25.03.2014
4.50 / 16 oy

Web Sitesi Türleri ve Kullanım Alanları

Web siteleri hazırlanırken temel olarak tasarım ve kodlama kriterleri ile sınıflandırılır.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Tasarım bir göreceli kavram olduğu için her site için ayrı tasarım kullanılmaktadır. Tasarım ölçütleri belirlenirken söz konusu sitenin sektörü (ticari site ise) ve kurumsal renkleri göz önüne alınır. Ek olarak müşterinin tasarımcıdan istemiş olduğu özel tasarım fikirleri veya modelleri ile web sitesi tasarımı hazırlanır.

Web Sitesi Kodlaması Nedir?

Kodlama kısmında ise web sitesinin yetenekleri ele alınır. Kodlama ile web tasarımında oluşturulan görsel öğelere canlılık ve interaktiflik kazandırılır. Ayrıca web sitesi üzerinden yapılan her bir işlem için kodlama gerekmektedir. Örneğin: sayfalar arası geçişte, iletişim formlarında, e-ticaret sistemlerinde ve buna benzer çeşitli modüllerin kullanıcı ile etkileşime girebilmesi için kodlar kullanılır.

Bu iki kriter doğrultusunda web sitelerini şöyle sıralayabiliriz:

Web Sitesi Türleri

Kişisel Siteler: Bir kişiyi tanıtmak için kullanılan sitelerdir. Genelde, kişinin özlük bilgileri, fotoğrafları ve iletişim bilgileri bulunur.

Tanıtım Siteleri: Belirli bir konu hakkında bilgi veren sitelerdir.

Toplumsal Siteler: Genel konularda topluma bilgi veren ve toplumdan bilgi toplayan sitelerdir.

Şirket Siteleri: Herhangi bir sektörde yer alan herhangi bir şirketin tanıtım siteleridir. Bu sitelerde şirketin profil bilgileri, ürün katalogu, ürün satış sayfalan, iletişim sayfalan gibi sayfalar bulunmaktadır.

Portal Siteleri: Birçok konuda içerik sağlayan, günlük veya daha kısa sürede güncellenen ve zengin içerik sunan web siteleridir. Bu siteler belirli bir konu ile içerik sunmazlar. Etik kurallar doğrultusunda birçok kaynaktan derlenen verileri ziyaretçilerine sunar ve birçok web sitesine bağlantılar kurarlar. Ayrıca vermiş oldukları çeşitli servisler ile diğer web sitelerine içerik sunabilirler.

reitix

E-Ticaret Siteleri: Birçok kategori ile listelenmiş ürünlerin tanıtımını ve satışını gerçekleştiren siteleridir. Bu siteler aracılığı ile internet üzerinde kredi kartı kullanarak istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Forum Siteleri: Çeşitli konu başlıkları altında insanların bilgi alışverişinde bulunduğu ve tartıştıkları web siteleridir.

Dosya Paylaşım Siteleri: Herhangi bir programı veya dosyayı diğer insanlar ile paylaşmak istediğinizde bu gibi siteler devreye girer. Elinizde bulunan dosyalan bu sitelere yüklersiniz ve bu siteler ile dosyalarınızı hem depolayıp hem de paylaşabilirsiniz.

Eğlence Siteleri: İnsanların girip eğlendikleri web siteleridir. Bu sitelerde çeşitli konu başlıkları altında oyunlar, fıkralar, masallar gibi aktiviteler bulunmaktadır.

Oyun Siteleri: Belirli bir senaryosu olan ve çoklu oyuncu desteği sunan ve bir oyun arabirimi olan web siteleridir. Bu gibi sitelerde sadece oyun oynanır.

Bu saymış olduğumuz web site türlerini artırmak elbette mümkündür. 

Web Sitesi Türleri ve Kullanım Alanları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5846 kez okundu

25.03.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Kati3kat
  21.12.2019

  açıkçası zorunda kalmadığımda bilgisayar taşımamak ne kadar büyük bir kolaylıksa uzun bir yazı yazmam ya da okumam gerektiğinde de bu işi bilgisayar ekranı ve klavyesinden yapmak yine bir o kadar büyük bir rahatlık sağlıyor. hangisi daha iyi bilemem ama büyük ekran ve klavye benim için halen olmazsa olmaz

 • fabrice
  21.12.2019

  bunu gündelik olarak bilgisayar kullanan birisi için genellemek belki mümkün olabilir ama artık tüm işlerini telefonu ile halledebildiği için bilgisayar kullanmayan insanlar da tam aksini söyleyeceklerdir. ayrıca telefonunuzda bir uygulama araması yaparsanız artık internet sitelerinin tüm işlevlerini sağlayan uygulamaların da çoktan eklendiğini görebilirsiniz

 • marmaramus
  21.12.2019

  web siteleri zamanla yerlerini telefon uygulamalarına bırakır mı diye merak ediyordum ve bence artık zaman gösterdi ki oyunlar ya da telefonların gps gibi donanımlarını kullanan harita gibi uygulamalar dışında web sitelerinin yerini doldurabilen bir uygulama yok. mesajlaşma için bile bilgisayar klavyesi kullanmak daha kullanışlı oluyor

 • RainingCodes
  09.12.2019

  bootstrap framework'ünün twitter tarafından insanlığın faydası için açık kaynaklı olarak paylaşılmasından beridir artık neredeyse bütün internet siteleri birbirinin aynısı oldu. html5 ve responsive internet sitesi kavramlarından önce internet siteleri elle çizilir ve tasarımsal olarak tamamen farklı olurlardı halbuki

 • Nilaycan
  19.04.2018

  instagram sayfaları artık web sayfası gibi de kullanılıyor. telefondan kolayca fotoğraf ekleyebilme ve istenilen an bilgi paylaşımı yapabilme gibi artılarıyla ön plana çıkıyor.

 • bostonlu
  22.05.2016

  uygun topluluğu bulursanız forumculuk asla ölmez, kraldan kralcı en az 1000 tane üye yaparsınız ve ürettikleri içerik ile rep'lerle beslenen ve taze içerik üreterek reklam alabilen modern bir internet sitesi kurabilirsiniz. responsive forum olması da tavsiye edilir.

 • morhan
  17.02.2016

  internet sitesi yaptırırken neye dikkat etmeliyiz? yapan kişilerin lisansları var mı? onları mı kontrol etmek lazım?

 • adnuf
  08.01.2016

  wikipedia'ya portal diyemez miyiz? merakımdan sordum bir iddiam yoktur yerin dibine geçirmezseniz sevinirim :)

 • Satılmış76
  06.01.2016

  bence oldukça eksik olmuş listeniz, mesela wikipedia'yı nereye koyacaksınız?

 • nazlı
  23.12.2015

  Famous bey size ve bizi bulusturan bu siteye teşekkür etmek istiyorum 1 yila yakin bir süredir yaptiginiz web sitesini kullaniyorum musteri potansiyelim %100 artti diyebilirim :)

 • famous
  29.11.2014

  nazlı hanım halen ilgileniyorsanız özel mesaj attım

 • nazlı
  27.08.2014

  web sitesi yaptırmayı düşünüyorum yardımcı olacak birileri var mı acaba?

 • nart
  27.08.2014

  vitasoft firmasına yaptırmıştım ben. siz web-sitesi hakkında bir şey bilmeseniz de anlayamadığınız her konuda sorularınızı yanıtlıyorlar. sonuçta istediğiniz gibi bir siteye sahip oluyorsunuz. web siteleri vitasoft com tr kolay gelsin

 • nazlı
  27.08.2014

  dediğiniz siteye baktım. iletişime geçmeyi düşünüyorum tam olarak ne istediğime karar vereyim. teşekkürler.

 • batu4545
  27.08.2014

  Doğru yerde doğru soruyu sormuşsunuz Nazlı Hanım. iyi bir yere yaptırın sitenizi. her aradığınızda ulaşabileceğiniz bir yer olsun mümkünse.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.