25.9.2013
4.44 / 9 oy

Türkiye'nin ilk Gemisi

Türklerde ilk gemi ve gemicilik faaliyetleri, 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu'yu fetih ve yurt edinmeleriyle başlar. Anadolu Selçukluları zamanında Akdeniz, Ege ve Karadeniz sahillerine ulaşan devlet sınırlarını korumak ve ticareti geliştirmek amacıyla gemi yapımına önem verilmiştir. Çaka Beyliği, denizcilikle uğraşan, gemi yapan ilk Türk beyliği olmuştur. Daha sonra Saruhan, Karesi, Aydın, Menteşe beylik-leriyle, Karadeniz kıyılarındaki Candaroğulları küçük teknelerden oluşan deniz kuvveti meydana getirmişlerdir.

Osmanlılar da ilk başlarda Orhan Bey döneminde Karesioğulları'nın gemilerinden faydalanarak Rumeli'ye geçmişlerdir. Osmanlılar döneminde ilk tersaneler Edincik'te ve Bizanslılardan alınan İzmit ile Körfez başlangıcındaki Karamürsel'de kurulmuş ve buralarda yeni gemiler yapılmıştır. Ayrıca Anadolu'nun batı ve güney-batı kıyılarında İzmir, Çeşme, Alanya ve Antalya'da da tersane veyahut kalafat ve tamir için çekek yerleri yapılmıştır.

Cumhuriyet döneminde ilk gemiler Gölcük Tersanesi'nde yapılmıştır. 26 Temmuz 1934'te kızağa konan ve bu tersane ile aynı adı taşıyan "Gölcük tankeri", cumhuriyet tarihinde inşa edilen ilk gemi olmuştur. Bugün Türkiye tersanelerinde çok modern, dünya standartlarında gemiler inşa edilmekte, hatta bunlar ihraç da edilmektedir.

Türkiye'nin ilk Gemisi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1990 kez okundu

25.9.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • eralp
    eralp
    5.10.2014

    gemi mühim değil, mühim ki içinde doğru kaptan olsun

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz