05.09.2013
4.50 / 18 oy

Xml Nedir?

XML kelimesinin açılımı Extensible Markup Language'dir. Yani ge-nişletilebilir işaretleme dili. XML teknolojisi verileri saklamak ve taşımak için tasarlanmış bir standarttır. HTML'den temel farkı budur. HTML verileri göstermek için kullanılır. XML ise verileri saklamak ve taşımak için kullanılır.

XML bir programlama dili değildir. Verilerin yapısal olarak işaretlenmesi ve taşınması ile ilgilenir. XML ile hazırlanmış bir dosyayı istediğiniz programlama dili ile açabilir, içindeki verileri listeleyebilir, şekil-lendirebilir ve hatta yeni veriler ekleyebilirsiniz. Bu anlamda XML'i basit bir veritabanı olarak düşünebiliriz. Veritabanından farkı tamamen text tabanlı olması. Bu da XML dosyalarının her platformda rahatça kullanılabilmesini sağlar.

XML dosyalarını açmak ve düzenlemek için herhangi özel bir editöre ihtiyacınız yok. Windows'un Not Defteri ile kolayca açabilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

XML dosyalan HTML gibi etiket kullanma mantığına dayanır. Dosyanızda sakladığınız verileri anlamlı etiketler ile işaretleyebilir, daha sonra bu etiketin içerdiği veriyi herhangi bir programlama dili ile okuyabilir, programlarınızda gösterebilir veya web sayfanıza aktarabilirsiniz.

XML 1998 yılında W3C kuruluşu tarafından çıkartılmış bir standart olup bugün dünyanın her yerinde birçok kurum ver kuruluş tarafından çeşitli uygulamalarda veri saklamak ve transport (taşıma) etmek için kullanılmaktadır.

XML en büyük avantajı platform bağımsız olmasıdır. Bu demektir ki; XML dosyalarınızı istediğiniz platformda ve işletim sisteminde açıp kullanabilirsiniz. Çünkü XML dosyaları metin tabanlı olduğu için her platformu desteklemektedir.

XML dosyasında işaretleyip sakladığınız verileri istediğiniz bir programlama dili ile okuyup uygulama geliştirebilirsiniz. Örneğin, aşağıda basit bir mail programı için XML ile veri tutulmuş ve daha sonra bu veriler bir uygulamaya aktarılmıştır.

XML'in Avantajları

XML, bize birçok avantaj sağlar. Bunlardan bahsedecek olursak:

- XML etiketlerini biz belirleriz. İstediğimiz tarzda istediğimiz isimde etiket tanımlaması yapabiliriz. Bu da bizler için büyük bir esneklik sağlar.

- XML genişletilebilir bir dildir. İhtiyaç duyulduğunda XML dosyanıza yeni etiketler ekleyebilirsiniz.

- XML platform bağımsızdır. XML dosyalan tüm platform ve işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

- XML dosyalan sadece metinsel veri içerir. Bu anlamda basit birer metin dosyalandır aslında. Herhangi bir metin editöründe rahatça kullanabilirsiniz.

- Tüm gelişmiş programlama dilleri XML desteği sunmaktadır. Bu demektir ki XML dosyasına herhangi bir programlama dilini kullanarak erişebilirsiniz. Dosya içindeki verileri listeleyebilir, yeni veriler ekleyebilir, verileri güncelleyebilirsiniz.

- XML teknolojileri oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Windows uy-gu lamalarından mobil uygulamalanna, network uygulamalanndan web servislere kadar aklınıza gelebilecek her alanda XML teknolojileri kullanılmaktadır.

- XML öğrenilmesi ve kullanılması oldukça kolay bir dildir.

- XML dosyalan herhangi bir yönetim aracı gerektirmediğinden verinin taşınması oldukça kolay hale gelmektedir.

XML dili HTML dilinin uzantısı veya geliştirilmiş hali değildir, ikisini karıştırmayın. HTML sadece verileri göstermek ve şekillendirmek için kullanılır. XML ise verileri saklamak ve taşımak için kullanılır. Bir sonraki makalede HTML ve XML arasındaki temel farklardan bahsedeceğim. Hoşçakalın.

Xml Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2277 kez okundu

05.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • emirkan
  23.06.2018

  soap için bile forumlara bakarsanız insanlar soap'tan nasıl json döndürebilirim diye araştırıyorlar, xml sadece bir geçiş aşamasıydı, json viewer ile iç içe istediğiniz kadar koyduğunuz veriyi de açıp kapatarak görüntüleyebilirsiniz

 • riddle
  21.06.2018

  postman programı tarafından da üvey evlat muamelesi yapılan veri taşıma yapısıdır, organize olarak json'a geçme konusunda şirketler nedense fazla ısrarcı, yılların soap protokolüne ne oldu?

 • cuneytmertayak
  10.03.2016

  kahvedeki dişsiz amcaların gülerken çıkardığı sese de benzemektedir, yanakların hava basıncıyla inip çıkması da buna yol açıyor olabilir

 • aliduman
  17.01.2016

  json yerine tercih edilebilecek format, bence de duruma göre değişir

 • elmalı
  02.06.2015

  oluşturması ve kullanımı kolay veri dağıtım sistemidir, php'den dotnet'e filan kolaylıkla data uçurabilirsiniz, merkez bankasından güncel piyasa verilerini çekebilirsiniz, rss olarak dışarı yayın yapabilirsiniz saymakla bitmez faydaları

 • mesut
  24.05.2015

  çekeceğiniz data'lardan nesne yaratmak gibi bir amacınız varsa json çok daha mantıklı ama düz text data çekecekseniz xml özetle daha performanslı oluyor

 • incebellibardak
  19.11.2014

  duruma göre değişir

 • drarter
  01.10.2014

  peki json mu daha performanslı olur yoksa xml mi?

 • nevall
  01.10.2014

  rss olarak bildiğimiz veri güncelleme dağıtımları da xml dili kullanılarak hazırlanmaktadır

 • aizen
  30.09.2014

  xml'in ne olduğunu okuyup okuyup anlamayan birisi olarak sonunda kafamda oturdu

 • cancarlo
  27.09.2014

  İlk cümle gayet açıklayıcı olmuş teşekkürler.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.