10.10.2013
4.45 / 11 oy

Türkiye'nin ilk Rakı Fabrikası

Rakı, ilk defa Türkiye'de üretilmeye başlanmış ve Osmanlı Devleti döneminde Anadolu'da ve Rumeli'nde yaygın olarak içilen bir içecek haline gelmiştir. Tanzimat'tan sonra meyhanelerin çoğalmasıyla birlikte rakı üretiminde de artış olmuştur.

ilk rakı fabrikası, 1880'li yıllarda Sultan Abdülhamit döneminde, başmabeyinci ve maliye bakanlarından Sarıcazade Ragıp Paşa tarafından Tekirdağ yolu üzerinde Umurca Çiftliği'nde kurulmuştur. Umurca Rakı Fabrikası'nda üretilen Umurca Rakısı ve asıl adı "Bozcaada" (Tenedos) rakısı olan Deniz Kızı rakısı dönemin en kaliteli rakılarıydı. Osmanlılar döneminde azınlıklarda İstanbul'da rakı imalathaneleri açmışlardır.

Cumhuriyet döneminde Tekel Genel Müdürlüğü'nün kurulmasıyla rakı çeşitleri de arttı.

rakı

Türkiye'nin ilk Rakı Fabrikası
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 38864 kez okundu

10.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • S.Sönmez
  15.08.2019

  evde rakı üretmenin yasal olup olmadığını bilmiyorum ama alkol zehirlenmesi haberlerini gördükçe insanların hata yapabileceklerini fark ediyorum ve bunun kontrol altında tutulması gerektiği fikrini daha mantıklı buluyorum. insanlar kendi yaptıkları rakılar ile daha titiz olup kendileri tüketeceklerse belki bir derece ama iyi işmiş diyerek bunun ticaretine de başlamaya kalkmamalı

 • alpogan
  24.06.2019

  artık butik rakı fabrikaları göreceğiz, her hane kendi rakısını, birasını ve de şarabını kendisi üretecek. satış olmasına gerek yok hediye edilir. ne demişler öğrenmenin yaşı yok.

 • açparantez
  26.05.2016

  rakı üretim tesisleri.. kulağa ne kadar güzel geliyor :) ama bir de işin işçi boyutu var tabii. bu sektörden de ekmeğini kazanan binlerce kişi olduğu için her kesimin saygısını koruması gerekiyor

 • orhan47
  08.02.2016

  medeniyet çökse ve geriye sadece bir Türk kalsa tekrar bulacağı ilk şey rakı olacaktır, afiyet olsun gençler :)

 • gizemlimerve
  02.01.2016

  Bulgarlar ile tartistigimiz onemli hususlardan biridir: rakı kimin? Hoş onlarinki rakia farklı fakat tartışmalı.

 • ural
  22.12.2015

  Tekirdağ'da imiş, Trakya'nın gözünü seveyim

 • leylaa
  22.12.2015

  nerede olduğunu anlamadım?

 • büşra
  24.11.2014

  Çok haklısınız şimdi reklamlardan market içindeki raflara kadar alkole müdahale ediliyor. millet ileri giderken biz geriye gidiyoruz.

 • mahmutsadi
  17.10.2014

  o zamanlar rakıya teşvik varmış, artık bırakın rakı reklamını bira reklamı bile yasak, hatta saat 10'dan sonra alkol satışı bile yasak, hatta ve hatta parklarda alkol tüketilmesi bile yasak

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.