01.10.2013
4.62 / 29 oy

Türkiye'de Kurulan ilk Vakıf Hangisidir?

Vakıf Nedir?

Vakıf, bir mülkü halkın menfaatine ebedi olarak tahsis etmek demektir. Vakıf, veren ile alan arasında bir köprü vazifesi görür. Vakıf hem dini, hem de insani bir müessesedir.

Osmanlı Devleti

İslâmiyet'te ilk vakıf, Hz. Peygamber zamanında Medine'de başlamıştır. Hz. Peygamber, 625 yılında Medine'de kendisine ait yedi hurma bahçesini vakfedip hâsılatını İslam'ın müdafaasını gerektirecek hadiselere tahsis etmiştir. Fedek Hurmalığı'nı da yiyecek ve içeceği tükenmiş yolculara tahsis etmiştir.

İslam devletlerinde camiler, medreseler, diğer hayır müesseseleri artınca bunların devamı için vakıflar tahsis edilmiştir.

Türkiye'de ilk vakıf senedi, 1048 yılında Erzurum Pasinler'de Halil İbani tarafından yazılmıştır. Osmanlılar zamanında Orhan Bey, Bursa'da yaptırdığı cami ve zaviye evkafının nezaretini Sinan Paşa'ya tevcih etti. Osmanlılar döneminde vakıflar giderek yaygınlaştı ve Osmanlılar bir vakıf medeniyeti oluşturdu.

Türkiye'de Kurulan ilk Vakıf Hangisidir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 15431 kez okundu

01.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • turgay dikgez
  08.05.2020

  anneler gününde annelerimiz için yapabileceğimiz en güzel iki şeyden birisi onlardan bu anneler gününde uzak kalmaya özen göstermek ve görüntülü telefon araması yapmak. ikincisi ise çiçek ya da hediye göndermektense Lösev ya da Darüşşafaka gibi bir vakıf seçerek anneniz adına bağışta bulunmak bu anneler gününü anlamlı kılacak en güzel fikir olabilir

 • demonspeedy
  01.12.2015

  vakıf senetleri demişin apayrı dünyalara yelken açmışın

 • optmcnmkibby
  28.08.2015

  vakıflar kuruldu mertlik bozuldu desek yeridir bazı vakıflar için. Türkiye'de meğerse hiçbir yapı doğru düzgün işlemiyor.

 • mustafaxyy
  18.11.2014

  ilginç bir tarihi bilgi saha, sağol

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.