylaşmak isteyeceklerdir. Ve bu paylaşılan verinin sorunsuzca taşınması ve diğer firmanın sisteminde sorunsuzca kullanılabilmesi gerekmektedir.

Diyelim ki bir firmanız var ve sattığınız ürünler hakkında bir takım bilgileri tutmanız gerekiyor. Ürünlerinizi sattığınız müşterileriniz veya ortak çalıştığınız diğer firmalar sizden ürünler hakkında bilgi istedi. Bunu bilgiyi nasıl verirsiniz?

Aklınıza hemen şu öneri gelebilir. Bilgileri tuttuğumuz veritabanının aynısını müşterilerimize veya ortaklarımıza göndeririz. İlk başta güzel bir fikir gibi görünebilir. Çünkü basitçe veritabanımızın kopyasını alıp yollayabiliriz. Veya belli tabloları gönderebiliriz.

Diyelim ki veritabanımızı gönderdik. Veritabanımızı alan kişilerin içerdikleri ürün bilgilerine ulaşmaları gerekecek tam veritabanını açacakları sırada baktılar ki o da ne! Sizin veritabanınız Oracle, fakat onların ki SQL Server! Peki, ne olacak bu durumda bir de ayrıca veri dönüşümü için zahmete mi girecekler.

Peki, bir de şöyle düşünün müşterilerimizin bilgisayarında herhangi bir veritabanı yönetim sistemi kurulu değilse problem daha büyüktür demektir. Bu durumda dosyayı açamayacaklardır bile.

İşte bu gibi problemleri ortadan kaldırmak için XML girer devreye. XML'i üstün kılan; tamamen metin içerikli olması ve her platform da rahatça çalışabiliyor olmasıdır. Bu da XML'i platform bağımsız kılmaktadır. Yani müşterilerinizin, ortaklarınızın kullandığı sistem ne olursa olsun bizim göndereceğimiz XML dosyasını kolayca açabileceklerdir. Çünkü herhangi bir ekstra programa veya veri tabanı yönetim sistemine ihtiyaç duymadan verilere rahatça ulaşabileceklerdir.

İşte bu noktada XML'in bize sunduğu avantaj verinin taşınması olayındaki problemleri tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Ürünlerimize ait bilgileri bir XML dosyasında tutup diğer firmalara gönderdiğimiz zaman bu firmalar dosyası istedikleri platformda açıp verilere erişebilecekler.

Bunun gibi birçok iş uygulamasında yaşanan sıkıntılar XML teknolojileri sayesinde ortadan kalkmaktadır.

 

Xml'in Kullanım Alanları Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2421 kez okundu

07.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mert0517
  04.02.2019

  online olarak xml depolanabilen yerler de var, bu sayede tek bir xml kaynağı ile birden çok makineden çalışabilir ve hangi dosya günceldi diye takip etmeye çalışmaktan da kurtulabilirsiniz

 • kartal20
  24.12.2018

  bir gml (general markup language) olduğundan dolayı programa logic ya da akış eklemek için değil, ayarları gibi bilgileri saklamak ve transfer edebilmek amacıyla kullanılırlar, düzenlemeleri oldukça kolaydır ve her türlü text editörü ile açılabilirler

 • hakanbeys12
  07.11.2018

  excel'de sadece veriyi alıp başka bir excel dosyasına aktarmak için xml mi kullanmalıyım çok emin olamadım, çalışma dosyasındaki formüller boyutu çok büyüttüğü için mail atamayacak kadar fazla oldu boyutu

 • cevat
  10.07.2018

  xml excel'de bile hiyerarşik verilerin tutulması ve taşınması için sıklıkla kullanılan bir dosya biçimi, üstelik elinizde program olmasa bile internette okutabileceğiniz ya da yazdırabileceğiniz ücretsiz onlarca araç var

 • bugra08250
  11.06.2018

  xml'in en aktif kullanıldığı ve en çok da işer yaradığı yer şüphesiz rss servisleri olmuştur, bir dönem takip ettiğim tüm site bloglarını rss feed olarak tek bir uygulamada toplar ve her yeni makale geldiğinde hemen okurdum, bugün de bu servisler devam ediyor olsa da twitter'dan takip etmek sanırım daha çok işime geliyor

 • kaptanelvıs
  11.06.2018

  web servislerinde veri izinleri ve veri paylaşımları konusunda da soap ile birlikte xml kullanılmaktadır, json'un nosql veritabanı yapılarında yaygınlaşmasından beridir yeni servislerde xml'i göremez olduk

 • geylani
  10.03.2016

  xml, kolay yoldan veri paylaşımı yapmak için en kolay data aktarım şeklidir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.