29.09.2013
4.47 / 34 oy

Türkiye'nin ilk Çikolatası

Türkiye'de fabrika kurulmadan önce çikolata, dışarıdan gelirdi. Avrupa'yı toplu ulaşım araçlarıyla gezen ilk gezgin olan italyan Gemelli Careri, gezisi sırasında Osmanlı topraklarına da uğramış ve çikolatayı Türkiye'ye getiren ilk insan olmuştur.

Türkiye'de ilk çikolata satış ofisi, 1909 yılında yabancı sermayeli Nestle firması tarafından istanbul Karaköy'de açıldı. Böylece çikolata, Türkiye'de satılmaya başlandı.

çikolata

Türkiye'de ilk çikolata fabrikası, yabancı sermayeli olarak 1927 yılında istanbul Feriköy'de kuruldu. 500 kilo günlük üretim kapasitesiyle çikolata üretimi yapan fabrika, Türk halkının çikolatayla tanışmasını ve sevmesini sağladı.

Türkiye'de ilk sürme çikolata ise "Chokella" adıyla 1968 yılında üretildi. Türkiye'nin ilk çikolatalı toz içeceği, "Nesquik" adıyla 1986 yılında piyasaya sürüldü.

Türkiye'nin ilk Çikolatası
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 6958 kez okundu

29.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • eda34
  20.02.2020

  çok pahalı olduğundandır o :) 130 gramlık domes duble çikolatalarının paketini internette 69 TL'ye satıyorlar. alışveriş merkezlerinde de godiva'lar görüyorum ama daha hiç de gidip oturup da denemedim çünkü daha taze olduklarını düşünmüyorum. sonuç olarak yurt dışından getirilen bir çikolata burada ne kadar taze olabilir ki?

 • sauron
  20.02.2020

  godiva'yı bu kadar lezzetli yapan nedir bilmiyorum ama son zamanlarda çok feci bağımlılık yaptı bende çikolataları. çikolata yoğunluğu desem değil, çünkü öyle olsa bitter seviyor olurdum. lezzetinde çok farklı aromalar var ve insan yedikçe daha çok yemek istiyor. normalde hangi çikolatayı yesem bir yerde fenalık gelir ama daha godiva'yı usandıracak seviyede hiç yiyemedim

 • senol
  15.11.2019

  yabancı markalı çikolatalar, logoları ve kurumsal marka imajları ile bizim yerli çikolata markalarından daha arzulanır olmayı başarıyorlar, halbuki ürün anlamında hiç birisinden eksik bir know-how'ımız olmadığını düşünüyorum. peki biz neden godiva gibi bir yerli çikolata markası ile halen dünyaya açılamıyoruz?

 • martinci
  21.06.2019

  artık çikolata ikiye ayrılmıyor bitter ve sütlü olarak. milyonlarca çeşitte ve şekilde çikolata bulabilirsiniz. kakao oranı çeşitli olanından tutun da meyve aromalısına kadar ne ararsanız var. bu hem kaliteyi arayanlar için güzel bir hadise bir yandan da sahtekarlığı artıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor ne yazık ki.

 • mahir
  11.06.2019

  O kadar değişik ve bir o kadar kaliteli çikolatalar yapılıyor ki artık yemeden ölmek olmaz. Hepsinden biraz biraz tadıp deneyin. Beğendiğinizi bulduğunuzda da stok yapın yoksa bir daha aynı tadı bulmanız zor olabilir.

 • bendeniz
  28.08.2015

  en büyük icatlardan biri benim için. mutluluğun kaynağı.

 • tekguc
  06.08.2015

  Mutluluk getirmesi bile tek basina yemek icin gecerli bir sebep.

 • gevheryuruk
  03.12.2014

  zaten yıllarca nutella'ya şokella demedik mi milletçe, bakın artık nutella diyoruz :)

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.