28.09.2013
4.33 / 6 oy

Türkiye'de ilk Atıcılık Sporu Çalışmaları

Bir mermiyi veya oku bir silah aracılığıyla mümkün olduğu ölçüde hedefe ulaştırmayı gaye edinen atıcılık sporunun ülkemize gelişi 19. yüzyılın sonlarına rastlar.

Ülkemizde ilk atıcılık sporu (baltrap), 1910 yılında istanbul'da yapıldı. Daha çok avcılık biçiminde gelişen atıcılık sporunu Türkiye'ye Bulgaristan'ın Filibe şehrinden Niyazi Kızıltepe getirmiştir. Atıcılık spor dalında etkinlik gösteren ilk kulüp, Fenerbahçe oldu(1913). Fenerbahçeli Necati ve Galip Bey, Galatasaraylı Bülent ve Merdivenköylü Ziya Beyler, atıcılık sporuyla ilgilenen ilk sporcular oldular.

Türkiye'de ilk atıcılık kulübü ise 1921 yılında İstanbul'da Avcılar ve Atıcılar ihtisas Kulübü adıyla açıldı. Avcılık ve Atıcılık Federasyonu ise 1940 yılında kuruldu.

Günümüzde bazı bölgelerde atıcılık yarışmaları geleneksel spor olarak devam ettirilmektedir.

Türkiye'de ilk Atıcılık Sporu Çalışmaları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2617 kez okundu

28.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Sabri86
  17.11.2017

  Okçuluk ayrı bir spordur özellikle osmanlı okçuluğu at üzerinde. Sanattır adeta.

 • Reyhan.Karakaya
  26.03.2016

  atıcılık konusunda dünya birincisi olduğumuz kesindir ama bahsettiğim siyasi atıcılık sporudur. bol keseden yalanlarla bezeli damıtılmış ademler yaratan siyasilerimiz var ne de olsa

 • dost
  21.03.2016

  lazım olur atma diyerek sporcu gençlerin anneleri tarafından önü kesilen spor dalıdır

 • Ahmet.Güler
  12.06.2015

  atıcılık, Türkiye'de halen bir izleyici kitlesi bulamaması sebebiyle sponsorluk vb kaynakların kıtlığını yaşayan ve sınırlı gelişim göstermek durumunda kalan spor dallarındandır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.