28.09.2013
4.45 / 40 oy

Türkiye'nin ilk Haber Ajansları

Türkiye'de ilk haber ajansçılığı denemesi, 1911 yılında yapıldı. O döneme kadar haber kaynakları son derece kısıtlıydı. Hükümetin, halkın ve bu dönemde çıkan gazetelerin tek haber kaynağı yabancı ajanslardı.

Türkiye'de kurulan ilk yerli haber ajansı, 1911 yılında, Salih Gürcü tarafından kurulan Osmanlı Telgraf Ajansı'dır. Hükümetten destek gören Osmanlı Telgraf Ajansı, Havas ve Reuter ajanslarının örtülü bir örgütü gibi çalışmıştır. Osmanlı Telgraf Ajansı, İngiliz ve Fransız Hükümetleri'nin propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1914'te kapatılmıştır. 1914'te Osmanlı Milli Telgraf Ajansı, 1920 yılında da Türkiye-Havas-Reuter Ajansı faaliyete geçmiştir.

Türkiye'nin ilk haber ajansı Anadolu Ajansı'dır. Kurtuluş Savaşı'nın zor günlerinde, Anadolu'daki gelişmeleri ülke içine ve dışına duyurmak amacıyla 6 Nisan 1920 günü "Anadolu Ajansı, Türkiye'nin sesini bütün dünyaya duyuracaktır." sloganıyla ve Osmanlı Bankası'ndan alınan bir daktilo ve "şapigrof denilen ilkel bir teksir makinesiyle çalışmaya başlamıştır. Anadolu Ajansı'nın "Anadolu Halkına Çağrı" niteliğini taşıyan ilk bülteni, 12 Nisan 1920'de yayımlanmıştır.

Cumhuriyet Dönemi'nin ilk özel haber ajansı ise 1950 yılında Gazeteci Kadri Kayabal tarafından kurulan Türk Haberler Ajansı (THA)'dır. Günümüzde AA, İHA, CHA, AHT vd. bir çok haber ajansı vardır.

Türkiye'nin ilk Haber Ajansları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 10971 kez okundu

28.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • fato25
    29.05.2016

    tarafsız ve herhangi bir baskıya maruz kalmayan basın olduğu sürece ve ticari olarak başarı sağlayabilecek ölçekte ise başarılı olmuşlardır, yoksa diğerleri malum

  • zoombi
    16.11.2014

    vardır ama hangileri ne kadar kaliteli haber yapıyordur diye bir araştırma daha lazım

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.