21.3.2014
4.53 / 15 oy

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, internet üzerinde dünyaya açılmanızı sağlayan bir dijital platformdur. Web sitelerinin gelen amacı; topluma bilgiler veren, toplumdan bilgi toplayan ve bu bilgileri paylaşan bir merkezdir. Web siteleri ile belirli bir konu hakkında metin, resim, ses ve video biçimlerinde bilgi sunabilirsiniz.

web sitesi

Bir web sitesi üç bileşenden doludur Bunlar; Tasarım, isim, alan şeklinde sıralanır.

Web Sitesi Tasarımı

Web sitesini oluştururken kullanmış olduğunuz materyallerin bileşimidir. Bir web sitesini oluşturmak için birdim tfiıızla sayfa tasarımı yapılır. Hazırlanan bu sayfalar bir anasayfa (index) üzerinde yer alan menü ile birbirine bağlantı kuracak şekilde bir bütünü teşkil eder. Anasayfada yer alan menü ile web sitesinin sayfaları arasında gezinti sağlanabilir. Ayrıca her bir sayfa üzerinde yar alan çeşitli bağlantılar (link. köprü) diğer web sitelerine de bağlantı kurulabilir.

Web Sitesi Adı

Web sitenizi internete açmak istediğinizde öncelikle web sitenizin bir tanımlayıcı bilgisi olması gerekmektedir. Bu; dijital platformda IP (International Protocol Number, Uluslararası Protokol Numarası) diye tanımladığınız bir numaralandırma sistemidir. Bu numaralandırma sistemi ile web sitenizi internet üzerinde bir adrese sahip olur. Fakat uzunca bir rakamlar bütünü insan hafızasında uzun süreli kalamayacağı için web sitenizin IP'si-ne bir isim verilir. Bu isim www ile başlar ve com, net, org gibi uzantılar ile biter. Bu iki etiket arasında kalan tanımlayıcı isim ise bizim web sitemizin IP numarasının yansıma adı olmuş olur. Bizlere web sitesi ismi satan firmaların vermiş olduğu servise ise Domain servisi denmektedir.

Web Sitesi Alanı

Web sitenizi internete açmak istediğinizde öncelikle sitenize ait olan tasarım dosyalarını bir veri depolama ve internet ağına açma merkezlerine yüklemelisiniz. Bu merkezlerin vermiş olduğu servisin adına Hosting servisi denmektedir. Bu şirketlerin sunmuş olduğu servislerin türüne göre bize en uygun olanını seçerek web sitemizi o alana taşımamız gerekir. Sonrasında ise web sitemizin Domain adını bu alan yönlendirdiğimiz takdirde web sitemiz yayında olmuş olur.

Görmüş olduğunuz gibi bir web sitesini oluşturmak için öncelikle bir tasarıma sahip olmamız gerekir. Sonrasında web sitemizi tanımlayacak bir isme ve web sitemizi yükleyeceğimiz bir alana ihtiyacımız olacaktır. 

Web Sitesi Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1247 kez okundu

21.3.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • arif
  arif
  16.5.2018

  google business kullanacağıma wix kullanırım daha iyi. ama wix yerine de wordpress teması alır programlama kullanmadan sürükle bırak yaparak istediğim gibi kaliteli bir internet sitesi yapmış olurum

 • celile
  celile
  9.5.2018

  com ya da com.tr olması ne kadar önemli bilmiyorum ama artık google business sistemi de ücretsiz olarak işletmelere internet sitesi hazırlayabilecekleri bir platform sunuyor. Büyük şirketler için kötü görünebilir ama işini geliştirmeyi seven çok küçük esnaf için bence harika

 • hasanhusami
  hasanhusami
  25.11.2017

  Hani bir ara şirketlere zorunlu tutulmuştu websitesi. Hala girip ulasamadiklarim ya da hiç websitesi olmayan yerler var.

 • seloo
  seloo
  24.9.2016

  çok uzaklarda bir sunucuda barınarak internet adı verilen network içerisinde belli bir alan adının ilgili dns yönlendirmesi sayesinde ip adresini alan adı olarak çözümleyerek bilgisayara getiren ve içerisinde blog, forum ya da alışveriş sitesi gibi aklınıza gelebilecek her türlü bilgi ya da ticari paylaşımın yapılabildiği teknoloji mucizesidir

 • xxcix
  xxcix
  17.10.2014

  web sayfasını internet dünyasındaki eviniz gibi düşünebilirsiniz. ama dikkatli olmak lazımdır çünkü kapısı bacası yoktur, herkes girer, yemek (içerik) bekler, beğenmezse de bir daha kolay kolay gelmez

 • yaşar44
  yaşar44
  26.9.2014

  internetteki yerinizdir, yurdunuzdur, gerektiğinde ekmek kapınızdır, haftasonları kamera keyfinizdir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz