28.09.2013
4.45 / 11 oy

Türkiye'nin ilk Futbol Hakemi Kimdir?

Futbol hakemi olarak adı tespit edilen ilk Türk, 1907 yılında Kadıköy ile Moda takımları arasındaki zorlu ve iddialı lig maçını yönetmiş olan Fuad Hüsnü Kayacan'dır. Fuad Hüsnü Kayacan'ı çok geçmeden Galatasaraylı Ali Sami Yen, Altınordulu Raşit Aydınoğlu, Fenerbahçeli Nasuhi Esat Baydar, Said Selahattin Cihanoğlu ve Galip Kulaksızoğlu gibi hakemler izlemiştir.

Sürekli olarak hakemlik yapan ilk kişi; Türkiye'de futbolu ilk oynayanlardan biri olan ve aynı zamanda İstanbul Ligi'ni de kuran kişi olarak tanınan ingiliz James Lafontaine olmuştur.

Uluslararası bir futbol müsabakasında görev yapan ilk Türk hakem, Altınordulu Hamdi Emin Çap'tır. ilk defa 16 Ekim 1924'te Moskova'da, 15 Mayıs 1925'te Ankara'da yapılan Türkiye-Rusya futbol karşılaşmalarını yönetmiştir.

Hakemlik konusunda ingiltere'de eğitim görmüş olan Hamdi Emin Çap, yurdumuzda da futbol dalında hakemliği gerçek biçimde kurmuştur. 1928 yılında Futbol Federasyonu Başkanı olan Çap, 1932 yılında da Türkiye'de ilk özel hakem yetiştirme kursunu açtı. 1936 yılında Berlin Olimpiyatları dönüşünde ingiltere'den Buts adlı bir hakemlik uzmanını Getiren Çap, Türkiye'de ilk resmi hakem kursunu açtırmıştır.

İki yabancı milli takım arasındaki maçı yöneten ilk hakemimiz, 1946 yılında Şam'da oynanan Suriye-Lübnan maçını yöneten Şazi Tezcan'dır.

Yurdumuzda FIFA kurallarına uygun olarak uluslararası futbol karşılaşmalarını yöneten ve FIFA kokartı takan ilk Türk futbol hakemi de Sulhi Garan'dır.

İlk Kadın hakem ise 1960 yılında istanbul'da dünyaya gelen ve işletme mezunu olan Lale Orta'dır. FİFA kokartlı ilk bayan hakem ünvanını da alan Orta, 20 yıl hakemlik yapmıştır.

Türkiye'nin ilk Futbol Hakemi Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 12855 kez okundu

28.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • oissende
  22.11.2019

  dünyanın en zor mesleklerinden birisi açık ara hakemliktir, hele bir de futbol gibi fanatik seyircisi çok olan popüler bir spor dalında hakemlik yapıyorsanız vay halinize. robot olup en doğru ve tarafsız kararları bile verse bir derbide ortalama 40-50 milyon (adet bazında) küfür yeme garantisi var. arkasından da zaten ebeler geliyor, insanların ne zoru var bu mesleklerle anlamıyorum

 • alaza_20
  07.03.2016

  bugünlerde hakemlik yapmadığı için manevi olarak şanslı olsa da kariyer ve parasal olarak şanssız olan hakemimizmiş, acaba kendisi hangisini isterdi?

 • celile
  13.01.2016

  kötü sözler işitmeden meslek hayatlarının sonlarına ulaşabilmiş nadir hakemler olsa gerek

 • joker_26
  25.09.2014

  hakemler de beyefendiymiş eskilerde, şimdikiler emekli olunca hangi televizyonda şebeklik yapacaklarını şaşırıyolar

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.