13.09.2013
4.64 / 11 oy

Türkiye'de ilk Anestezi Ne Zaman Yapılmıştır?

Anestezinin tarihi ağrının tarihi, dolayısıyla insanlığın tarihi kadar eskidir. Ağrıyı ortadan kaldırmak için çeşitli yollar denenmiş, zaman zaman bitkilerden yararlanılmıştır.

Türkiye'de ilk anestezi uygulamaları, 1854-1856 Kırım Savaşı sırasında gerçekleştirilmiştir. Savaşta yaralanan 1000'e yakın askerde kloroform kullanılmıştır.

Türkiye'de ilk endotrakeal anestezi ise 1949'da Burhaneddin Toker ve Sadi Sun tarafından yapılmıştır, önce Prof. Dr. Sadi Sun sonra Prof. Dr. Cemalettin Öner, 1956'da ilk anestezi uzmanı ünvanını alan hekimler olmuştur.

Eter, kloroform, siklopropan, halothan, enfluran gibi maddelerin keşfiyle modern anestezide büyük gelişmeler meydana gelmiştir.

Türkiye'de ilk Anestezi Ne Zaman Yapılmıştır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2324 kez okundu

13.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • oslemm
  21.06.2019

  bilinciniz, duyularınız, hafızanız tamamen silinmiş oluyor sanki hiç yaşamamış gibi. fakat arada sırada flashbackler geliyor sanki bir gerilim filmi izler gibi. en güzel kısmı da tam uyanma aşaması bazen çok komik anlara sahne olurken bazen de hüzenlendirici bir hal alabiliyor.

 • dost
  20.03.2019

  oksijen bile bir noktadan sonra kafa yapabiliyor, fight club filminde de uçak sahnesinde bahsedildiği gibi uçakta tepeden gelen oksijen maskeleri aslında insanların nefes alabilmeleri için değil kafaları güzel olsun da paniklerini hissetmesinler diye konulduğu söylenir

 • gökçe
  24.05.2015

  kafayı bulmak için anestezi uzmanı olanlar da vardır kesin ama meslek hayatları çok uzun sürmez gibi

 • seaman
  08.12.2014

  anestezi ile kafayı bulmaktan keyif alanlar da vardır kesin, sırf bu işten para kazanan anestezistler de vardır dolayısıyla

 • çakabey
  02.11.2014

  peki anesteziyi bulan kişi acaba çalışıyor diye ilk anesteziyi kendine yapsaydı enteresan olmaz mıydı

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.